Informácie

Ako na záhradu s mesiacom?

Ako na záhradu s mesiacom?

Od začiatku času záhradníci pozorovali mesiac a účinky jeho cyklu na rastliny. Z generácie na generáciu odovzdali empirické know-how, ktoré im umožňuje využívať lunárnu pomoc pri pestovaní sadeníc, pestovaní krásnych rastlín a zbere chutného ovocia a zeleniny. A čo takto? Záhradníctvo s Mesiacom je oveľa jednoduchšie, ako sa zdá, stačí poznať tieto štyri základné princípy!

Prečo záhrada s mesiacom?

Ak si myslíte, že lunárne záhradníctvo vykonávajú iba poverčiví poľnohospodári s ohrozeným know-how, je čas bojovať proti svojim predsudkom a prehodnotiť svoj vzťah s mesiacom. Takže si pomyslite, že náš pozemský satelit je schopný sám pohybovať oceánmi pôsobením na príliv a odliv, stále by to bola výška, ktorú neovplyvňuje cirkulácia miazgy! Nehovoriac o tom, že jas mesiaca je v určitých nociach taký, že by bolo prekvapivé, keby nenarušil rastliny v mechanizme fotosyntézy. Stručne povedané, aj keď vplyv mesiaca na záhradníctvo nie je presná veda, pozorovania uskutočňované po stáročia predstavujú súhrn vedomostí, ktoré si zaslúžia všetku našu pozornosť, či už zasadíme strom, pestujte zeleninovú záhradu alebo sa jednoducho starajte o svoje zelené rastliny v byte. Áno, áno, váš Pilea vám ďakuje!

© PxHere Listová zelenina sa zberá v deň listu a na stúpajúcom mesiaci

Princíp 1: Stúpa alebo klesá mesiac?

Ak chcete požiadať Mesiac, aby nám pomohol postarať sa o naše rastliny, je potrebné vedieť, či „stúpa“ alebo „klesá“. Ale pozor, existuje pasca! Táto predstava nemá nič spoločné s tým, či stúpa alebo klesá. Preto sa tieto oblasti nemusia pozorovať, ale ich poloha na oblohe, ktorá je v závislosti od dňa vyššia alebo nižšia. Ak chcete zistiť, musíte nájsť referenčnú hodnotu (strom, strecha, zvonica atď.) A poznačte si polohu mesiaca dve noci v rade, dve hodiny od seba. Ak je vyššia ako predchádzajúci deň, stúpa, ak je nižšia, klesá. V opačnom prípade je najjednoduchším spôsobom nahliadnuť do mesačného kalendára, aby ste ho mohli predvídať bez toho, aby ste urobili chybu! Keď mesiac „stúpa“, priťahuje miazgu vo vzdušných častiach rastlín. Je čas zasiať ich tak, aby sa dali ľahšie pestovať, ale tiež pripraviť kytice a pozbierať ovocie a všetku zeleninu, ktorá nerastie v podzemí. Sú plné výživných látok, sú chutnejšie a trvajú dlhšie ako na klesajúcom mesiaci. Keď Mesiac „zostupuje“, sústreďuje svoje výhody pod zem. Je čas zasadiť, transplantovať, spracovať a obohatiť pôdu, ale tiež pozbierať všetku koreňovú zeleninu, ako je mrkva, repa a artičoky Jeruzalem!

© PxHere Mesiac pomáha sadenice vzrastať

Zásada 2: V akej konštelácii je dnes Mesiac?

Mesiac prechádza nebeským priebehom rôznych súhvezdí zverokruhu, z ktorých každá je spojená s časťou rastlín. Súhvezdia Taurus, Panna a Kozorožec, spojené s prvkom Zeme, sú prínosom napríklad pre korene. Súhvezdie Barana, Leva a Strelca pomáhajú ovocia a semenám, zatiaľ čo súhvezdí Blížencov, Váhy a Vodnára sú úspešné v kvetinách. Nakoniec, keď sa mesiac usadí v súhvezdí Rakovina, Škorpión a Ryby, dáva listom vážne podnet. Stačí navštíviť lunárny kalendár, aby ste vedeli, kedy bude Mesiac v „ovocný deň“, „listový deň“, „koreňový deň“ alebo „kvetinový deň“. Potom sme naplánovali jeho záhradnícke práce na najlepší možný deň, vždy v závislosti od počasia. Napríklad, na výsev reďkoviek, počkajte, kým mesiac nestúpa, a pokiaľ možno zvoľte „koreňový deň“. Aby sme vysadili živý plot, uprednostňujeme, aby Mesiac zostupoval v „listový deň“. Výsadba ovocného stromu sa uskutoční v „ovocný deň“ v ubúdajúcom mesiaci, zatiaľ čo výsadba okrasných kvetov sa uskutoční v „kvetinový deň“. Dokonca aj bez záhrady uprednostňujeme pestovanie zelených rastlín v „listový deň“ a slabnúci mesiac, starať sa o svoje orchidey a ísť a urobiť „kyticu divých kvetov“ v „kvetinový deň“ a zbierať mrkvu v zbere v „koreňovom dni“. „a ubúdajúci mesiac ... Ľahké, však?

© PxHere Koreňová zelenina sa zberá v klesajúcom mesiaci

Zásada 3: Povinné dni odpočinku

Konzultácia s lunárnym kalendárom tiež umožňuje identifikovať dni veľkej lunárnej aktivity, aby sa zabránilo narušeniu rastlín nad mieru. V týchto dňoch necháme prírodu ticho sa zotaviť bez zásahu, s rizikom, že o niekoľko týždňov neskôr uvidíme nepríjemné prekvapenia. Vyhýbame sa tak záhradám, keď je Mesiac na svojom vrchole alebo na svojom okraji a necháme prejsť „lunárne uzly“ a zatmenia, čo by malo katastrofálne následky na siatie a obnovu rastlín. Na druhej strane, spln a nový mesiac by na rastliny mali menší vplyv, niektorí záhradníci sa v týchto dňoch vyhýbajú práci, zatiaľ čo iní tomu nevenujú pozornosť ...

© En Filigrane Glycín je vysadený a prerezávaný v kvetinových dňoch

Zásada 4: Hlavne zdravý rozum!

Ak sa naučíte plánovať svoju záhradnícku prácu podľa troch hlavných princípov, mali by ste rýchlo zvládnuť základy lunárneho záhradníctva, aby ste mohli čo najlepšie využiť náš vzácny satelit. Mesiac vám však pomôže iba vtedy, ak ste už záhradníkom, ktorý venuje pozornosť cyklom počasia a rastlín. Nemôže nič urobiť proti neskorému mrazu, príliš zlej alebo príliš kyslej pôde, nedostatku svetla alebo tepla. A naopak, neprídete o ničenie plantáží, ak zmeškáte deň! Ak teda aj tí naj svedomitejší budú brať do úvahy klesajúci a klesajúci mesiac a množstvo ďalších malých detailov, hlavnou vecou je predovšetkým preukázať zdravý rozum a flexibilitu. Stručne povedané, ideálne je konzultovať s lunárnym kalendárom pred plánovaním veľkých záhradníckych prác, vyhnúť sa povinným dňom odpočinku, zasiať rastúci mesiac, zasadiť rastúci mesiac a čo najlepšie vyberať najvhodnejší lunárny deň. Šťastné záhradníctvo! Prezrite si naše mesačné kalendáre