Komentáre

Ktorú pracovnú dosku zvoliť pre kúpeľňu?

Ktorú pracovnú dosku zvoliť pre kúpeľňu?

Pracovná doska je základným prvkom v kúpeľni. Preto je dôležité, aby ste si to dobre vybrali a aby ste to poznali, výhody a nevýhody každého materiálu. Ak sú alternatívy početné a niekedy neznáme, kritériá výberu zostávajú rovnaké pre každého z nás: ľahko sa udržujú, hospodárne, odpudzujú vodu a ľahko sa prispôsobia vašej kúpeľni, pokiaľ ide o štýl aj dizajn. rozmery. Niektorí z nás sa tiež budú snažiť obrátiť na ekologické materiály. Dnes vám ponúkame prehľad rôznych riešení a pomôžeme vám nájsť riešenie, ktoré najlepšie vyhovuje vašim potrebám!

  1. Aký je najľahší materiál na údržbu?
  2. Aké je najhospodárnejšie riešenie?
  3. Existujú materiály vhodnejšie pre vodné útvary ako iné?
  4. Aký materiál by ste si mali zvoliť pre vlastnú kúpeľňovú dosku?
  5. Aký pracovný plán pre môj ekologický dom?

1. Aký je najľahší materiál na údržbu?

Ľahkosť údržby a odolnosť materiálu proti nárazu, poškriabaniu a škvrnám sú prvé dve kritériá, ktoré sa musia zohľadniť pri vašom rozhodovaní. Voľba však nie je rovnaká ako pri kuchynskej pracovnej doske, ktorá nebude podliehať rovnakému použitiu a rovnakým rizikám. Pracovná doska v kúpeľni je oveľa náchylnejšia na stopy vody a vodného kameňa, na druhej strane však utrpí menšie otrasy a náhle zmeny teploty. V tomto zmysle sa prírodné a pórovité materiály ako kameň, žula alebo drevo musia pravidelne udržiavať pomocou vodoodpudivého prostriedku. Voskovaný betón, dnes veľmi trendový, bude potrebné lakovať, aby odolal škvrnám. S výnimkou týchto špeciálnych ošetrení bude bežná údržba rôznych materiálov viac-menej rovnaká. Nepoužívajte však abrazívne prostriedky na prírodný kameň, ako je žula alebo mramor. Používajte prírodné mydlo, ako je čierne mydlo alebo Marseille mydlo, ktoré tiež vyleští kameň. Biely ocot bude naopak vhodný pre všetky ostatné materiály. Okrem dezinfekcie pracovnej dosky bude mať aj významnú výhodu, že rýchlo odstráni všetky stopy vodného kameňa, a to aj z vašich kohútikov. Tieto budú obzvlášť viditeľné na sklenenej pracovnej doske, ktorá sa musí preto udržiavať pravidelnejšie. Ak si vyberiete kachľovú pracovnú dosku, pri čistení buďte zvlášť opatrní so spojmi. Nečistoty a voda sa tu hromadia oveľa ľahšie.

2. Aké je najekonomickejšie riešenie?

Voskovaný betón a mramor sú najdrahšími materiálmi, za ktorými tesne nasledujú prírodné kamene a sklo. Drevo je v závislosti od jeho hrúbky, jeho podstaty a spracovania často najúspornejšou alternatívou. K tejto cene sa pripočíta cena rezania a vŕtania zabudovanej nádrže alebo montáže nádrže na dosku, čo bude oveľa drahšie pre tvrdé materiály ako kameň. Ich cena je však opodstatnená ich odolnosťou v priebehu času, pričom ich životnosť je v skutočnosti väčšia ako životnosť dreva alebo skla. Existujú však aj iné, ešte výhodnejšie riešenia. Už ste premýšľali o vytvorení vlastného kúpeľňového nábytku alebo o použití opätovne použitých materiálov pre vašu pracovnú dosku? Možno máte doma komodu alebo malý bufet, ktorý nepoužívate alebo nechcete nahradiť? Predtým, ako sa toho zbavíte, premýšľajte dvakrát! Mohli by ste mu dať druhý život vďaka jednoduchým gestám: malému brúseniu, štetcom alebo laku, výmene rukovätí, novým chodidlám, aby sa dostali do správnej výšky, atď. Potom musíte na svojej hornej doske vyvŕtať dieru pomocou otvoru skladačku. Je to zďaleka najekonomickejšia verzia pre vybavenie vašej kúpeľne, aj keď existujú aj iné spôsoby, ako si zostaviť svoj vlastný kúpeľňový nábytok. Môžete tiež skočiť do združenia ponúkajúceho nepoužité alebo použité stavebné materiály na ďalší predaj. Čerpacie stanice v Rezé (44) alebo dokonca Recyclo 'Bat v Toulouse (31), na území sú stále viac a viac rekonštrukčných štruktúr a poteší domácich majstrov a ich peňaženky!

3. Existujú materiály vhodnejšie pre vodné útvary ako iné?

Ako sme videli, určité pórovité materiály, ako je prírodný kameň a drevo, sa nevyhnutne podrobia vodoodpudivej úprave, aby odolali vlhkosti a striekaniu, ktoré sú vlastné sprchovacím kútom. Popri prítomnosti vody sa pri výbere musia brať do úvahy aj často zmenšené rozmery kúpeľne. Pracovné dosky z prírodného kameňa sa preto kvôli svojej príliš pôsobivej povahe ťažko prispôsobia malej kúpeľni. Pri montáži kúpeľní s malými rozmermi by sa mali uprednostňovať drevené, sklenené alebo keramické pracovné dosky alebo drevené skladovacie jednotky, ktoré tiež optimalizujú dostupný skladovací priestor. Nezabudnite, že sklenená pracovná doska bude vďaka svojej priehľadnosti pôsobiť uvoľnením vizuálneho priestoru na dojem dodatočného objemu. Bude preto vynikajúcou voľbou pre všetkých, ktorí chcú dať svojej kúpeľni prepracovanú a vzdušnú atmosféru.

4. Aký materiál by ste si mali zvoliť pre vlastnú kúpeľňovú dosku?

Niektoré materiály sa na výrobu nábytku na zákazku hodia lepšie ako iné, či už z dôvodu ich ovládateľnosti alebo štýlu. Pracovné dosky z prírodného kameňa, oveľa ťažšie a hrubšie, budú preto oveľa menej zvládnuteľné. Práca je drahšia a nedovolí vytváranie originálnych tvarov. Na druhej strane, drevená alebo sklenená pracovná doska sa ľahšie prepožičiava všetkým predstavám. Vďaka vylievanému výrobnému procesu bude leštená betónová pracovná doska v podstate meraná, a preto umožní veľkú mieru personalizácie. Na druhej strane počítať rozpočet väčší ako drevená pracovná doska. Z estetického hľadiska je drevo ideálnou alternatívou par excellence. Prispôsobuje sa všetkým typom dekorácie, od najmodernejších po najmodernejšie. Mramor je späť v móde a postupne stráca konotáciu luxusného materiálu. Perfektne sa prispôsobí dekorácii boho alebo polovice storočia. Cítite chlad a máte radi retro interiéry? Rozhodnite sa pre terrazzo, zmes prírodných kameňov a farebných mramorových triesok spojených cementovým spojivom, tento rok veľmi trendy!

5. Aký pracovný plán pre môj ekologický dom?

Je ťažké dať jednoznačnú odpoveď na túto otázku. Na prvý pohľad predstavuje drevená pracovná doska z francúzskych lesov s certifikátom PEFC najlepšiu voľbu v tomto zmysle, avšak vodoodpudivé úpravy potrebné na údržbu dreva vo vodnom útvare predstavujú významný chemický vstup. Napriek tomu, že na trhu sú dostupné prírodné repelenty alebo látky s nízkym obsahom VOC, je ťažké posúdiť ich skutočnú efektívnosť z dlhodobého hľadiska. To isté platí pre kúpeľňové dosky z prírodného kameňa. Použitie skla a betónu nebude uprednostňované v kontexte renovácie alebo ekologického stavebného prístupu, pretože ide o dva materiály vyrobené z piesku, prírodného zdroja, ktorého použitie v priemyselné účely sú kontroverzné. Na druhej strane môžeme bez váhania potvrdiť, že opätovné použitie je najekologickejšou možnosťou. Ďalšia výhoda: je to aj najúspornejšie riešenie! A pre všetkých z vás, ktorí nie sú pripravení vyhrnúť si rukávy, vyzývam vás, aby ste sa obrátili na „ekologické“ rady určitých výrobcov, ako je napríklad Cosentino, ktoré so svojou radou ECO Line ponúka pracovať podobne ako kremeň zložený z najmenej 50% recyklovaných materiálov a certifikovaný okrem iného od Cradle to Cradle. Drevo, prírodný kameň, mramor, žula, kremeň, sklo, opätovné použitie ... Všetky riešenia majú svoje výhody a nevýhody. Dúfame však, že vám tento článok mohol pomôcť pochopiť, ktorý materiál bude najlepšie vyhovovať vášmu životnému štýlu a usporiadaniu vašej kúpeľne!