Tipy

Vyberte si kanvicu

Vyberte si kanvicu

Keď vstupujeme do zimného srdca, vychutnať si šálku čaju je jedným z najúčinnejších prostriedkov na prechladnutie a depresiu. A keď začnete skutočne oceňovať všetky jemnosti čaju, je dôležité mať k dispozícii vhodné vybavenie na jeho prípravu. Čajová kanvica je preto doplnkom číslo jedna pre všetkých milovníkov čaju, ale výber správnej čajovej kanvice nie je nevyhnutne ľahká: kapacita, materiál, tvar, všetko vám povieme!

Aká kapacita môjho čajníka?

A priori je výber kapacity pomerne jednoduchý: všetko záleží na množstve čaju, ktorý chcete pripraviť. Vezmite do úvahy, že ak pijete ťažký čaj, budete si môcť kúpiť veľkú kanvicu, ale iba ak vie, ako ušetriť teplo. V opačnom prípade (napríklad pri sklenenej kanvici) je lepšie zvoliť menšiu kapacitu, aj keď si chcete čaj pripraviť viackrát.

Aký materiál pre moju kanvicu?

Nebudeme klamať, materiál je nepochybne hlavným kritériom pri výbere čajníka, pretože má dôležitý vplyv na konečné ochutnanie. *Liatinové čajníky : Liatinová čajová kanvica, ktorá sa považuje za tradičnú čajovú kanvicu, pochádza hlavne z Ázie a najmä z Číny a Japonska. Jeho hlavnými výhodami sú trvanlivosť a schopnosť šetriť teplo. Odhaduje sa, že čajová konvica s liatinovým čajom môže zostať horúca dlhšie ako hodinu. Aby ste zlepšili jeho izolačnú silu, môžete ju pred použitím tiež opláchnuť teplou vodou. Liatinové čajníky sú dosť drahé a je lepšie sa nebývať príliš nízkymi cenami, pretože to často naznačuje, že kvalita liatiny a ochrana interiéru nie sú dostatočne dôležité. *Porcelánové čajníky : Symboly elegancie, porcelánové čajníky sú často spájané s anglickým umením ochutnávky čaju, napriek tomu k nám prichádzajú z Číny. Porcelánové čajníky majú ľahší tvar, majú rôzne podoby, čo je pre stolovú službu veľkou výhodou. Porcelánové čajníky dokážu udržať teplo dosť dlho, dokonca aj pri nízkych teplotách. Z tohto dôvodu sú vhodné pre čaje, ktoré nevyžadujú príliš horúcu vodu, napríklad biely čaj alebo zelený čaj. *Sklenené čajníky : Hoci je sklo priehľadné, je to materiál, ktorý sa dokonale hodí na prípravu čaju. Sklenené čajníky sú jediné, ktoré nám umožňujú sledovať živé varenie. Táto kvalita má, bohužiaľ, cenu, pretože tieto čajníky sú tie, ktoré si najmenej dobre udržiavajú teplo. Oceňujeme však štýl sklenených čajníkov, ktoré sa dobre hodia k súčasným dekorom. Všimnite si, že tieto čajníky patria medzi najzraniteľnejšie, preto s nimi musíte zaobchádzať opatrne. *Terakotové čajníky : Terakotové čajníky sú veľmi blízko liatinovým liatinám, stelesňujú aj tradíciu predkov. Ich vzhľad je veľmi jednoduchý, použitie je však veľmi zložité najmä preto, lebo sa hovorí, že má „pamäť“. Vyžadujúc použitie iba jedného čaju na čajovú kanvicu, zostávajú výberom puristov, ktorí si chcú dať čas na prípravu a chuť.

Liatinová čajová kanvica, tradícia je dobrá.

Čajník s pamäťou alebo bez pamäte?

Vedeli ste, že niektoré čajníky majú pamäť? Hovoríme o čajníku s pamäťou alebo bez pamäte, pretože niektorí majú tú česť zachovať „chuť“ čajov. V takom prípade vám samozrejme odporúčame, aby ste pre tieto čajníky podávali vždy ten istý typ čaju, bez ktorého riskujete nebezpečné zmesi. Rozlišovanie čajníka s pamäťou a bez pamäte je pomerne ľahké, pretože v skutočnosti túto funkciu majú iba terakotové čajníky. Terakota, ktorá je porézna, absorbuje častice tanínu z čaju. Z dlhodobého hľadiska pozorujete aj čierne usadenie na dne čajníka, ktoré ovplyvní (pre dobrú) chuť vášho čaju.

Čajová kanvica s infúziou?

Čajníky majú obvykle integrovaný infuzér, ktorého veľkosť je vo vzťahu k kapacite čajníka. Ak nemáte v konvici zabudovaný difúzor, uistite sa, že máte ten správny rozmer. Najhoršie by bolo zabaliť si čajové lístky do príliš malého infúzora, ktorý by čaju neumožnil rozptýliť všetky jeho príchute. Môže byť dôležité dozvedieť sa o povahe komponentov infúzora, najmä ak je plast. Ak chcete ochutnať, nezabudnite odobrať infúziu ihneď po dosiahnutí požadovaného času na infúziu, potom nechajte veko, aby sa váš nápoj udržal teplý.

Ak chcete zjednodušiť svoj život, je tu elektrická kanvica!

Elektrická kanvica alebo nie?

Dnes existujú elektrické čajníky, ktoré ponúkajú priame ohrev vody bez toho, aby prešli kanvicou. Tento druh čajníka zjednodušuje prípravu, pretože už nie je potrebné naliať horúcu vodu z kanvice do čajníka. Či už je to teplota vody alebo čas varenia, tento typ čajníka zvláda všetko. Už nemusíte kontrolovať teplotu vody ani čas varenia. Elektrické čajníky dokážu udržať váš nápoj v teple tak dlho, ako chcete. Iba detaily, ale dôležité: nie sú vhodné pre stolové služby.

Video: Klarstein. Víno nie je žiadna veda (Jún 2020).