Ostatné

Ako si založiť úľ doma a vyrobiť si vlastný med?

Ako si založiť úľ doma a vyrobiť si vlastný med?

Vlastniť úľ, vyrábať med ... Je to nová móda?Je to všeobecne zdieľaná túžba, ktorej sa stále viac stotožňujeme s návštevníkmi, ktorí k nám prichádzajú. Dráma, ktorú včely zažívajú, nie je pre túto novú úľavú šialenstvo, ktorá ani zďaleka nie je módou, cudzia. Vždy povzbudzujem tých milovníkov prírody, ktorí chápu, že záchranné včely sú základným problémom ľudstva. Mať včelí úľ umožňuje vyrábať vlastný med, samozrejme zdravý a prírodný produkt, ale predovšetkým je potrebné privítať včely, tieto opeľovače, ktoré tak veľmi potrebujeme.

Aký je najpriaznivejší región na výrobu medu?Bez ohľadu na región, v ktorom žijete, na vidieku alebo v mestskom prostredí, miestne kvety majú všetko, čo potrebujete na výrobu vlastného medu. Stačí si na záhrade nastaviť úľ, aby ste sa naučili základom včelárstva. Včely tam budú môcť každý rok vyprodukovať dobrých dvadsať kilogramov medu. Ale pozor, nastavenie úľa doma na výrobu medu si vyžaduje čas a znalosť základov.

Aké sú preventívne opatrenia pred zriadením úľa doma?Predovšetkým je lepšie si byť istý, že nie ste alergický na bodnutie včiel! Potom je potrebné vziať do úvahy platné nariadenia, pretože človek neinštaluje úľ úplne slobodne. Je potrebné sa pýtať na radnici, pretože niektoré z nich okrem národných štandardov zaviedli osobitné prefekturálne nariadenia. Potom sa musíte obrátiť na oddelenie veterinárnych služieb, ktoré vám pridelí číslo. Viete, prítomnosť úľa môže predstavovať nebezpečenstvo pre osobu, ktorá vlastní úľ, ale aj pre jeho bezprostredné sprevádzanie, napríklad susedia. Preto sa musíte obrátiť aj na svojho poisťovateľa.

A po dokončení týchto krokov môže začať inštalácia úľa?Áno, spolužitie medzi kolóniou pástiacích sa včiel a môžete začať vďaka úlu vašej záhrady! Rezervujte oblasť chránenú pred počasím, napríklad malým živým plotom, ale bez toho, aby ste obmedzili pohyb včiel. Obráťte sa na odborníkov, aby si kúpili kráľovnú a jej včely. Majte tiež potrebné včelárske vybavenie, ako sú kombinézy a fajčiari. Prijať ekologické správanie zakázať používanie pesticídov. Ak chcete svojim včelám sprístupniť rastliny, uprednostnite tie druhy, ktoré najviac produkujú med, napríklad jazmín, levanduľa, aster, zimolez, lila, borovica.

Môže nám pomôcť včelár?

Ak ste nikdy nezačali praktizovať svoju vášeň pre včelárstvo, získajte pomoc. Včelár vo vašej oblasti vám môže povedať, kde kúpiť úľ. Môže ho tiež nainštalovať, dohliadať na vás, iniciovať a byť prítomný pri prvých produkciách vášho vlastného medu. Odporúčam absolvovať stáž, aby som sa naučil prax a teóriu. Know-how nemožno vymyslieť. Včelárstvo je vášňou, o ktorú sa delia odborníci a amatéri, a aby všetko fungovalo dobre, nerobí sa to slepo, ale s maximálnym rešpektovaním pravidiel a včiel.