Ostatné

Poznáte tú zvláštnu ružu Jericha?

Poznáte tú zvláštnu ružu Jericha?

Ruža ako žiadna iná ...Niekoľko kvapiek vody a kúzlo začína  

Úžasná stratégia prežitiaO 30 minút neskôr sa ruža začala otvárať  

Jerichova ruža,Selaginella lepidophylla pre botanikov vzrástol iba názov. Z rodiny Selaginellaceae rastie táto prehistorická rastlina podobná paprade v púšti Chihuahua v Strednej Amerike. Vďaka extrémnym životným podmienkam sa dokázal prispôsobiť suchu pozoruhodne: v prípade nedostatku vody sa sám zloží a spí po dlhé mesiace alebo dokonca niekoľko rokov. Celkom suchá a stočená, vyzerá mŕtva, zatiaľ čo jednoducho čaká na niekoľko kvapiek dažďa, aby znova nasiakla a znova zafarbila. V obchode sa ruže Jericho predávajú za 3 až 6 eur vo forme neatraktívnych rastlinných guličiek. Ak to najmenšie, čo môžeme povedať, je, že nezvádzajú svoje dekoratívne cnosti, skutočne si zaslúžia túto investíciu, aby otestovali svoju pozoruhodnú schopnosť vzkriesenia.

Rastlinná skúsenosť pre rodinuO hodinu neskôr ...  

Aby ste boli svedkami malého zázraku vzkriesenia ruže z Jericha, jednoducho ju vložte do taniera alebo misy s dnom vody a navlhčite jej sušené lístie niekoľkými kvapkami vody. Zdá sa, že za pár minút sa ruža zobudí z dlhého spánku tým, že jeden po druhom roztiahne vetvy. Za necelú polhodinu sa už začala otvárať a znova zelenať, za hodinu už bola nasadená a za tri hodiny už nevyzerá ako to bolo! Nasledujúci deň je dokonale zelená a vyzerá skôr ako svieža papraď ako vädnutá guľa.

Ideálne je preto začať ráno zvlhčovať ruže Jericha, aby ste mali po celý deň rozkvet. V každom veku je táto skúsenosť fascinujúca, najmä keď vidíte, že sa pohybuje viditeľne!O 3 hodiny neskôr: ale kam šla lopta?  

Skúsenosti opakovaťO 20 hodín neskôr je ruža takmer zelená.  

Akonáhle je ruža rozmiestnená, stačí ju udržiavať vlhkú po dobu jedného týždňa, aby sa naplnila vitalitou a potom sa vrátila na dlhé mesiace spať. Nič vám nebráni v tom, aby ste ju udržiavali dlhšie vo svojej zimnej záhrade alebo v kabinete kuriozít, ale úprimne povedané, určite to nebude najkrajšia z vašich zelených rastlín! V opačnom prípade ho nechajte uschnúť a stočiť na seba a keď znovu získa svoj pôvodný tvar, vložte ho do papierového vrecka a uložte ho do skrinky, kde môže zostať niekoľko rokov. Budete môcť zopakovať zážitok, aby ste ohromili svojich hostí, pobavili deti alebo sa jednoducho a znovu a znovu divili veľkým adaptívnym schopnostiam rastlinného kráľovstva.

Krásny symbol zmŕtvychvstania

Ako symbol znovuzrodenia ruže Jericha vďačí za svoje meno biblickému mestu Západného brehu Jordánu, ktoré bolo po úplnom zbouraní prestavané. V niektorých rodinách je zvykom mať na začiatku každého roka zelenú na oslavu obnovy. V jarný deň sa môže tiež zafarbiť na oslavu prebudenia prírody alebo vytvoriť malý symbolický rituál na oslavu znovuzrodenia po ťažkom období. Nádherný darček plný významu!

O 48 hodín neskôr Jérichova ruža dokončila premenu.