Užitočný

Tento víkend rozkvetu moje mesto!

Tento víkend rozkvetu moje mesto!We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Na jar sa rastliny prebudia a chcú len prekvitať v malých medzerách chodníkov, opustených plôch a betónových trhlín. Čo keby sme tento víkend dali prírode ruku výsadbou kvitnúcich rastlín po celom meste? Od hádzania semenných bômb po pestovanie spoločných priestorov sú tu 4 spôsoby, ako pomôcť skrášliť mestské prostredie a chrániť biodiverzitu!

"Semenné bomby" ako v New Yorku!

Prvé kvetinové iniciatívy v mestských oblastiach sa zrodili v New Yorku v roku 1970. Environmentálni aktivisti tam iniciovali hnutie „Garden Guerrilla“ (v angličtine „Green Guerrilla“ alebo „Guerrilla Gardening“). Ich myšlienka, ktorá sa odvtedy objavuje v mnohých mestách, spočíva v odpálení semienkových bômb v krajine opustenej obcami. Je zrejmé, že je zakázané siatie vo verejných alebo súkromných parkoch a záhradách, ale dnes stále viac starostov podporuje tento prístup, ktorý prispieva k blahu všetkých. Ak chcete hrať pokojné a ekologické partizánov, nájdete v obchode osivo bômb (alebo semenných guličiek) alebo ich sami vytvorte. Za týmto účelom ručne zmiešajte semená z hliny, hliny a divokých rastlín (existujú aj zmesi semien typu „kvitnúca lúka“) a plesne plesní.

"Semená bomba" zložená z hliny, zalievacej pôdy, klíčiacich semien

Výsev osiva za behu

Ak hádzanie hlinených guličiek na neobsadené miesta a zároveň kričanie „Kvetinová sila!“ To vás nepokúša, nič vám nebráni zasiať kvitnúce odrody v každom rohu mesta. Stačí sa vybaviť vreckami z maku, brutnáka, lila, hollyka alebo čučoriedky a ísť a zasiať ich všade tam, kde betón zanecháva malú plochu pre Zem. Pokiaľ ide o odrody, vyberte si miestne odrody so slabým koreňovým systémom a uprednostňujte odrody medu, ktoré priťahujú opeľujúci hmyz. Zamyslite sa napríklad nad harmančekom, rebríčkom, prvosienkou, trpasličím nasturtiom a prečo nie reďkvičky, pažítku a nechtíka lekárske ... V opačnom prípade je možné pomocou semien divých semienok zasiať veľa odrôd jednotlivá taška. Ak nemôžete pred výsevom zalievať pôdu, sledujte počasie a počkajte, kým sa trochu neprejde. Neváhajte a urobte ceruzkou malú dieru v zemi, aby ste zabránili, aby vtáky zožrali sadenice príliš rýchlo!

A čo siatie porastov v tomto malom rohu?

Iniciatívy obcí zamerané na rozkvet mesta

Dni, keď sa newyorskí partizáni osievali za políciou, sú určite ďaleko! Združenia a obce dnes súťažia o nápady, ako povzbudiť eko-občanov k účasti na rozkvetu verejného priestoru. V Paríži, Montreuil, Nantes av mnohých ďalších mestách sa na jar distribuujú vrecká semien tak, aby obyvatelia zasiali svoje balkóny, ale aj na vnútorné nádvoria, parkoviská, prístavy a chodníky ... V Paríži „povolenie na ekologizáciu“ vydané na mieste mesta umožňuje úradne pestovať malý kúsok verejnej cesty s miestnymi rastlinami a medom. Radnica môže poskytnúť aj ornicu a semená. V niektorých okresoch sa množia iniciatívy jednotlivcov a vidíme rastúce cibuľky, trvalky a divé kvety ... Pod dlažbou príroda?

Záhradníctvo na verejnej diaľnici, prax, ktorá je bežná!

I záhrada v meste bez balkóna alebo terasy

Obyvatelia mesta, ktorí chcú začať s radosťou záhradníctva, sa nemusia sťahovať do bytu s terasou alebo do domu so záhradou! Niekoľko kvetináčov na parapete uľahčuje pestovanie kvetov, ovocia a zeleniny. Ak vám vaše kondomínium alebo architektonické obmedzenia neumožňujú inštaláciu sadeníc, zvážte otázku svojho správcu, či ich môžete nainštalovať na dvor, v blízkosti odpadkov alebo do vchodu ... A ak je odpoveď záporná, Pripojte sa k čakacej listine a obráťte sa na pozemok v spoločnej záhrade blízko vás!

A čo pestovanie rastlín na záhrade?