Ostatné

Nainštalujte zvukovú priečku

Nainštalujte zvukovú priečku

Aký cieľ?

Výhodou dobrej zvukovej izolácie je, že každý člen rodiny môže mať svoje činnosti, dokonca aj hlučné, bez toho, aby rušil ostatných. Vo vnútri bytu je znečistenie hlukom hlavne hluk prenášaný vzduchom, to znamená hlasy a hudba, hluk nárazu (šoky) a hluk zariadenia. Pri vhodne izolovanej priečke je možné pracovať v miestnosti sotva počuteľnou hudbou alebo zvukom z televízora prichádzajúceho zo susednej miestnosti (hlasy sú počuteľné, ale nezrozumiteľné).

Dostatočná izolácia

Nie všetky bežné tepelné izolácie majú dobré akustické vlastnosti. Napríklad bunkové peny sú všeobecne príliš tuhé a nedovoľujú, aby vzduch zohrával svoju úlohu - v tejto oblasti izolácie je to nevyhnutné. Výrobcovia sklenenej vlny ponúkajú tenké a dlhé vláknité panely (napríklad Panolene acoustic, od Isover) určené na ochranu pred zvukom a používané na vyplnenie ľahkých priečok sadrokartónovou doskou na kovových rámoch.

Náradie a materiály

• Vŕtačka
skrutkovač
Okružná brúska
Vodováha
Olovnice
meter
Nožnice na okusovanie
Krimpovacie kliešte
ručná píla
Náterový nôž
Miešací tanier
Sadrokartón BA 13
Skrutka na kovovú dosku
kotvy
povlak
Plus kĺbová páska na náradie pre domácich majstrov.

Inštalácia potrubí

Do priehradky môžete vložiť elektrické alebo vodovodné potrubie. Aby sa predišlo akustickým mostom, je potrebné vyrovnať výstup potrubia, a tým aj polohu spínačov a zásuviek, z jednej strany na druhú. Posuňte ich horizontálne o 20 cm a vertikálne o 10 cm.

Aký hluk?

Odborníci na akustickú izoláciu rozlišujú rôzne typy hluku a pracujú na tom, aby v každom prípade našli najlepšiu ochranu.
Hluk zariadenia: práčka, umývačka riadu, chladnička, bojler atď.
Nárazový hluk: šoky všetkých typov (prenášané hlavne zemou).
Vonkajší hluk: najdôležitejšia je cestná premávka, vyskytuje sa však aj hluk zo stavieb, lietadiel, vlakov ...
Hluk vo vnútornom vzduchu: hlas a hudba (televízia, rozhlasové konverzácie). Hladina zvuku je vyjadrená v dB (A), to znamená v decibeloch, ktoré počuje ucho. Okolitý hluk je hladina hluku v našom prostredí; aby bol prijateľný, musí byť v rozsahu 25 až 35 dB (A). Hluk sa považuje za rušivý, ak jeho hladina hluku prekročí denný hluk o 5 dB (A) počas dňa a 3 dB (A) v noci.

Akustický komfort

Vybavenie bytu je často faktorom obťažujúcim hluk: nezabudnite vziať do úvahy hladinu hluku práčky alebo kotla v čase kúpy.
Ak chcete nájsť správne odpovede, identifikujte zvuky, ktoré vás obťažujú. Ak ide o (hlavne) vnútorný hluk, uprednostnite zvukovú izoláciu priečok; v prípade vonkajšieho hluku musí izolácia pokrývať celý dom, najmä v oblastiach s malou alebo žiadnou izoláciou, ako sú dvere, okná a steny. Vnútorné zvuky sú tiež rozptýlené bočnými stenami: ich izolácia preto dotvára akustický komfort.
Usporiadanie dekorácie tiež zohráva svoju úlohu: v kachľovej miestnosti s holými stenami, ktorá obsahuje iba niekoľko kusov nábytku, môže byť zvuková dozvuka nepríjemná; na druhej strane koberce, závesy a záclony výrazne spomaľujú tento odraz. Know-how © La maison rustique - éditions Flammarion, 2005