Užitočný

5 tipov na jednoduché čistenie radiátorov

5 tipov na jednoduché čistenie radiátorov

Len čo teplomer spadne, zapnete kúrenie a najmete vynálezcu radiátora ... bez premýšľania o kolóniách baktérií, ktoré prekvitajú v týchto nových horúcich miestach. Horšie alebo nie oveľa lepšie, hromadenie prachu znižuje teplo emitované zariadením, ktoré sa viac zahrieva a viac spotrebúva. Čistíme teda tieto radiátory?

1 - Pripravujeme pôdu

Viete princíp, radiátor sa zahrieva. Zabráňte tomu, aby ste naň položili ruky skôr, ako vychladne, najmä so starými liatinovými radiátormi, ktoré môžu spôsobiť popáleniny. Vypnite ohrievač a odpojte ho, ak je elektrický. Áno, dokonca aj pre sušič uterákov! Pred čistením ho nechajte úplne vychladnúť a raz za rok, pokiaľ je chladno, využite príležitosť na jeho vyčistenie.

2 - Prach s prachovkou, handrou alebo ponožkou

Prach z peria je najčastejšie dostatočný na účinné zaprášenie chladiča, ak sa rozhodnete pre verziu lapača prachu. inak dôjde k lepšiemu opätovnému umiestneniu prachu. Plán B, tkanina z mikrovlákna, je pomerne účinný pri zadržiavaní prachu, ale oveľa menej účinný pri oprášení záhybov radiátorov. Doplnky si jednoducho vyberieme podľa typu radiátora: handrička na plochý radiátor, prachovka na perá pre rúrkové, rebrované alebo uterákové ohrievače. Chladič má štrbiny a nie najmenšiu prachovku peria v dohľade? Pôjdeme do plánu C ako ponožka: stará ponožka nasunutá na rukoväť metla alebo kuchynská špachtle dokáže tento trik urobiť.

3 - Myslíme na vysávač

Ešte jednoduchšie ako látka a oveľa menej únava, dobrý vysávač dokáže efektívne vyčistiť radiátory. Musí však mať dostatočný sací výkon, aby uvoľnil prach v prasklinách a výklenkoch. A v ideálnom prípade poskytuje príslušenstvo, ako je štrbinová dýza alebo malá kefa: umožňujú vám vykonávať profesionálnu prácu v každom rohu radiátora bez ohľadu na jeho tvar.

4 - Umývame sa

Ak radiátory nie sú najviac chaotickými zariadeniami, stále skončia označovanie. Okrem prachu klepajú na kufre, vysávač a ďalšie predmety, keď sa ich deti nerozhodnú ozdobiť plstenou alebo paradajkovou omáčkou. Záver, špongia nikdy neuškodí! Ak radiátor nie je skutočne znečistený, na odmasťovanie použite iba vlhkú handričku alebo namočenú do bieleho octu. Ak je, položte do lakťového tuku: umývadlo s mydlovou vodou, špongiu a trieť. Biely radiátor zažltol? Pred vykonaním drastických opatrení sa môžete vždy pokúsiť prúžok očistiť pomocou čistiaceho prostriedku na odmasťovanie výrobkov.

5 - Prejdeme k maľovaniu

Nič iné, biela zostáva žltá ... Alebo ešte horšie, snívate o červenom žiariči, kým je váš biely? Pred výmenou radiátora myslíme na maľovanie. Existujú vzorce špeciálne navrhnuté pre radiátory so zvláštnosťou odolnosti proti teplu. A bez pochýb o maľovaní zariadenia zvyškami nástennej maľby, nakoniec by to spôsobilo pľuzgiere! Vyberáme špeciálnu farbu chladiča kontrolou konkrétnych použití: elektrický radiátor, liatinový radiátor atď. Potom si nasadíme čiapku, kombinézu, chránime podlahu a našim radiátorom dáme druhý život.