Užitočný

Ako pestovať a pestovať alokaziu?

Ako pestovať a pestovať alokaziu?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Charakteristiky alokazie

  • typ: okrasná rastlina, tropická rastlina
  • výška: do 5 m
  • Farba kvetov: biela, zelená
  • expozície: čiastočne zatienené
  • údržba: moderovať
  • Druh pôdy: humus
  • zeleň: vytrvalý


Pôvod a charakteristika alokazie

Alocasia je súčasťou rodiny Araceae a zahŕňa asi 70 odrôd. Rastlina pochádza z juhovýchodnej Ázie (Filipíny, Indonézia, Malajzia, predstavená na Madagaskare). Medzi najobľúbenejšie druhy patriaAlocasia sanderiana ktorý je dnes ohrozeným druhom. Vo Francúzsku je alokazia často známa pod prezývkou: slony uši. Tvorí akýsi vzpriamený chumáč, z ktorého vystupujú dlhé stopky zakončené silnými a gigantickými listami naklonenými smerom von.

V pôvodnom prostredí Alocasia rastie v tropických lesoch, v tieni vysokých stromov. Vo voľnej prírode môže alokazia dosiahnuť impozantnú výšku 3 až 5 metrov. V kvetináčoch zriedka presahuje 2 m.

Je to rastlina, ktorá môže žiť veľmi dlho, ak sú podmienky pestovania dostatočné. Je však zložité udržať ho v našich interiéroch na dlhú dobu, pretože potrebuje tropickú, pomerne vlhkú atmosféru. Preto je ideálne inštalovať ho do skleníka po celý rok alebo do zimnej záhrady.

Ak máte deti alebo domáce zvieratá, buďte opatrní: miazga alokazie môže spôsobiť kožné reakcie. Akákoľvek časť surovej požitej rastliny môže tiež spôsobiť žalúdočné ťažkosti.

Plantáže Alocasia

Pôvodný z tropických krajín, alocasia potrebuje teplo po celý rok. Teplota musí byť medzi 15 a 25 ° C (15 až 18 ° C v zime a 20 až 25 v lete). Odolá poklesu teploty až do 10 ° C. Potrebuje bohatú a odvodňovanú pôdu a vyžaduje veľa vlhkosti.

Vo väčšine našich regiónov sa odporúča pestovať v kvetináči, na verande, v skleníku alebo v zimnej záhrade. Bude tak môcť nájsť teplo, vlhkosť a svetlo, ktoré sú potrebné pre jeho rast. Nezabudnite však filtrovať slnečné lúče v najteplejších hodinách dňa.

Ak ju chcete zasadiť do zeme, odporúča sa zasadiť alokaziu na jar, keď už uplynulo riziko mrazu. V prípade alokazie kúpenej v kvetináči alebo vedre ju okamžite vyložte.

Ak chcete vysadiť alokaziu, postupujte podľa niekoľkých tipov:

  • Na výsadbu použite veľký kontajner. Vytvorte drenážnu vrstvu na dne hrnca s hlinenými guľkami alebo štrkom.
  • Pripravte bohatú zmes s 30% kvalitnej komerčnej zelenej rastliny alebo listovej plesne, 20% rozloženého hnoja, záhradnej pôdy a piesku v rovnakom množstve a trochu perlitu.
  • Do pôdy prineste organickú úpravu, ako je kompost alebo rozložený hnoj.

Kultúra a udržiavanie alokazie

Alocasia je rastlina, ktorá neustále potrebuje vlhkosť. Na udržanie vysokej vlhkosti položte hrniec na podložku z ílových guličiek alebo na podnos. Tým sa udržiava vlhkosť zalievania.

Polievanie by malo byť pravidelné a veľkorysé, najmä v lete. Je dôležité nikdy nenechať koreňovú guľu vyschnúť bez toho, aby ju namočila.

Listy pravidelne postriekajte vlažnou nevápenatou vodou. V zime znížte zalievanie a nechajte substrát zaschnúť pred opätovným zalievaním.

Od mája do októbra hnojte rastlinu raz mesačne hnojivom s nízkym obsahom dusíka. V zime prestaňte používať hnojivá.

Choroby, škodcovia a paraziti

Pokles listov môže byť spôsobený príliš vlhkou pôdou alebo príliš chladnou teplotou v zime. Oslabené rastliny môžu napadnúť červené pavúky alebo mealybugy.

Na boj proti múčnikom si pripravte prírodné riešenie: 1 čajovú lyžičku tekutého čierneho mydla, 1 čajovú lyžičku rastlinného oleja a 1 čajovú lyžičku alkoholu alebo piva zriedeného v 1/2 l vody. Tento roztok nastriekajte 3 až 4 dni a potom mealybugs oddeľte handrou alebo bavlnou.