Užitočný

Je rozhodnuté, vyrobím kompost!

Je rozhodnuté, vyrobím kompost!

V meste ako na vidieku, v dome, ako aj v byte sme čoraz viac kompostovali náš odpad. Táto technika, ktorá spočíva jednoducho v hromadení organického odpadu z kuchyne a záhrady, aby sa z neho stalo hnojivo vynikajúcej kvality, je oveľa jednoduchšia, ako sa zdá. Takže bez ohľadu na vašu situáciu, ak chcete znížiť svoj odpad a pritom robiť dobré životné prostredie, postupujte podľa pokynov!

Mám záhradu: kompost robím v silo

Ak chcete kompostovať vo svojej záhrade, začnite nákupom kompostovacieho sila alebo si ho vyrobte z drevených dosiek. Nahromadite svoj kuchynský odpad (ovocné a zeleninové šupky, kávové usadeniny) a váš zelený odpad (odumreté listy, rezané bylinky, vetvičky ...), ak je to možné, potom, ako ich zredukujete na kúsky pomocou elektrického brúsky. Vyhnite sa predovšetkým rastlinám prenášajúcim choroby, popol a chemikálie. Pokúste sa striedať vrstvy, pravidelne pridávať trochu pôdy a vody, aby nedošlo k vyschnutiu celku. Kompost musí zostať vlhký a vzdušný: nezabudnite ho každý mesiac dôkladne premiešať. V závislosti od tepla získate za štyri až osem mesiacov úžasný kompost podobný pôde v kvetináčoch.

O pár mesiacov sa šupky na obed premenia na prírodné hnojivo.

Bývam v budove: ponúkam hromadný kompost

V posledných rokoch sa iniciatívy v oblasti kolektívneho kompostovania znásobili. V Besançone je teraz viac ako 1 500 budov vybavených kolektívnymi kompostérmi, kde si každý obyvateľ môže priniesť svoj zelený odpad. Či už ste nájomcom alebo majiteľom, neváhajte ponúknuť toto praktické a ekologické riešenie svojim susedom. Musíte byť motivovaní, mať ľahký prístup k 5m2 ploche v spoločných priestoroch a byť pripravení vziať veci do vlastných rúk. Cena je veľmi rozumná a potom môžete pomocou kompostu zmeniť kvetinové záhony pred budovou ...

Kompostovanie na úpätí budovy priťahuje čoraz viac kondomínií. A ty?

Bývam v byte: Snažím sa o vermicomposting

Žijete v byte a vaši susedia nie sú príliš motivovaní kolektívnym kompostovaním? Nevadí, všetko, čo musíte urobiť, je nainštalovať vermicomposter do vašej kuchyne alebo na balkón. V obchode nájdete stále viac a viac modelov, ktoré vám umožnia recyklovať šupky doma, rýchlo a bez zápachu, vďaka pôsobeniu dážďoviek, ktoré fungujú rovnako svedomito ako diskrétne. Ak vás tieto malé zvieratá nepriťahujú viac, nebojte sa, rýchlo zabudnete na ich prítomnosť!

Kompostovanie vo vašej kuchyni je možné vďaka pôsobeniu dážďoviek.

Bývam v odhodlanom meste: odvážim sa používať susedský kompost

Nakoniec posledné riešenie: kolektívne kompostovanie ponúkané vašou obcou. Po celom Francúzsku stále viac obcí zriadilo susedské kompostéry. Opýtajte sa svojej radnice, a ak túto službu neponúka, spojte sa v susednom kolektíve a navrhnite nápad svojmu starostovi!

Obce začínajú ponúkať kolektívne kompostovanie.