Informácie

Ako zabrániť kondenzácii v kúpeľni?

Ako zabrániť kondenzácii v kúpeľni?

Vo vlhkej miestnosti par excellence, kúpeľňa je často ideálnym meradlom pre plesne a iné huby. Vodná para uvoľnená v miestnosti spojená so studenou stenou vytvára kondenzáciu. Tento jav má pôvod v mnohých problémoch s vlhkosťou: zlé pachy, špinavé kĺby, plesne ... Aby ste proti nim mohli účinne bojovať, iba jediné heslo: vetrať. Ľahšie povedané, ako urobené? Hovoríme vám všetko o riešeniach, ako správne vetrať kúpeľňu ... s oknom alebo bez okna!
  1. Prirodzené vetranie, jednoduché riešenie proti kondenzácii
  2. Vetranie tepelným ťahom, základná technika a ľahko nastaviteľná pre dobrú cirkuláciu vzduchu
  3. Mechanické vetranie, účinné zariadenie na boj proti vlhkosti v kúpeľni
  4. Vyberte si vhodné materiály

1. Prirodzené vetranie, jednoduché riešenie proti kondenzácii

Adepti dlhých kúpeľov alebo priaznivci časovaných spŕch sme si všetci všimli: horúca vodná para, pri kontakte so studeným povrchom, vytvára kondenzáciu. Toto je veľmi častý jav vo vlhkých miestnostiach, ako je kúpeľňa. Ako obmedziť jeho vzhľad bez toho, aby ste sa museli vzdať nášho obľúbeného momentu relaxácie? Prvým riešením, ak je to možné, je vetranie vašej kúpeľne, aby sa po každej sprche alebo vani odstránila vlhkosť. Príliš vlhká miestnosť je ideálnym miestom na usadenie sa zápachu a vytvorenie plesní, ktorému sa absolútne chceme vyhnúť. Aby ste zachovali zdravé životné prostredie, vetrajte vlhké miestnosti najmenej 15 minút denne. Nemáte vo vašej kúpeľni okno? Pomocou ostatných miestností môžete vytvárať koncepty v celom dome. Keď ich vetráte, nezabudnite otvoriť dvere kúpeľne a cirkulovať vzduch. V lete je to veľmi praktické, ale v zime sa príliš vyhnete vetraniu miestností, hrozí riziko, že dôjde k nadmernému vyúčtovaniu za vykurovanie. V takom prípade budete uprednostňovať malé pracovné miesta, ktoré vám denne umožnia znížiť úroveň vlhkosti vášho domu. V strednodobom a dlhodobom horizonte sa to ukáže oveľa lacnejšie.

© Pinterest

2. Vetranie tepelným ťahom, základná technika a ľahko nastaviteľná pre dobrú cirkuláciu vzduchu

Vetranie tepelným ťahom spočíva v použití prirodzeného pohybu vzduchu: horúci vzduch je ľahší ako studený vzduch, keď sa zohreje, stúpa. Na správne vetranie vašej kúpeľne preto môžete nainštalovať dve vetracie mriežky: vstup vzduchu na spodku a výstup vzduchu na vrchu. Vzduch potom bude ľahšie cirkulovať v miestnosti. Táto prirodzená ventilácia zabráni hromadeniu vlhkosti a vzniku nepríjemných zápachov. Tento systém tepelného ťahu má mnoho výhod: je tichý, vyžaduje malú údržbu a jeho náklady na použitie absolútne nič. Môžete tiež naplánovať spodnú časť dverí a vytvoriť prívod studeného vzduchu zdola. Posledná rada, ako zabrániť hromadeniu vlhkosti vo vašej kúpeľni: nechajte dvere otvorené cez noc a bezprostredne po sprchovaní alebo vani, aby ste odviedli vodnú paru a zahmlievaniu.

© Lana Kenney

3. Mechanické vetranie, účinné zariadenie na boj proti vlhkosti v kúpeľni

Normálna úroveň vlhkosti v zdravom dome je medzi 40 a 65%. Ak je váš domov často nad touto úrovňou, dôrazne odporúčame, aby ste tam nainštalovali CMV, ktorý vám pomôže účinne bojovať proti vlhkosti v domácnosti. Mechanická ventilácia, tiež nazývaná VMC (kontrolovaná mechanická ventilácia), pomáha riadiť cirkuláciu vzduchu. Je to najúčinnejšie riešenie na boj proti vlhkosti vo vašej kúpeľni a vo vašej domácnosti všeobecne. VMC, na rozdiel od prirodzeného vetrania, reguluje cirkuláciu vzduchu. Existujú dva typy: jednoprúdový a dvojprúdový CMV. Obaja pracujú na rovnakom systéme: prívody vzduchu sú umiestnené v obývacích izbách a výfukové otvory odvádzajú vzduch z vlhkých miestností von. Invertovaný ventilátor, ktorý pracuje s malým motorom, riadi cirkuláciu vzduchu. Na rozdiel od jednosmerného VMC má dvojprúdový VMC výmenník tepla, ktorý predohrieva vstupujúci vzduch. Tento systém bol navrhnutý tak, aby obmedzoval plytvanie energiou. Ak je inštalácia CMV účinným riešením na vetranie vašej kúpeľne, keď nemáte okno, vyžaduje správnu funkciu pravidelnej údržby. Nezabudnite to dobre vyčistiť! Nový systém nazývaný VMI (mechanické vetranie pomocou insuflácie) funguje na opačnom princípe. Malé čerpadlo nasáva vonkajší vzduch, filtruje ho a pred zahrievaním do vášho domu ho zahrieva. Tento nový privádzaný čistý vzduch odpudzuje už prítomný horúci vzduch a vytlačuje ho cez malé vetracie mriežky umiestnené nad oknami. Tento systém je o niečo drahší ako konvenčné VMC, ale je obzvlášť zaujímavý v mestách a v starých obydliach, pretože umožňuje filtrovať vonkajší vzduch všetkých jemných častíc a alergénov a súčasne odvádzať vlhkosť. v dome. Malé renovácie, ktoré vyžaduje inštalácia CMV alebo VMI, sú skutočne nevyhnutné, najmä ak nemáte vo svojej kúpeľni okno. Tieto dve mechanické riešenia vás však nezbavujú pravidelného otvárania okien, aby ste mohli priamo vetrať váš dom a cirkulovať čerstvý vzduch.

© Dea Vita

4. Vyberte vhodné materiály

Vytváraním plesní na stenách kúpeľne sa dá vyhnúť výberom správnych farieb. Vo vlhkých miestnostiach použite vhodnú akrylovú farbu. Má fungicídne vlastnosti, to znamená, že je schopný ničiť huby. Niektoré vápenné omietky, ako napríklad Tadelakt, majú prirodzene vlastnosti regulujúce vlhkosť, a preto sú obzvlášť vhodné do vlhkých miestností. Zakrývame dokonca aj steny sprchy! Je to tiež veľmi moderný materiál, ktorý dodá vašej kúpeľni veľmi zinkovú atmosféru. Zabezpečíte tiež, aby všetky materiály prítomné vo vašej kúpeľni, od podlahy po pracovnú dosku prostredníctvom vašej steny, boli odpudzujúce vodu, to znamená, že boli ošetrené proti vlhkosti. Drevené pracovné dosky a obklady musia byť preto ošetrené špeciálnym výrobkom. To isté platí pre všetky povrchy prírodného kameňa, ktoré by sa navyše mohli poškodiť pri kontakte s vodou. Tesnenia vane alebo sprchovej vaničky sú nevyhnutné na zabezpečenie ich dobrého utesnenia. Tieto oblasti nanešťastie veľmi prispievajú k rozvoju húb a plesní, a to práve z dôvodu ich trvalého kontaktu s vodou. Preto je potrebné ich pravidelne udržiavať a nezabudnúť skontrolovať ich stav. Poškodené tesnenia prepúšťajú vodu a môžu spôsobiť problémy s vlhkosťou. Vždy používajte silikónové tesnenia v kúpeľni, ale neváhajte a premýšľajte mimo krabičky pomocou farebných tesnení. Dajú vašej kúpeľni nádych papriky! Nakoniec, dobrá ventilácia a dobrá cirkulácia vzduchu, hoci sú nevyhnutné, nestačia na udržanie zdravej kúpeľne. Túto časť je skutočne potrebné udržiavať pravidelne, presne z dôvodu vysokej úrovne vlhkosti, ktorej je vystavená. Postarajte sa teda o svoju kúpeľňu a budete sa cítiť dobre! Zdravá kúpeľňa vám skutočne ponúkne chvíle relaxácie ocenené po dlhom dni ...

© Dea Vita Tesnenia našej vane alebo sprchovej vaničky sú nevyhnutné na zabezpečenie ich dobrého utesnenia. Ak chcete zabrániť usádzaniu plesní v týchto oblastiach, nezabudnite skontrolovať, či sú v dobrom stave, a ak to tak nie je, upravte ich. Poškodené kĺby prepúšťajú vodu a môžu spôsobiť problémy s vlhkosťou.