Užitočný

Ako zapáliť kútik na čítanie?

Ako zapáliť kútik na čítanie?

Ak chcete čítať bez toho, aby ste nútili zrak a užili si skutočný okamih relaxácie, je nevyhnutné dobré osvetlenie. Prirodzené svetlo je ideálne, ale večer alebo v zime sú lampy nevyhnutné na zvýšenie jasu. Stále musíte vedieť, ako zvoliť svetlo, ktoré umožňuje dobrú viditeľnosť a prirodzenú polohu, aby ste dosiahli optimálny komfort čítania. Osvetlenie vo vašom kútiku na čítanie sa preto musí prispôsobiť vašim zvykom a miestnosti, v ktorej čítate: obývacia izba, kancelária, spálňa alebo knižnica. Postupujte podľa týchto tipov a urobte správne rozhodnutia!

Niektoré pravidlá dodržiavania dobrého pohodlia pri čítaní

Pri výbere žiaroviek nezabudnite, že dobrým osvetlením je osvetlenie, ktoré je zabudnuté. Musíte obaja dosť vidieť a nebudete oslnení. Vyvarujte sa príliš silných stropných svetiel, neónových svetiel, ktoré násilne osvetľujú miestnosť, a holých žiaroviek, ktoré dodávajú príliš tvrdé svetlo. Prednostne si vyberte žiarovky so stredným výkonom (25/40 wattov) s teplým svetlom, to znamená, že teplota je 3000 kelvinov (3 000 k), výsledok bude mäkší a vytvorí príjemnú atmosféru priaznivejšiu pre relaxačné a čítanie. Preferujte viac zdrojov mäkkého svetla pred jedinou výkonnou lampou, aby ste obmedzili oslnenie a zabránili príliš kontrastným tieňom na stránkach vašej knihy. Efekt vytvorený niekoľkými lampami bude tiež teplejší a intímnejší. Podobne uprednostňujte nepriame osvetlenie, mäkšie ako lampa, ktorá priamo osvetľuje vašu knihu alebo časopis. Ideálne bude nasmerovať lampu tak, aby osvetlila strop alebo priehľadnú stenu, ktorá bude odrážať jas, bez toho, aby vás riskovali oslňovaním.

Vyberte si svietidlá, ktorých svetlo môžete nasmerovať

Rôzne riešenia pre všeobecné osvetlenie miestnosti

Adekvátne všeobecné osvetlenie umožní vašim očiam čítať bez nútenia a pohybovať sa z knihy do miestnosti bez prílišného kontrastu, keď sa pozriete zo stránky. Môžete sa rozhodnúť pre nástenné svietidlá, stojaci lampu, stolovú lampu alebo zavesenie, ale vyhnite sa príliš silným holým žiarovkám v prospech tienidla v látke alebo japonského ryžového papiera, rezu v opálové sklo alebo laminátový dizajn, ktorý rozbije svetelné lúče. Niektoré z týchto riešení je možné kombinovať tak, aby sa vytvorila dostatočná svetelná atmosféra, ktorá spríjemní prostredie na čítanie.

Perfektné nástenné svetlo v malom priestore!

Riešenia zamerané na oblasť čítania

Celkovo je ideálne kombinovať všeobecné osvetlenie so smerovým osvetlením v blízkosti čítacieho priestoru, či už ide o pohovku, kreslo alebo dokonca posteľ. Prečo nie vďaka nastaviteľnej stojacej lampe, ktorá sa posúva za vami, alebo stolnej lampe umiestnenej na stole alebo nočnom stolíku v blízkosti vašej pohovky? K dispozícii sú tiež smerové svetlá, ktoré sa ľahko pripevnia k nábytku, polica alebo knižnica na rozsvietenie čítacieho priestoru. K dispozícii sú tiež police s lampami, v ročnej verzii na blších trhoch alebo v obchodoch so starožitnosťami, alebo v modernej verzii v škandinávskych obchodoch s dizajnom.

Nájdite lampu, ktorá bude s vašou pohovkou. Rozumiete, osvetlenie miestnosti, kde čítate, je nevyhnutné, najmä ak sa často zúčastňujete na tejto činnosti. Akonáhle sa nájde správna dávka, bude pre vás potešením vkĺznuť do vášho útulného kúta, aby ste si ju mohli prečítať, bez strachu z názoru, že na konci dňa sa rozostruje alebo bolí hlava!