Tipy

Chyby, ktorým sa treba vyhnúť pri údržbe izbových rastlín

Chyby, ktorým sa treba vyhnúť pri údržbe izbových rastlín

Žije niekoľko zelených črepníkových rastlín a celý dom. Ale mať radosť z ich dlhodobého udržiavania a videnia ich rastu, zabudnite na prijaté nápady a postupujte podľa týchto tipov od odborníkov.

Nepreplavujte svoje izbové rastliny

Rastlina potrebuje predovšetkým vodu a svetlo, aby bola zdravá; pri správnej dávke! Najväčší problém pre amatérskych záhradníkov je spravovať zalievanie ... príliš často, nadmerne, to doslova utopí izbové rastliny. Je lepšie počkať, kým ukážu potrebu vody, než príliš veľa predvídať. A aj keď ste zvykli zavlažovať len raz týždenne, pretože to je to, čo vám odporučil predajca pri kúpe, nemalo by to byť systematické gesto. Zlatým pravidlom je nechať koreňovú guľu nechať zaschnúť medzi dvoma zavlažovaniami: dotknite sa jej, ak je stále čerstvá a lepkavá, nevodte; ak je teplo a sucho, potom môžete vodu. V závislosti na obdobiach a podmienkach nemusia rastliny potrebovať vodu každý týždeň alebo naopak vodu dvakrát týždenne (napríklad počas tepelnej vlny). Ak ich nájdete zvädnuté, umývajte ich a potom ich dobre vypusťte. Môžete ich dokonca sprchovať v kúpeľni, ktorá tiež vyčistí listy. Nezabudnite tiež, že čím je list tenšia, tým viac vody je potrebné napojiť, pretože sa rýchlejšie odparuje; a že nevyvinutá nádoba spôsobí hnilobu koreňov - žiadna stojatá voda!

Na zalievanie izbových rastlín nepoužívajte studenú vodu z vodovodu

Údržba izbovej rastliny spočíva v jej „šokovaní“, ako pri všetkých živých bytostiach. Zaobchádzajte s ním opatrne! Takže, ako sme práve videli, pre zásadný krok zalievania sa vyhnite použitiu studenej vody z vodovodu. Mal by byť iba čerstvý, nie príliš chladný alebo príliš teplý. Pre vodu pri izbovej teplote stačí naplniť niekoľko fliaš asi dva dni pred zalievaním - čo jej umožní čiastočne vyčistiť aj vápenec. Väčšina izbových rastlín však toleruje tvrdú vodu - napríklad okrem anthurií a „acidofilných“ rastlín, ako sú azalky ... Vápenec blokuje asimiláciu železa a chudokrvnosť bledých rastlín. Na jej ošetrenie si môžete urobiť prísun suchej krvi bohatej na železo (naučte sa však hnojiť hnojivom, stačí z času na čas liečiť). V opačnom prípade zvýhodnite zozbieranú dažďovú vodu, čerstvú aj čerstvú, je to ideálne.

Izbové rastliny nie sú preexponované ani v tieni

Ako sme videli, svetlo je druhým podstatným prvkom rastliny. Málo medveďov má plný odtieň a ti s farebnými alebo pestrými listami potrebujú viac svetla ako ostatní. Nikdy ich však neumiestňujte za okno smerujúce na juh alebo západ, ich listy sa poškodia ako pri spálení od slnka! Namiesto toho si vyberte okno na východ (ideálna expozícia s krásnym svetlom bez priameho slnečného žiarenia) a umiestnite ich čo najbližšie k tejto svetelnej stene. Nakoniec si dávajte pozor na XL ficus, ktorý ste si kúpili lacno napríklad v obchodných domoch ... Vo vašej domácnosti už rastlina pravdepodobne nebude mať dostatok svetla. Lacné rastliny sú tiež niekedy veľmi vyspelé v ich raste, majú menšiu silu, a preto majú väčšie ťažkosti s prispôsobením sa podmienkam domu.

Zamknite svoje rastliny po celý rok

Izbové rastliny sú určite tropické a potrebujú konštantnú teplotu medzi 15 a 21 ° C. Ale na jar, keď sú vonkajšie teploty ideálne, je pre nich vonkajšie obohatenie veľmi prospešné. Vytiahnite ich v jarnom daždi, ktorý vyčistí listy vody ani vápenca ani chlórovaného, ​​milujú ho! Ale vyhnúť sa plnému slnku, a ísť postupne. Dajte si pozor aj na nákup obľúbených alebo „darčekov“ v pekných kvetináčoch, tieto mini hortenzie, ľalie alebo ruže, ktoré môžu zostať doma na kvete ... V podstate sú to vonkajšie rastliny, takže vypadnite - ak už kvety vädnú, av prípade potreby ich vyložte.

Nenechajte sa rozmaznávať izbovými rastlinami príliš veľa ...

Kto hovorí, že tropická rastlina neznamená púštnu rastlinu, vyhýbajte sa jej umiestneniu blízko ohrievača a ak okolitý vzduch zostáva v zime suchý, zahmlite lístie. Okrem toho, ak zistíte, že vaša izbová rastlina je veľmi smädná, nedávajte jej hnojivo okamžite, spália korene. Najprv sa napite tým, že sa vykúpete, počkajte, kým nezačne stúpať hrudka pôdy, vypustite ju a nechajte ju trochu odpočívať a potom len dajte hnojivo.

Nezanedbajte ani svoje izbové rastliny ...

Izbová rastlina potrebuje starostlivosť, ale dobre zacielená a bez nadmerného množstva. Napríklad, aby sa zabránilo fotosyntéze, ktorá zabraňuje prachu, vyčistite veľké listy špongiou a jemnejšie postrekujte. Ak chcete, aby ich zelená leskla, môžete použiť lesk (veľmi účinný proti účinkom vápna); Listy však medzi dvoma aplikáciami dobre umyte teplou vodou a mäkkou špongiou, aby nedošlo k riziku udusenia rastliny. Kŕmte ho hnojivom jedenkrát mesačne, ale dávajte pozor, aby ste dávku nezdvojnásobili, najmä ak ju znovu nasadzujete pôdou, ktorá už hnojivo obsahuje. Ak je to kvitnúca rastlina, odstráňte zvädnuté kvety tak, aby ostatné kvitli a keď rozstrekujete lístie, snažte sa kvetiny nedosiahnuť.

Neobmedzujte izbovú rastlinu príliš malou nádobou

Pri opustení obchodu majte na pamäti, že tieto rastliny pochádzajú zo skleníka, kde boli posilnené ... keď sa vrátite domov, pomyslite na hnojivo. Môžete si nechať izbovú rastlinu v kvetináči až rok. Ale sledujte to ešte raz: ak korene začnú vychádzať pod kvetináč, je potrebné repotovať! Počkajte však do konca kvitnutia. Poďakovanie: - Franck Prost, špecialista na tropické záhradníctvo (www.franckprost.fr), - Ron Jeronimus, riaditeľ Francúzskeho úradu pre kvetinárstvo Holandska (www.maplantemonbonheur.fr).