Tipy

Krok za krokom: starostlivosť o stromy v zime

Krok za krokom: starostlivosť o stromy v zime

Ak strom dokáže riadiť sám, stále budete mať oveľa lepšiu šancu na udržanie dobrého zdravia počas svojej dlhej existencie uplatnením niektorých obvyklých opatrení. To platí ešte viac pre ovocné stromy. Využijeme ich zimný spánok, aby sme im trochu spravili! obtiažnosť : ľahké Pri kúpe : - Arboreal biela 20 € cca. / 3 litre alebo desať stromov na kefovanie. - Živé plešaté vrece 10 € cca. / 25 kg vrece, ktoré dáva 125 litrov alebo viac ako 400 stromov! Výrobok na výrobu a kefovanie. - Kaša modrá Bordeaux, približne 10 / kg dávka 10 g až 25 g / liter, t.j. minimálne 400 m² na striekanie. - Bezfarebná kaša Bordeaux, približne 20 EUR / kg, aby sa zabránilo znečisteniu stien (vinič, ruže ...). Potrebné náradie : - ovsená kaša alebo limetové mlieko. - Rozprašovač alebo kefa. - Strihač. - Drôtenú kefu a / alebo šarlatovú tráva.

Krok 1 - Zoberte mŕtve listyZoberte mŕtve listy. Ak bol strom chorý, spálte ich, inak ich uložte na kompost alebo na mulč.

Krok 2 - Kefy vytiahniteKefy kmeňov a tesárskych vetiev odstránite machy, lišajníky a starú kôru. Larvám sa to páči, ale nesmie sa im dovoliť prosperovať! Použite kefu typu „šarlatán“, aby nedošlo k poškodeniu kôry. Vo vážnejších prípadoch, keď pena úplne vnikla do kmeňa, môže byť potrebná drôtená kefa.

Krok 3 - Odstráňte mumifikované ovocieOdstráňte mumifikované ovocie s hubovými chorobami, ako je monilióza, pretože sa môžu stať šíriteľmi. Plody zasiahnuté moniliózou zhnednú a zakryjú sa plesňovými kruhmi, potom mumifikujú na strome bez pádu.

Krok 4 - Odrežte mŕtve vetvyAk je zima vhodná na prerezávanie stromov, vyhnite sa prerezávaniu ovocných stromov počas mrazu. Preto odstránime mŕtve vetvy ich odrezaním. Rezanie vetvy sa vykonáva medzi vráskami vetvy a krkom kôry, inými slovami, podľa roviny rezu, ktorá prechádza cez hornú križovatku vetvy na trupe (vráska) až po malý korálik pod vetvou (golier), dávajte pozor, aby ste ju opustili. Ak priemer vetvy umožňuje len pílenie, začnite pílou zdola nahor, aby ste predišli tomu, že vetva, poháňaná vlastnou hmotnosťou, roztrhne kôru pri páde.

Krok 5 - Spustite oheňMusíte spáliť choré listy, zhnité ovocie a machy. Pri pridávaní zrelého kompostu nedávajte tieto prvky do kompostéra riziku prenosu týchto chorôb na iné rastliny.

Krok 6 - Liečte ranyČasto sa stáva, že konáre sa zlomia pod hmotnosťou snehu, ovocia alebo jednoducho vplyvom vetra. Rozbijú sa a roztrhajú, často zanechávajú škaredé vredy, ktoré poteší mnoho parazitov a húb. Ak existuje riziko nákazy na zvyšok stromu, liečebná sila stromov by sa však nemala podceňovať. Ak je rana malá, a nie obviazaná, odrežte postihnutú vetvu čisto pri základni (pozri rady uvedené v kroku 4). V závažných prípadoch, keď sa strom nemôže liečiť sám, môžete pripraviť masť vyrobenú z hliny a kravského trusu (nazývaná „masť sv. Fiacra“) alebo ranu jednoducho uzavrieť hlinkou. zmäkčené vodou. Nepoužívajte tmely, ktoré bránia stromu v hojení sa prirodzene a ktoré veľmi často spôsobujú hnilobu. Nakoniec, ak je rana stará, nedotýkajte sa jej, čím hrozí viac škody ako úžitku.

Krok 7 - Ošetrujte stromy

Bordeauxská zmes - zmes síranu meďnatého a modrého vápna - sa často používa na ošetrenie stromov. Ide o fungicídny roztok, ktorý zabraňuje hubám (chrasta, preosievanie, pľuzgiere, pleseň atď.). Ošetrenie sa vykonáva hneď po páde listov na jeseň a bude sa opakovať na jar, tesne pred tým, ako sa príroda prebudí. Dbajte na to, aby ste sprej dávkovali podľa odporúčaní výrobcu.

Ďalšie ošetrenie, ktoré máte k dispozícii: vápnenie, tak milí našich predkov. Vápno - tiež nazývané „stromová biela“ alebo „biely olej“ - je zmesou vápna a vody, do ktorej sa niekedy pridáva síra. Jeho príprava si vyžaduje určité preventívne opatrenia (projekcie a toxické výpary), ale môžeme si byť istí, že dnes sme pripravení v záhradných centrách. Vápno pomáha bojovať proti larvám hmyzu (vošky, múčnaté rastliny atď.) A hubám (pľuzgiere, monilióze alebo chrastavitosti). Aplikácia sa vykonáva štetcom alebo striekaním na kmene a hlavné vetvy. Liming sa vykonáva každé dva roky. V obidvoch prípadoch postupujte za pekného počasia a bez vetra, aby nedošlo k strate a riedeniu produktov.

Krok 8 - ChráňteNiektoré druhy, ako sú palmy a banány, nevydržia chlad. Aby ste ich chránili, zakrúžkujte kmeň s okom a vyplňte priestor, ktorý zostane voľný medzi kmeňom a okom, slamou, listami, drevnými vláknami ... Pásom všetkého núteného závoja alebo tkaniny obmedzte vlhkosť. Vyhneme sa plastom (nepremokavé plachty, bublinkové plasty, polystyrény atď.), Ktoré nie sú priedušné. Na úrovni zeme môže byť žiaduce chrániť mladé stromy, ktoré kvôli nedostatku hlbokých koreňov môžu trpieť dlhodobým mrazom. Potrebnú ochranu im poskytnete mulčovaním na úrovni zeme. Dospelé stromy, ktoré sa už preukázali, nemusia nevyhnutne vyžadovať ochranu.