+
Užitočný

Vedieť, ako rezať dlaždice

Vedieť, ako rezať dlaždice

Hlavným problémom, ktorý sa vyskytol pri ukladaní dlaždíc na podlahu ako na stenu, sú samozrejme rezy. Veľa konzistencie závisí od konečného vzhľadu povlaku.

Zakrivené rezy

Sú to samozrejme najťažšie, ale sú relatívne zriedkavé. Dlaždice však budete musieť rezať podľa zakriveného profilu okolo sanitárnych zariadení, v kúpeľni, okolo umývadla na pracovnej doske kuchyne av prípade potreby aj okolo určitých prvkov architektúra ako klenuté oblúky zátok. Potom použijete obkladačku a sledovací bod.

Rovné rezy

Nástrojmi sú hlavne kliešte na kliešte a obkladač (alebo rezač dlaždíc) alebo dokonca miesto, ktoré je potrebné sledovať pri malých prácach. Vykonávanie priamych rezov nie je ťažké, ale musíte sa oboznámiť s manipuláciou s nástrojom, ktorý používate, aby ste uspeli v elegantnej práci: pri pokladaní dlaždíc budete musieť robiť veľké série rovnakých rezov. , Pri rezaní dlaždíc a veľkých dlaždíc použite namiesto toho elektrický stroj (uhlová brúska alebo kotúčová píla na materiály).

Náradie a materiály

• Plstenú ceruzku
meter
Obkladač píl
Drôty a ploché ostrie
Stopový bod
Kliešte na kliešte
Rezačka na dlaždice
Nibbler
Tilerove kliešte
Strúhadlo obkladač
Zmäkčovací kameň
zavedené kliešte

Obkladačská píla

Rámová píla obkladača je vhodná pre všetky zakrivené rezy; je to obzvlášť užitočné, pokiaľ ide o vytvorenie otvoru vo vnútri dlaždice. Je to najmä prípad, keď potrubie ústredného kúrenia alebo vodovodného potrubia vychádza kolmo na pripevnenie určitých elektrických zariadení alebo dekoratívnych predmetov. Táto píla na obloženie tiež umožňuje presné zakrivené rezy okolo sanitárnych zariadení alebo veľkých potrubí. Šnúra (so značkou) sa musí vykonať presne. Meranie môžete vykonávať s glukomerom a prenášať ich opatrne, alebo použiť papierovú alebo lepenkovú šablónu: toto je najbezpečnejšia metóda.

Značkovač a prestrihovač

Trasovací bod je jednoduchý a praktický obkladačský nástroj, ľahko sa s ním manipuluje, je cenný na výrobu mnohých rezov, kriviek (najmä okolo potrubí a sanitárnych zariadení) alebo rovných, na obkladačkách. Jedná sa o veľmi tvrdý bod, karbid volfrámu, ktorý umožňuje odrezať smaltovaný povrch dlaždíc. Najprv urobte obrys rezu pomocou plsteného pera.

Rezanie klieští

Kliešte na obkladače sú ľahkým nástrojom, ktorý vám umožní rýchlo a čisto rezať obkladačky a steny - najlepšie je však cvičiť na útržkoch, pretože vám to zaberie trochu času.

Doska rez

Tento jednoduchý stroj, tiež nazývaný rezačka dlaždíc, je vhodný na rezanie všetkých druhov dlaždíc, podlahových aj stenových. Skladá sa zo základne z dreva alebo kovu a pohyblivého vozíka posuvného na dvoch tyčiach. Dlaždica funguje na rovnakom princípe ako kliešte: Dlaždica je vrúbkovaná kolieskom z karbidu volfrámu. Spočíva na dvoch pásoch z gumy alebo plastu s drážkou uprostred, ktorá umožňuje jej prelomenie (alebo na dvoch pásoch peny a kovovom hrebeni, ktorý ju pri rezaní podopiera). ). Know-how © La maison rustique - éditions Flammarion, 2005