Užitočný

Ako usporiadať svoje knihy?

Ako usporiadať svoje knihy?

Pri hľadaní dokonalého bytu som mal na mysli veľmi konkrétne kritérium: v obývacej izbe bola dostatočne veľká stena na inštaláciu obrovskej knižnice. Dnes sa sen splnil a moja stena kníh je veľmi skutočná. Zatiaľ som bol úplne spokojný. Avšak druhý deň, keď si moja dcéra želala konzultovať s Georgom Sandom s La Mare au diable, vznikol organizačný problém. Veľmi dobre som vedel, že kniha tam je, ale nemohol som na ňu položiť ruky. Od tej doby hľadám najefektívnejší a najatraktívnejší spôsob uloženia mojej knižnice. Našiel som desať metód organizácie, od najlogickejších po najvýraznejšie. Začnime štyrmi metódami, ktoré by sme mohli nazvať logické. Vďaka týmto organizáciám nebudete mať problém zistiť, kde sa nachádzajú vaše rôzne diela. Bohužiaľ sme odstránili akékoľvek dekoratívne inscenácie a to môže viesť ku knižnici určite veľmi praktickej, ale nie príliš príjemnej na pohľad.

V abecednom poradí

Abecedné poradie má nezastaviteľnú logiku. S takou organizáciou môže ktokoľvek nájsť knihu aj medzi nespočetnými knihami. Táto metóda je tiež veľmi jednoduchá. Knihy sú usporiadané podľa abecedy podľa autora a potom podľa abecedy podľa názvu, ak ide o toho istého autora. Pre koho je určený? Pre tých, ktorí majú na mysli iba praktického ducha.

Podľa žánru

Metóda, ktorá funguje iba v prípade, že máte viac žánrov, pretože ak vaša knižnica obsahuje iba romány pre sci-fi, toto úložisko je zbytočné. Poznámka: Niektoré knihy môžu pre vás predstavovať vážne investičné problémy, ako sú napríklad historické thrillery alebo sentimentálne romány s upírmi. Pre koho je určený? Pre tých, ktorí nechcú jesť to isté každý deň.

Hľadanie práce je tiež súčasťou potešenia z knižnice.

Podľa typu

Organizácia podľa typu (komiksy, romány, detské romány, eseje a pod.) Predpokladá, že ste dosť zvedaví na to, aby vás zaujímali rôzne formy publikovania. Pre koho je určený? Pre tých, ktorí majú otvorenú myseľ a nedávajú mierku hodnoty medzi knihami, či už ide o komiks alebo klasický román.

V chronologickom poradí

Tento posledný prístup, aj keď logický, vyžaduje pomerne dôkladnú znalosť daného obdobia každej práce. Je to otázka usporiadania kníh podľa historicky ošetreného obdobia, takže Germinálna bude umiestnená po prekliatych kráľoch, ale pred vojnou svetov. Okrem toho sa predpokladá, že všetky knihy sci-fi sú na spodku balenia. Pre koho je určený?Pre tých, ktorí milujú čísla a históriu. A ktorí radi komplikujú život. Nasledujúce štyri metódy sa zameriavajú na vizuálne aspekty vašej knižnice. Získate atraktívny a dekoratívny výsledok, ale nehovorí sa, že je praktické zorganizovať ho.

Vydavateľstvom

Ak máte niekoľko kníh z toho istého vydavateľstva, pravdepodobne budete môcť zoskupiť knihy rovnakej veľkosti a podobného vzhľadu. Zberom vreckových kníh alebo kníh La Pléiade získame súvislý grafický výsledok a pomerne logickú organizáciu. Pre koho je určený?Pre tých, ktorí chcú vyzdvihnúť svoj vzťah k určitým vydavateľstvám.

Podľa výšky

Bez toho, aby sme venovali pozornosť vydavateľstvám, je možné uspokojiť zostavenie kníh, ktoré majú rovnakú výšku. Ďalšie riešenie: odložte rôzne diela tak, aby boli nerovnomerné, takže vaše police budú vyzerať ako schody alebo pyramídy. Pre koho je určený? Pre tých, ktorí milujú geometriu.

Podľa počtu strán

Po výške môže šírka pôsobiť aj ako rozlišovací prvok. V rovnakej myšlienke môžeme buď zhromaždiť to, čo je blízko (veľké knihy spolu), alebo vytvoriť alternatívu pre vizuálny efekt. Pre koho je určený? Pre tých, ktorí radi porovnávajú.

Bez ohľadu na počet kníh má knižnica farieb vždy účinok!

Podľa farby

Knižnica farieb (triedenie kníh podľa farieb) je v súčasnosti veľmi trendy. Ak je pre niektorých ťažké mať vo svojej knižnici viac ako 5 ružových kníh, môžeme sa obmedziť na opačné svetlé farby proti tmavým farbám. Posledné riešenie: zakryte svoje knihy tým istým papierom, aby sa zobrazila úplne monochromatická knižnica (v tomto prípade sa držanie knihy stáva veľmi chúlostivou operáciou). Pre koho je určený? Pre tých, ktorí majú oko a neboja sa vybrať knihu na základe grafickej kvality obálky (riskovať odloženie predmetu stranou). Posledné dve metódy sú sentimentálne. Organizácia nedá žiadne estetické výsledky (okrem náhody), ale budete mať to potešenie, že ste jediný, kto knihu ľahko nájde, a bude to vždy príležitosť priniesť spomienky.

Podľa príchodu

Je to vynikajúca metóda pre tých, ktorí chcú využiť svoju pamäť. Na základe svojich spomienok nájdete Phèdra, ktorý ste študovali na francúzskom maturite alebo Malý princ čítaný ako dieťa (teda na samom začiatku vášho regálu). Pri novších prácach nezabudnite napísať dátum akvizície na prvú stránku, aby ste si ju mohli ľahšie objednať neskôr. Pre koho je určený? Pre tých, ktorí milujú symboly, bude táto knižnica fotografiou vášho literárneho života v reálnom čase.

Podľa stavu mysle

Keď sa pýtame na náš názor na prácu, nie je neobvyklé, že v zhrnutí neuvádzame emócie cítené pri čítaní. Existujú nostalgické, vtipné, poučné, strašidelné knihy atď. V tejto veľmi osobitnej a osobnej logike môžeme umiestniť Annu Karénine vedľa Orgueila a predsudkov a spojiť Molièra a Pierra Desprogesa. Pre koho je určený?Pre tých, ktorí milujú emócie čítania a radosť z ich zdieľania.