Komentáre

Všetko, čo potrebujete vedieť o rozmnožovaní rastlín

Všetko, čo potrebujete vedieť o rozmnožovaní rastlín

Ak sú dôvody na množenie rastlín zrejmé, výber procesu, ktorý sa má vykonať, je oveľa menší. Pokúsme sa trochu jasnejšie vidieť prostriedky, ktoré máme k dispozícii.

Siatie

Najsladšou, ale aj najprirodzenejšou metódou je výsev. Je to spôsob reprodukcie par excellence of nature. Siatie sa dá ľahko zvládnuť a rozmnožovať, výsev môže robiť takmer všetko, čo chcete na záhrade. Ak je výber semien v záhradných centrách dôležitý, stane sa obrovským hneď, ako opustíme oficiálne distribučné kanály, napríklad výmenný obchod medzi susedmi - záhradkármi, ale aj združeniami produkujúcimi semená. Toto je jediný spôsob, ako získať neobvyklé alebo neaktuálne alebo zriedkavé druhy. Príroda miluje rozmanitosť, je to záruka zdravej a vyváženej záhrady. Výhodou je aj jeho nízka cena - niekoľko eur na vrecúško semien -, vďaka čomu ju záhradníci najviac využívajú a uprednostňujú. Implementácia je jednoduchá. Vonku stačí nakresliť brázdu alebo vykopať jednoduchú dieru v zemi, do ktorej nalejeme semená. Ak existuje riziko mrazu, zalievanie sa zvyčajne uskutočňuje tak, že rastlina rastie pod krytom. Akonáhle je dostatočne silný na to, aby smeroval von, vysadí sa na svoje konečné miesto.

Vrstvenie

Vrstvenie spočíva v spôsobení zakorenenia vetvy z materskej rastliny zakopaním časti pod zemou a vyčnievaním konca. Pochovaná časť bude všeobecne produkovať korene. Potom bude stačiť prerušiť pupočnú väzbu, to znamená zakorenenú časť, ktorá porodí novú autonómnu rastlinu. Príroda tiež praktizuje vrstvenie. To je počet rastlín, ktoré sa množia, napríklad jahody, ktoré vedú z miesta na miesto k náhodným koreňom, ktoré zase tvoria rastliny nezávislé od materskej rastliny. Dalo by sa povedať, že vrstvenie je jemný a prirodzený spôsob množenia, ktorý je výsledkom pozorovania prírody. Vrstvenie sa používa hlavne na rýchlu a kontrolovanú reprodukciu druhov alebo odrôd, ktoré by bolo ťažké získať inými metódami. Malo by však byť známe, že tieto „deti“ vyčerpávajú materskú rastlinu av prípade ovocia alebo zeleniny poškodzujú plodenie a celkovo znižujú odolnosť proti vonkajším agresiám.

Rezne

O niečo jednoduchšie ako vrstvenie sú odrezky technika, ktorá spočíva v zakorenení časti vetvy jej vysadením do zeme, čím sa získa jedinec identický s materskou rastlinou. Zhodné, pretože výsek je presná kópia (hovoríme dokonca aj o klone) rastliny, ktorú reprodukuje, z ktorej si zachovajú všetky špecifiká, dokonca aj charakteristické, dokonca aj neobvyklé znaky (farba, predčasnosť, trpaslík atď.). Táto technika pracuje s nespočetnými odrodami a umožňuje duplikovať kríky, ovocné stromy, kvitnúce rastliny a zriedkavejšie zeleninu. Metóda spočíva v odstránení (rozrezaní) vetvičky alebo stonky z materskej rastliny a jej vysadení priamo do zeme, aby došlo k zakoreneniu rezu. Rezne môžu byť rôzneho typu s metódami, ktoré sa navzájom líšia. Rozlišuje sa teda medzi bylinnými, drevnatými, koreňovými, listovými, očnými, rozvetvenými odrezkami, odrezkami, ktoré musia byť v zvonku alebo nie, niektoré vyžadujú teplo. Ak chcete maximalizovať šance na úspech, pozrite si špecifickú techniku ​​pre každú rastlinu.

Delenie alebo rozdelenie

Rozdeľme sa, aby sme lepšie vládli nad našou záhradou. Mohlo by to byť záhradnícke maximum! Čo stojí za týmito nepozvateľnými podmienkami? V skutočnosti sa nič veľmi neznepokojuje, dokonca aj technika, ktorá funguje najlepšie, keď sa praktizuje v pravý čas, pričom riziká zlyhania sú takmer nulové. Rastliny, najmä trvalky, majú nepríjemnú tendenciu k nadváhe a dusia svojich susedov. Ako rastú, kvitnú a strácajú vitalitu. Potom je čas ich rozdeliť, dať im trochu ráznosti, ale tiež nechať malý priestor pre priateľky. Tento proces samozrejme používame aj vtedy, ak chceme znásobiť svoje zariadenia pri nižších nákladoch. Táto technika spočíva v oddelení zakorenených stoniek odrezaním chumáčov rastlín, aby sa získal jeden alebo viac malých predmetov. Získate čo najviac z toho, čo je primerane možné získať z materskej rastliny.

Štepenie

Štepenie je forma skratky, ktorá zasahuje do množenia určitých rastlín. Nie vždy je možné použiť iné metódy. Napríklad niektoré rastliny nerezajú dobre alebo vôbec, to je prípad tvrdých drevín. Sadenice nemusia nutne dávať identických jedincov a vrstvenie na pevnom predmete môže byť veľmi komplikované!

Štepenie umožňuje prenos zaujímavých znakov - napríklad aklimatizácie na jeden typ pôdy alebo odolnosti voči chorobám - z jedného jednotlivca na druhého. Existuje mnoho ďalších dôvodov, ktoré by sme mohli citovať, ale toto sú hlavné dôvody. Štepenie spočíva v spájkovaní časti rastliny na druhú, takže tvoria jednu a vyvíjajú sa zmiešaním ich vlastností. Jedna z častí, ktorá má korene, sa nazýva podpora, „podnož“ alebo „predmet“. Druhý diel, ktorý sa má zvárať, sa nazýva štep. Táto metóda je často odmietnutá, ak jednotlivci nie sú z tej istej rodiny, a okrem toho je potrebné, aby medzi nimi bola určitá príbuznosť. Ak sa pokúsite štepiť jabloň na hruškový strom, existuje veľká šanca, že transplantácia zlyhá. Vo všeobecnosti musí mať štep aspoň jedno oko (púčik), pretože to je ten, kto nahradí subjekt (podnož), aby vytvoril nový rámec rastliny. Existuje niekoľko variantov na štepenie dvoch jedincov, ako sú koruna, dvojitá štrbina, rozeta, inlay štepenie a ďalšie zložitejšie, ako je štepenie v angličtine, na koňoch, pričom sa používa postup lietajúceho butortu. Z tohto dôvodu hovoríme, že štepenie je záležitosťou odborníkov, ale prečo nevyužiť šancu?