Tipy

Ktoré organizmy sú škodlivé pre rastliny v záhrade?

Ktoré organizmy sú škodlivé pre rastliny v záhrade?

Fytofágne zvieratá (ktoré jedia rastliny), určité huby, baktérie a vírusy sú zdrojom poškodenia rastlín. Aktualizácia týchto škodcov. Vďaka Patrick Mioulane, záhradníckemu odborníkovi.

Hmyz

Niektoré druhy hmyzu sú fytofágne. Rezajú, hrýzajú, nahlodávajú, ťažia alebo prepichujú všetky typy rastlinných orgánov. Takmer žiadna rastlina neunikne pred hmyzom.

Prachové roztoče

Znátočnejšie ako červené pavúky môžu byť roztoče červené, žlté, sivé alebo hnedé. Sú nanajvýš jeden milimeter dlhé. Tkanivá rastliny majú charakteristický strieborný vzhľad a potom celá rastlina môže zhnednúť a odumrieť. Roztoče sú pôsobivé na ovocné stromy, ruže, ihličnany, vinič, hortenzie, fuchsie, pelargónie atď.

Huby

Kedysi boli predtým klasifikované ako rastliny, teraz predstavujú samostatný poriadok: huby. Ich útoky sa označujú výrazom „kryptogamické choroby“. Najčastejšie sú to mikroskopické parazity, ktoré spôsobujú škvrny, plstenie, preosievanie, plesne, hnilobu alebo dokonca zmenu farby a deformácie. Všetky rastliny sú náchylné na kryptogamické choroby.

Baktérie

Sú to jednobunkové organizmy bez jadier. Tie spôsobujú bakteriózu, zvyčajne veľmi závažné choroby, ktoré sa šíria rýchlejšie a rýchlejšie s globalizáciou obchodu. Toto ochorenie postihuje mnoho rastlín, najmä ovocných stromov.

Vírusy

Sú to intracelulárne parazity, ktoré sa kombinujú s genetickým materiálom rastlinných buniek. Spôsobujú zmenu farby, deformáciu a významný pokles výnosov. Neexistuje žiadna priama liečba vírusov. Proti prenosu je však potrebné bojovať s bodnutím a saním hmyzu (vošky, strapce). Je tiež vhodné dezinfikovať nástroje.

Hlísty

Nazývajú sa tiež zárodky, ktoré sú vláknitými alebo guľovitými mikroskopickými červami, ktoré napadajú hlavne korene a spôsobujú plesne a hniloby. Larvy sa tam môžu zapísať. Nematodes spôsobujú veľké škody v zeleninových záhradách a na ovocných stromoch.

Slimáky

Obzvlášť sa treba obávať slimákov, ktorí majú radi stonky. Počas posledných desiatich rokov sme boli svedkami opätovného výskytu útokov na súbory. Jedná sa najmä o korisť na novo pokousanú zeleninu a mladé výhonky trvaliek.

Hlodavce

Poľné potkany (poľné myši a hraboše) sú impozantné, keď sa rojia. Zožierajú burinu v zeleninových záhradách, odťajú korene krovín a trávnikov vykopávaním ich nory. Ďalšie informácie o škodcoch a riešeniach, ako sa ich zbaviť: www.upj.fr