Užitočný

Kontrola hluku: ako vyhrať bitku

Kontrola hluku: ako vyhrať bitku

Ak žijete v hlučnej štvrti, vaša budova je obzvlášť hlučná alebo vaše deti radi počúvajú rock v ich spálni, vedzte, že existuje celá škála spôsobov, ako znížiť hlukové znečistenie. Zamerajte sa na to, čo môžete urobiť pre mierumilovnejší život. Je bežné, že hluk bude postihnutý stresom. Podľa štúdie o bývaní INSEE z roku 2006 sa 30% domácností sťažuje na hluk počas dňa, 17% v noci. V dvoch tretinách prípadov ide o hluk z premávky. Pokiaľ ide o hluk v okolí, zvyšuje sa: 32% ľudí si sťažuje, v porovnaní s 21% v roku 2002. Avšak zvuková izolácia bývania sa zlepšuje. V skutočnosti existujú prostriedky na izoláciu vášho domu od vonkajšieho a vnútorného hluku. To si však často vyžaduje vykonanie niektorých izolačných prác. Pred začatím, ak je hluk skutočne ťažké žiť, môžete priviesť akustika, ktorý stanoví kompletnú diagnózu riešení, ktoré sa majú implementovať, prípadne sprevádzanú zárukou výsledku. Existujú rôzne osvedčenia a štítky ako Cekal, ktoré potvrdzujú akustický a tepelný výkon zasklenia, alebo štítok Acotherm, ktorý sa udeľuje oknám ponúkajúcim dobré akustické a tepelné vlastnosti. Napríklad, existujú iné osvedčenia pre dvere alebo prívody vzduchu.

Izolujte sa pred vonkajším hlukom

- Windows Technické riešenia na boj proti vonkajšiemu hluku sa vzťahujú iba na tzv. „Ťažké“ fasády, to znamená betón, kameň alebo tehly, a na okná bežných rozmerov (sklenené povrchy obmedzené na približne 1 / 3 fasády). Fasádu môžete izolovať asi 30 dB inštaláciou tesnenia okien za predpokladu, že sú v dobrom stave. Máte na výber: - Pena: ľahko sa nanáša, ale nie je trvanlivá a stredne účinná - Vytvrditeľná živica: ľahko sa nanáša a je trvanlivejšia - Kovové tesnenia na pery, účinné, ale na inštaláciu je potrebné skutočné know-how. Ak sú vaše okná jednosklené, vyberte asymetrické dvojité zasklenie (rôzne hrúbky skla na oboch stranách vzdušného priestoru) typu 10-6-4, ktoré ponúka vysoko výkonnú zvukovú izoláciu (okolo 35 dB). , Možno však budete musieť posilniť štruktúru okna. Ďalšie riešenie: výmena okna za nové okno umiestnené na existujúcom rámci. Výhodou je okrem dobrej tepelnej izolácie aj dvojité zasklenie so zosilnenou tepelnou izoláciou (VIR). Pre ešte efektívnejšie zateplenie fasády môžu byť jeho okná nahradené novým oknom s vysoko účinným dvojitým zasklením typu „akusticky vrstvené“ a dokonalým utesnením medzi rámom a murivom. Alebo niekedy pridáme druhé okno 12 cm pred alebo za prvé a vybavené jednoduchým zasklením najmenej 6 mm. - Roletové boxy Vonkajší hluk môže tiež prechádzať uzávermi. V takom prípade nainštalujte silikónové tesnenie medzi kryciu dosku a strop alebo inú absorpčnú a zvukovú izoláciu do kufra. Kmeň môžete tiež posilniť pridaním alebo výmenou drevených alebo sadrových dosiek. Uvedomte si však, že napríklad izoláciou hluku prenášaného vzduchom náhle riskujete sluch vnútorného hluku v budove (výťah, okolie atď.), Ktorý ste predtým nepočuli.

Izolujte sa od „vzduchových“ interiérových zvukov (z jednej miestnosti do druhej)

Je možné znížiť hluk vo vnútri budovy. Čím je priečka ťažšia a nepriepustná, tým je dobrý akustický izolátor. Existujú jednoduché steny, ktoré sú vyrobené z jedného materiálu (betón, tehla, betónové tvárnice, sadrokartón atď.). Zdvojené steny sa skladajú z dvoch nezávislých prvkov (napríklad sadrokartón a tehly), ktoré sú oddelené vzduchovým priestorom, v ktorom je umiestnený absorpčný materiál (zvyčajne sklenená vlna alebo minerálna vlna). ). Komplexné steny napokon kombinujú jednoduchú stenu a akustickú výstelku. Ak stena nie je vzduchotesná, môže byť v podstate izolovaná omietkou alebo cementovým povlakom. Pre lepšiu akustickú účinnosť sú potrebné laminovacie komplexy, ktoré sa nachádzajú v špecializovaných predajniach. Stena však musí byť rovná a v dobrom stave. Ďalšie riešenie: zdvojenie na kovovom ráme alebo dokonca na murovaných protiľahlých priečkach (z tehál, sadrokartónu alebo pórobetónu) oddelených od hlavnej štruktúry elastomérnym pásom.

Izolujte sa pred vnútorným hlukom

- Izolácia podlahy Znižuje prenos intenzity nárazov. Prvým riešením je položiť na plávajúce nosníky izolačnú podlahovú krytinu: koberec, pružná dlažba alebo parkety. Môžete tiež vytvoriť „plávajúci poter“ na betónový poter umiestnením niekoľkých milimetrov minerálnej vlny alebo akustického ľahčeného plastu medzi ne. Ešte efektívnejšie, ale oveľa ťažšie z hľadiska implementácie: plávajúca doska. Kombinuje tepelnú a zvukovú izoláciu so železobetónovou doskou. Je to preťaženie podlahy a prahy dverí je potrebné zvýšiť. - Izolácia stropov Ak je váš sused hore hlučný a nechce nič vedieť, môžete strop izolovať pomocou zaveseného stropu zo sadrokartónových dosiek priskrutkovaných na kovovej konštrukcii. Priestor medzi nimi je obložený minerálnou vlnou. Toto riešenie však poskytuje iba čiastočnú izoláciu proti nárazovému hluku.

Izolujte sa proti hluku zariadenia

- Sanitárna izolácia Ak máte kovovú vaňu, môžete skryť skrytú stranu pomocou viskoelastických lepiacich dosiek. Môžete tiež naplniť vákuum pod vaňou minerálnou vlnou, aby ste znížili rezonančný efekt. V prípade armatúr môžu vibrácie pochádzať z anomálie v hydraulickom obvode: koleno v pravom uhle, kolmé poklepanie, zmena prierezu. Ak si musíte kúpiť nový kohútik, venujte pozornosť indexu „Ds“, ktorý označuje jeho akustický výkon. Čím vyšší je index, tým je ventil tichší. Pri splachovaní toalety niekedy vydáva veľa hluku. Potom upravte prietok vody a upravte plavák. Dnes existujú aj akustické splachovacie ventily. - CMV (riadené mechanické vetranie) Môže vydávať hluk z niekoľkých dôvodov: 1 / Mechanické vibrácie motora sú prenášané základňou alebo základňou extraktora. Potom je potrebné stroj oddeliť od zeme pružnými kolíkmi pod podpierami a medzi stroj a rúrky vložiť pružné objímky. V niektorých prípadoch môže byť potrebné umiestniť CMV na plávajúcu dosku spočívajúcu na špecifickej izolácii. Akustik vám poradí. 2 / Hukot ventilátora sa prenáša šírením vzduchu vo vnútri potrubí. Potom je potrebné potrubie vybaviť tlmičom umiestneným medzi ventilátorom a výfukovými otvormi. 3 / Vetracie otvory zapískajú, pretože prívod vzduchu je príliš rýchly alebo stena, kde je vložená, nie je dostatočne tesná. Potom musíte upraviť inštaláciu alebo vymyť alebo vymeniť prieduchy.