Tipy

7 jednoduchých tipov na šetrenie vody v záhrade

7 jednoduchých tipov na šetrenie vody v záhrade

Rovnako ako kúpeľňa alebo kuchyňa, aj vonkajší priestor je skutočným spotrebiteľom vody. Medzi kvetmi, trávnikom a rastlinnou škvrnou sa litre odparujú plnou rýchlosťou. Ak chcete šetriť vodou v záhrade, máte k dispozícii jednoduché riešenia. Demonštrácia.

Tip č. 1: okolo plodín dajte mulč

Ak sa rozhodnete pokryť svoju pôdu, obmedzíte stratu vody v dôsledku vyparovania. Mulčovaním svojich plantáží teda budete konzumovať o 40% menej vody. Systém je jednoduchý: chránením pôdy pred slnečnými lúčmi mulčovanie znižuje teplotu a udržuje vlhkosť dlhšie. Estetické riešenie, ľahko nastaviteľné a predovšetkým lacné.

Tip č. 2: použite zavlažovací systém

Tradičná záhradná hadica umožňuje prietok vody takmer 18 litrov za minútu. Ak sú niektoré vybavené pištoľou na reguláciu prietoku, nie je najlepším riešením spotrebovať menej. Ideálne je preto použitie odkvapkávacieho postrekovacieho systému alebo poréznej rúry, ktorá umožňuje regulovať množstvo distribuovanej vody obmedzením jej odtoku. Kvetinové záhony a zeleninové záhrady to zamilujú!

Tip 3: Nainštalujte systém na regeneráciu vody

Polievanie trávnika a záhrady alebo napĺňanie rybníka sú veľmi dôležitými zdrojmi spotreby pitnej vody. Aby ste mohli využívať bezplatnú a obnoviteľnú vodu, a tým šetriť peniaze, je ideálne nainštalovať do vašej záhrady systém regenerácie dažďovej vody. V závislosti od použitia si môžete zvoliť dva typy rekuperátora: kolektor, druh nadzemného zásobníka alebo podzemný zásobník. V obidvoch prípadoch je systém rovnaký: dážď, ktorý padá na strechu domu, sa zhromažďuje v odkvapoch a potom sa presmeruje na zvolený systém regenerácie.

Tip č. 4: uprednostňujte kopyto

Pleť je akcia, pri ktorej sa zem otáča ľahko a povrchne asi o dva centimetre hrubá. Základným gestom záhradníctva je, že pôda je priepustnejšia a rastliny sú lepšie zavlažované. Tým sa obmedzí odparovanie vlhkosti z pôdy a zníži sa zalievanie. Potom môžete použiť príslovie: „Jeden motyka má hodnotu dve polievanie“!

Tip č. 5: skôr voda ráno alebo večer

Obzvlášť v letnej sezóne, ale počas celého roka, zalievanie na začiatku dňa alebo večer znižuje odparovanie vody, pretože pôda je menej horúca. Rastliny zachytávajú viac vody, a tak lepšie vydržia denné teplo.

Tip č. 6: umyte auto na stanici

Umývanie auta doma môže spotrebovať až 200 litrov vody na jedno auto oproti 100 až 150 litrom na umývanie valčekmi a 50 až 60 litrov na vysokotlakové čistenie v stanici. Tým, že uprednostňujete umývaciu stanicu pre údržbu vášho vozidla, znížite svoju spotrebu vody a tiež zabránite úniku uhľovodíkov alebo mastnoty na podlahu.

Tip č. 7: Stavte na zeleninovú záhradu šetriacu vodu!

Niektoré druhy zeleniny potrebujú na pestovanie menej vody. Vyberte si špargľu, mrkvu alebo zemiaky, plodiny, ktoré spotrebúvajú menej vody ako melóny alebo paradajky. Podobne aj plodiny v polovici sezóny, ako sú šaláty, špenát alebo hrach, využívajú jarné a jesenné dažde na zalievanie pri nižších nákladoch!