Informácie

Mestské farmy, zeleninové parcely v centre miest

Mestské farmy, zeleninové parcely v centre miest

Súbežne s rastúcim pohybom spoločnosti Incredible Edibles vo Francúzsku a na celom svete začínajú mestské farmy kolonizovať pôdu, ktorá čaká na rozvoj, strešné terasy budov a dokonca aj vertikálne povrchy. Cieľ? Návrat do mesta na miestnu, zodpovednú a zdravú spotrebu. Vyvíja sa vzor konkrétnych miest a krajiny, ktorá vyživuje krajinu? Hranice medzi týmito dvoma svetmi, ktoré boli dovtedy veľmi zreteľné, sa stierajú a príroda, kultúrna verzia, postupne reinvestuje srdce miest, dokonca aj tých najväčších. Pestovanie vlastnej malej zeleninovej záhrady je, samozrejme, veľkým trendom desať rokov pre obyvateľov mesta, ktorí nemajú spojenie s pôdou, ale cieľom koncepcie mestských fariem je vyrábať veľké miestne a zdravé potraviny pre všetkých. obyvatelia mesta. V snahe „vedieť, čo jeme a odkiaľ pochádza“, je to otázka uprednostňovania skratov pri zakladaní maximálneho množstva voľného priestoru v mestách. Vzhľadom na to, že v roku 2050 bude 80% obyvateľov tejto planéty žiť v mestských oblastiach, že „každú sekundu zmizne 26 m2 francúzskej poľnohospodárskej pôdy a že potravinová autonómia Paríža je 3 dni“, je dobré budúcnosť dotknutého ľudstva, čisto a jednoducho.

Mestské farmy, inovatívne farmy

Tieto mestské farmy sa vyvíjajú tam, kde im to mesto umožňuje: zelené priestory, strechy budov, rodinné a spoločné záhrady, vzdelávacie záhrady v školách, parkoviská, brownfields, podniky ... Stručne povedané, táto nová éra je demokratizáciou kultúra a návrat k ultranízkej spotrebe spojenej s biodiverzitou. Je to preto otázka zásobovania miestnych reštaurácií a obchodov s potravinami, rekultivácie spoločného stravovania, a teda „návratu k tradičnej kuchyni pomocou surovín, zlepšenia chuti a výživovej kvality jedál ....“ Prebieha „rekonštrukcia regionálnej potravinovej sebestačnosti prostredníctvom rozvoja mestského poľnohospodárstva“.

Mestské farmy: pre lepší život, pre rešpektovanie planéty

Prečo dovážať produkciu bežnej zeleniny a ovocia odkiaľkoľvek, keď ich môžete pestovať v blízkosti miesta spotreby? Ultramístné je zárukou lepšej potravy, zodpovednej spotreby podporujúcej nízku uhlíkovú rovnováhu po preprave tovaru a environmentálneho povedomia: skrátka lepšia kvalita života , Biodiverzita v meste znamená tiež rešpektovanie flóry a fauny, ktorá je v centre záujmu proti tlaku pôdy (alebo s ňou v rovnováhe). Tým, že mestá zapíšu nové poľnohospodárske priestory do miestnych urbanistických plánov, zachovávajú a zlepšujú svoju krajinu a tým aj svoje životné prostredie ... a prosia za lepšiu stravu. Na modeli Dijon v Côte-d'Or uvažujme „Moja planéta, môj tanier a ja“!

Mestské farmy na demokratizáciu ekologických potravín a kultúry

Na týchto mestských farmách sa testujú a implementujú rôzne kultivačné techniky (nadzemné pestovanie, permacultúra, hydroponika atď.). Inovácie vítajú prevzatie pôd z polí našej krajiny, ktoré sú vyčerpané a zavraždené 50-ročnou intenzívnou praxou a chemikáliami. Pestovanie v meste je preto militantným činom. Ekologická výroba zeleniny je preto zrejmá: mestské farmy sú označované ako „bez pesticídov“!

Iniciátori všetkých pruhov, aby sa rastlinná záplata vrátila do srdca miestObyčajní občania, environmentálne alebo profesijné združenia, všetci nadšenci už niekoľko rokov pracujú na tom, aby sa rastlinná záplata vrátila späť do centra miest. Dovtedy sa v experimentálnej fáze dnes mestské farmy javia ako presvedčivé riešenie, ako nakŕmiť 9 miliárd ľudí, ktorí budú obývať planétu v roku 2050. Medzi veľké mená tohto hnutia patrí Yohan Hubert, dizajnér prvá parížska mestská farma, tiež autor knihy Pestovanie zeleniny nad zemou - praktický sprievodca po produktívnej záhrade v meste , publikoval Ulmer. Vyvinul prvú 100% ekologickú farmu na streche nákupného centra v Paríži a nielen ju: veľmi elegantné galérie Lafayette Haussmann! Alebo 1 000 m3 vertikálnej kultúry. Jeho sen: „Vráťte mestu nástroj na jesť, experimentovať a organizovať tým, že sa zbavíte závislosti veľkých skupín potravín ... A vrátite sa do záhradníctva pred 40 rokmi a zároveň sa vzdajte produktívnej dimenzie. ". Iniciatívy sa neustále znásobujú na všetkých stranách: v Paríži hovoríme napríklad o mestských farmách na streche Cité de la Mode et du Design (združením Vergers Urbains), na streche školy AgroParisTech , v kolégiu Henri Matisse v 20. obvode, v rue d'Aboukir v srdci druhého s kontajnerovými plodinami, na nádvorí pivovaru FR / AME v 15., so zeleninovou záplatou a sadom s viac ako 600 m2… V celom Francúzsku pučia projekty ako huby: mesto Albi, ktoré je veľmi aktívne v hnutí Neuveriteľné jedlá, má do roku 2020 za cieľ dosiahnuť potravinovú sebestačnosť; od roku 2009 mesto Pau sprístupnilo 5 hektárov pôdy na podporu miestneho a kvalitného poľnohospodárstva v mestských oblastiach a dnes predstavuje trhovú záhradnícku platformu, ktorá zahŕňa dokonca aj pozemky vlastnej výroby a vlastnej spotreby zelenina pre Palois… Architekti a dizajnéri sú tiež nadšení pre nové stavby vrátane vysadených a obrábateľných povrchov, čím sa majitelia a nájomníci dostávajú do centra hnutia: napríklad Édouard François so svojou vežou na ochranu biodiverzity M6B2 v Paríži 13. miesto. A je na každom, aby prispel k zostaveniu potravinového plánu na zajtra. Okrem toho je myšlienkou miestnych fariem predovšetkým občianske a participatívne hnutie, ktoré dokázalo hnutie Incredible Edibles, ktorého hlavným cieľom je bojovať proti toku veľkých nadnárodných spoločností, aby sa vymanilo zo závislosti. globálneho agropotravinárskeho systému a priaznivo v prospech oživenia miestnych fariem. Zistite viac od svojej radnice, združení atď. Jeden z týchto fariem môžete objaviť na polceste medzi low-tech a high-tech! Zistite viac: Pestovanie zeleniny nad zemou , Yohan Hubert, vydania Ulmer //www.capitale-biodiversite.fr/ //publi.lemonde.fr/intel-innovation/fermes-urbaines.html //www.toitsvivants.org/ //maisonagricultureurbaine.com/ // www .larecyclerie.com / poľnohospodárstvo a mestské /