Informácie

Projekt Pet Lamp: stretnutie ekológie a miestnych tradícií

Projekt Pet Lamp: stretnutie ekológie a miestnych tradícií

Projekt Pet Lamp, ktorý sa začal v roku 2011, naďalej rastie, a sme veľmi radi. Pretože kombináciou ekologických základov a túžby zachovať miestne tradície malých remeselníkov na svete je to skutočne dizajnový projekt. Vytvorením žiaroviek z plastových fliaš, ktoré boli spracované ručne s miestnym know-how, dáva Pet Lamp hodnotu remeselnej práci, esteticky a z hľadiska všeobecného záujmu. Cieľom projektu Pet Lamp je od začiatku opätovné použitie plastového odpadu, ktorý mu dáva nový život. Najpesimistickejšie predpovede skutočne oznamujú, že v roku 2050 bude v oceánoch viac plastov ako rýb. Predĺžením životnosti použitých plastových fliaš sa projekt Pet Lamp snaží objasniť rovnicu a znížiť množstvo zvyšného odpadu. Prvá zbierka Pet Lamp sa narodila v Kolumbii v roku 2012 v spolupráci s chudobnými remeselníkmi z Bogoty. Sieť sa postupne rozširovala a výroba sa dostala do Čile v roku 2013, čo dokazuje adaptabilitu projektu v iných kontextoch. Víťazstvo, ktoré dalo zakladateľom krídla programu, ich prinútilo vyskúšať dobrodružstvo v Ázii a Afrike.

Prvá kolekcia Pet Lamp bola uvedená na trh v Kolumbii

Dizajn a rešpektovanie miestnych tradícií

Každá komunita remeselníkov sa zapojením do projektu obohacuje: každá prináša do základnej koncepcie svoje tradície, svoje obľúbené materiály, ale aj svoju kultúru a farby. Každá zbierka je teda iná. Pet Lamp, ďaleko od myšlienky outsourcingu výroby, naopak zakotvuje implementáciu svojich modelov v miestnom kontexte a prispôsobuje svoj model a jeho výtvory. Etiópia tak prišla v roku 2014, aby k nej prispela, nasledovali ju v roku 2015 japonskí remeselníci a v roku 2016 ženy Mapuche, domorodá komunita v Čile, ktorá sa do života krajiny integrovala len málo. A ako každá zóna na svete, každá pracovná skupina pozná rôzne problémy, každá zbierka je víťazstvom a dôkazom, že s miestnymi riešeniami môžeme čeliť globálnemu problému, plastovému odpadu.

Telo fľaše je narezané, aby sa umožnilo tkanie

Vychádzajúc z remeselného spracovania každej krajiny a za použitia materiálov dostupných na mieste, zbierky Pet Lamp sú niekedy vyrobené z bambusu, palmových vlákien, topoľových koreňov alebo hrubej vlny. Rôzne po sebe idúce zbierky sa teda líšia, aj keď sú vydané z toho istého konceptu, a zodpovedajú za identitu tých, ktorí ich vyrobili. Zbierka Pet Lamp predstavená tento rok v salóne Salone del mobile v galérii Rossana Orlandi v Miláne bola vyrobená v Japonsku remeselníkmi, ktorí sú odborníkmi na prácu s bambusom, čo je charakteristický materiál spojený s mnohými miestnymi tradíciami. Vyrobené žiarovky, inšpirované bičom počas čajového obradu, sú výsledkom dlhodobej práce na harmonickej integrácii bambusu a plastu.

V Japonsku obaľuje plastové fľaše bambus

Fľaša, ktorá sa stane lampou

Pretože základný koncept je zakaždým rovnaký. Štruktúra lámp určuje tvar fľaše: krk prijíma elektrické komponenty, zatiaľ čo krk dodáva predmetu jeho tuhú štruktúru. Je to telo fľaše, ktoré po narezaní na prúžky tvorí útok opletenia a oporu remeselného diela, ktorá žiarovke dodá všetok jej charakter. Z estetického hľadiska je projekt tiež veľkým úspechom. Farebné a grafické zbierky sa skladajú iba z jedinečných kúskov. Remeselné dielo a náhodný výber farieb skutočne vytvárajú rôzne výsledky veľkého vizuálneho bohatstva. Lampy sa dajú kúpiť jednotlivo, ale ich potenciál je často vyjadrený často v zloženom zložení tri, šesť alebo dvanásť. Existujú aj monumentálne sady osemnástich alebo dvadsiatich svetelných zdrojov. Vyhradené pre veľké priestory, kombinujú produkciu z rôznych kontinentov, ukazujú rozmanitosť fungovania a zdôrazňujú rozmanitosť, ktorú možno nájsť v tomto prekrásnom projekte. Pet Lamp nie je ani zďaleka jednorazovým programom, naopak, je zakotvený v udržateľnom prístupe, ktorý sa má ďalej rozširovať. Popri hľadaní nových partnerstiev pokračujú a naďalej rastú aj spolupráce z predchádzajúcich rokov. Pretože ide o ďalšie rozšírenie siete zúčastnených remeselníkov a podporu väčšieho miestneho know-how. Po Južnej Amerike, Afrike a Ázii sa spoločnosť teraz zameriava na Oceániu. Projekt Pet Lamp, ocenený mnohými cenami za inovatívny dizajn a etický záväzok, získal cenu CODESPA v roku 2013 a cenu Delta od ADI FAD v Barcelone v roku 2014. Ak však trofeje pritiahnu túto ambicióznu spoločnosť, najkrajšie z ocenení bezpochyby spočíva v jednomyseľnom úspechu, ktorý sa stretol s každou prezentáciou žiaroviek v najkrajších galériách sveta.