Informácie

Všetko o úlohe hmyzu v záhrade s Vincentom Albouym

Všetko o úlohe hmyzu v záhrade s Vincentom Albouym

Autor knihy Delachaux a Niestlé, autor knihy „Umiestnenie a ochrana hmyzu v záhrade“, sa k nám vracia o úlohe hmyzu v záhrade a dáva nám niekoľko rád.

Odkiaľ pochádza váš záujem o hmyz?

Od detstva sa zaujímam o prírodu, najmä o to, čo sa v prírode pohybuje. Moji rodičia mali záhradu a väčšinu času som trávila pozorovaním života v nej. Konkrétnejšia vášeň pre hmyz sa objavila okolo 10 rokov, keď som objavil Entomologické spomienky Jean-Henriho Fabra. Chcel som na vlastné oči vidieť postrehy, ktoré súvisí s toľkými talentami a komunikatívnou vášňou. A dnes, o 45 rokov neskôr, naďalej pozorujem hmyz.

Akú úlohu hrá v záhrade hmyz?

Hmyz hrá v záhrade 4 hlavné úlohy. - The vegetariáni , ktoré konzumujú živé rastlinné tkanivo, sú svojou podstatou zodpovedné za kontrolu proliferácie rastlín a za zabránenie tomu, aby jedna z nich dominovala ostatným. To je to, čo nás obťažuje, keď chceme umelo uprednostňovať plodiny a "škodca" sa začína množiť. Ak by to však nebolo pre všetky tieto druhy vegetariánskeho hmyzu, „buriny“, na ktoré sa väčšina záhradkárov sťažuje, by boli ešte inváznejšie. - The recyklačné , ktoré spotrebúvajú mŕtve organické látky (rastlinný odpad, mŕtvoly, trus atď.), pomáhajú udržiavať prirodzenú úrodnosť pôdy. Rastliny nemôžu absorbovať komplexné organické molekuly, ktoré vytvárajú živé tkanivo cez ich korene. Tieto sa musia degradovať, aby sa premenili na asimilovateľné minerálne soli, a na tejto degradácii sa zúčastňuje recyklovaný hmyz. - The mäsožravý , ktoré jedia hlavne iné bezstavovce, bránia tomu, aby jeden druh dominoval ostatným. Keďže nepriatelia našich nepriateľov sú našimi priateľmi, obsahujú mnoho pomocných kultúr, ktoré útočia na škodcov. Vošky majú takú rozmnožovaciu schopnosť, že by mohli rastliny pokryť v priebehu niekoľkých týždňov. Toto sa nestane, pretože na ne zaútočí mnoho predátorov a parazitov, ako sú lienky, vznášajúce sa muchy alebo osy. - Všetky tieto druhy hmyzu, vegetariáni, recyklovatelia a mäsožravce sú dôležitými potravinový zdroj pre záhradné stavovce. Bez nich žiadne ropuchy, orvety, kurčatá, vrabci, ježkovia alebo netopiere.

Aký hmyz sa vyskytuje hlavne v záhrade?

Všetok hmyz sa nachádza v záhrade, pretože často odráža prostredie, ktoré ho obklopuje. Veľká vidiecka alebo prímestská záhrada bude samozrejme bohatšia ako malá záhrada v centre mesta, ale táto bude schopná pojať rozmanitú faunu, či už trvalú alebo jednoducho prechádzajúcu. V záhradách je teda možné pozorovať motýľov a húsenice, osy, včely, mravce, muchy, chrobáky, cvrčky, kobylky, ušné sviečky, nočné mušky, vážky.

Môže každý hmyz privítať?

Hmyz môže do záhrady privítať ktokoľvek, nech je malý. Je dokonca možné zariadiť prístrešok na hmyz v kvetináčoch! Čím väčšia je záhrada, bohatá na rôzne rastliny a najmä divoká, stále v blízkosti prírodných prostredí, tým viac uvíta rôzne druhy hmyzu.

Aké sú vaše tipy, ako začať?

Najprv je najlepšie pracovať menej. Zabudnite aspoň na časť záhrady, kosačky, kultivátory, plotostrihy alebo mulčovače. Nechajte rastliny vyjadriť sa a trávte čas šetrením pozorovaním života, ktorý sa bude vyvíjať postupne. Prineste lupu, aby ste videli najmenšie druhy, ako sú vošky, alebo lepšie kameru s makro funkciou, ktorá vám umožní sledovať vaše pozorovania. Potom objavíte úžasný svet, a ak ste nadšení, môžete podniknúť ďalší krok, výsadbu a sadeniec na podporu hmyzu. Poďakovanie: - Vincent Albouy, autor knihy „Dom a prístrešok hmyzu v záhrade“, vydania Delachaux a Niestlé. - Yannick Lemesle (//yannicklemesle.fr/sculptures-entomologesabris-dinsectes/).