Ostatné

Hortenzie a hortenzie: tipy na pestovanie a údržbu

Hortenzie a hortenzie: tipy na pestovanie a údržbu

Všeobecne známe husté kvety vo forme mäsitých ružových, modrých, bielych alebo purpurových guľôčok, sú hortenzie živé ploty symbolom bretónskych záhrad. Vo Francúzsku však hortenzie nie sú domorodé a hortenzia môže skrývať mnoho ďalších!… Objavte svoje mnohé skryté poklady. Klasická rastlina, hortenzia? Budete prekvapení jeho vesmírom a jeho rozmanitým bohatstvom. Pretože na svete existuje asi 60 druhov, z ktorých 9 je najčastejšie používaných v našich záhradách. Niektoré sú samozrejme lepšie známe a predávané viac ako iné, hlavne preto, lebo sa ľahšie pestujú. Najbežnejšie sú napríklad makrofyl, arborescén, paniculata a quercifolia, z ktorých každá obsahuje veľa odrôd. Zoberme si napríklad „Nikko blue“, jeden z najviac zasadených hortenzií makrofyly, a hortenziu makrofyly „Benelux“, čo je archetyp najznámejšej hortenzie.

Hydrangeas: rozmanité a rozmanité druhy a pôvod

Hortenzie pochádzajú hlavne z Ázie. Hybridy hortenzie macrophylla (najväčšia kategória s rastlinami, ktoré kvitnú rýchlejšie a dlhšie, bežne sa široká verejnosť nazýva „hortenzie“) a H. serrata, botanicky veľmi blízko, pochádzajú z Japonska. A existuje mnoho ďalších rodín japonských hortenzií, ako je H. involucrata, H. luteovenosa a najmä dnes známa H. ​​paniculata. Horolezecká hortenzia H. anomala petiolaris s mnohými rôznymi formami je pôvodom z Japonska alebo Číny. Aj v Ázii je H. aspera (vrátane H. strigosa, H. sargentiana, H. villosa) veľmi vytrvalá. Sú to tropické druhy s veľkými chlpatými listami, ktoré nie sú ničím podobným ako my, hortenzie, ktoré máme! Existujú tiež dva severoamerické druhy: H. quercifolia (s tzv. Dubovými listami) a H. arborescens vrátane slávneho „Annabelle“. Nakoniec sú tu hortenzie z Južnej Ameriky. Jedná sa o vždyzelené druhy lezenia zvané Cornidia. V niektorých chladnejších oblastiach sú však pre niektorých menej odolné.

Vnútorné a vonkajšie hortenzie: postupná adaptácia…

Niektoré druhy môžu trvať dlho v interiéri po zakúpení obľúbeného od kvetinárstva alebo záhradného centra. Akonáhle však vädnúce kvety, bude potrebné ich zasadiť na záhrade - v marci / apríli alebo v októbri / novembri. Všimnite si tiež, že hortenzie v kvetináčoch alebo plastových nádobách zakúpených v záhradných centrách boli často dopované a nikdy neboli vystavené UV žiareniu, pretože sa pestovali v skleníku ... Je preto nevyhnutné aklimatizovať vašu záhradu; je lepšie rozmnožiť si hortenzie na jeden rok, než ich vysadíte do situácie; inak kupujte rastliny, ktoré už boli premiestnené v špecializovaných škôlkach.

... A od prípadu k prípadu!

Medzi 9 rodmi hortenzií sú niektoré rastliny ako plné slnko alebo čiastočný tieň južne od Loiry a bez ohľadu na ich farbu (svetlé alebo tmavé), ako napríklad kercifolia, paniculata, arborescens a heteromalla; zatiaľ čo iní majú radi tieň (pochopte obmedzenú atmosféru, ale nie tmu!) a úkryt pred vetrom, ako sú aspery a involucrata. Hybridy makrofyly môžu mať úžitok z rôznych spôsobov liečby, majúc na pamäti, že sú pobrežného pôvodu a že na dreve predchádzajúceho roka vytvorili svoje puky na kvetinách ... V apríli však v krajine zamrzne, ako Brittany, kde sú tak kvitnúce, trpí na jar menej neskorých mrazov. Ich hojné kvitnutie preto závisí od miesta a regiónu, kde sú vysadené, chránenejšie v krajine (od pobrežia nie je dôležité miesto výsadby). A to je rovnaký princíp pre serrata, tieto horské rastliny, ktoré však lepšie odolávajú striedaniu mrazu a topenia vďaka tvrdším zimným púčikom vytvoreným v novom roku. Okrem toho na severe Loiry tmavá makrofyl a serrata akceptujú všetky situácie, dokonca aj trochu slnka, ale vždy v uzavretej atmosfére. Vo všeobecnosti bledé tóny na slnku horia, zatiaľ čo tmavé tóny lepšie odolávajú a miznú pri zachovaní ich farby, pokiaľ sú dobre napojené. Potom kvitnú v polovici júna a do septembra, dokonca aj v októbri.

Aké druhy hortenzie si vybrať?

-The macrophylla , ktoré vidíme najviac v Bretónsku, sú pobrežného a japonského pôvodu - čo vysvetľuje ich úspech v tomto regióne. Musia byť umiestnené na stene alebo živom plote v uzavretej atmosfére alebo dokonca na hrádzi, v pomerne bohatej pôde a kvitnúť na lesoch predchádzajúceho roka. Takže ich príliš nenastrihnite, ale iba upravte vädnuté kvety. -The serrata , horského pôvodu, sú odolnejšie, pretože ich zimné púčiky sú ťažšie. Tmavšie farby ocenia slnko najmä ráno a na konci dňa a dobre odvodnenú pôdu. Ich doba kvitnutia je však kratšia ako v prípade makrofyly. -The paniculata , pochádzajúce z Japonska a Číny, sú dokonalým príkladom makrofyly. Dajú sa identifikovať podľa kvetov vo forme zhlukov a nie guličiek. Oceňujú bohatú pôdu a dokonca aj horúce slnko a kvitnú na lesoch aktuálneho roka. Nemajú strach z mrazu, takže chránené miesto nie je potrebné. Nakoniec prichádzajú v mnohých odrodách, niekedy voňavých, huňatých alebo riedkych, s kvetmi alebo veľkou jemnosťou, niekedy zubatými, krátkymi alebo predĺženými sepálmi, trpaslíkmi alebo až do výšky 2,50 m. -The arborescens pochádzajú zo Severnej Ameriky. Jedná sa o malé kríky asi 1,50 m, ktoré kvitnú na lese bežného roku. Rustikálne a ľahké, môžu byť veľmi voňavé, veľmi odolné proti chladu a ich kvety sú guľaté alebo naopak malé a rustikálne, dokonca riedke. V posledných rokoch sú odrody s ružovými kvetmi dokonca k dispozícii - a už nie iba biele. - The quercifolia , tiež zo Severnej Ameriky, sa tiež nazývajú „Hydrangea s dubovými listami“. Podporujú slnko, ale kvitnú na dreve predchádzajúceho roka, takže ich príliš orezávajte. - The aspera , involucrata , heteromalla a anomala sú kríky alebo horolezecké druhy pochádzajúce z Ázie.

Hydrangeas: celý rad farieb a tvarov

Hortenzie sú k dispozícii v mnohých farbách: ružová, modrá, fialová, zelená, fialová, biela a dokonca červená, rôzne svetlé alebo tmavé odtiene a dokonca aj dvojfarebné (všeobecne citlivejšie) ... Možné sú všetky variácie. Napríklad paniculata hydrangeas sú vždy biele, ale nové odrody sfarbujú ružovú farbu („Sunday strawberry“ a „Mega mindy“), zelenú („Limelight“ a „Little vápno“) alebo červenú („Pinky winky“) a „Diamand rouge“)! Tvar ich kvetov a listov sa tiež môže líšiť: guľovité kvety rôznych veľkostí alebo takzvané ploché kvety (ktoré sú striedaním úrodných a sterilných kvetov), ​​alebo dokonca s okvetnými lístkami v tvare hviezdy, ako je napríklad You & me 'Romance'®. alebo Vy a Ja „Spoločne“. Alebo s okrúhlymi alebo zúbkovanými sepálmi ako je serrata „Amagi amacha“ a so zúženými sepálmi ako je serrata „Shiro fuji“, s veľkou jemnosťou a jemnosťou. To isté pre listy, ktoré môžu byť okrúhle, zúžené alebo zúbkované, svetlozelené alebo bronzové farby, ako napríklad serrata „Ramis pictis“, pestované ako makrofyl „citrónová vlna“, makrofyl „trojfarebný“ alebo dokonca žltý ako serrata “ Zlaté slnko “! A dokonca, niektorí majú zanedbateľné kvitnutie, je to práve farba ich lístia, ktorá ich zaujíma! Farbu kvetov môžete dokonca ovplyvniť zmenou pH pôdy, ktorá musí byť kyslá. V kyslej pôde obsahujúcej hliník, ružové alebo červené hortenzie skutočne zmodra. V septembri jednoducho rozložte hliník alebo síran draselný alebo dokonca mulčovanie rozložených jedľových ihličiek.

Udržujte si dobre hortenziu: zalievanie, prerezávanie a rezanie

"Hydr (o)" --angéa rád pije. Preto nezabudnite v lete dostatočne zavlažovať a zároveň na začiatku sezóny poskytnite vyvážené hnojivo - stačí iba raz, aby nedošlo k spáleniu jeho koreňov. Po odkvitnutí ich môžete zložiť nadol. Veľkosť závisí od druhu, ale vo všeobecnosti sa vyžaduje, aby sa na jeseň alebo (najlepšie) na jar odstránila odumreté drevo a vädnuté kvety ročne: to je otázka orezania všetkého, čo je suché. rodiny, ktoré kvitnú na dreve z predchádzajúceho roku, a znížili dve tretiny pre všetky rodiny, ktoré kvitnú na dreve pre tento rok. Odrezky sa robia na jar alebo v septembri: odrezky sa vysádzajú v rašelinovej pôde a zakryjú sa muflom pred umiestnením hrnca na málo horúce miesto av tieni na tri až štyri týždne; potom, keď korene začnú rásť, plast odstráňte. Je to operácia pomerne ľahko vykonateľná, neváhajte to vyskúšať!

Hortenzie pre krásne kytice

Keď pôvodná farba čerstvého kvetu úplne zmizla, môžete si vybrať niekoľko hláv hortenzie, aby sa kytice alebo kvetinové aranžmány rozšírili potešenie z rozjímania o nich, dokonca aj v interiéri ... viem, že to je s paniculata že vyrábame najkrajšie sušené kytice. Potom ich vložte do vázy s vodou na týždeň, aby počas zavlažovania zaschli. Tvary „gule“ sú trvanlivé aj pri rezaní. Ich paleta farieb z nich robí opäť obzvlášť ozdobné kvety, ktoré umožňujú viacnásobné zloženie - o to viac, že ​​určité odrody, ako napríklad arborescény s bielymi kvetmi, miznú v zelených odtieňoch (alebo iných farbách) a vytvárajú nádherné vyblednuté kytice. , Potom umiestnite svoj výtvor do miestnosti, kde teplota v noci klesá - na rozdiel od rastlín posledných dvoch desaťročí je však stále viac a viac odrôd odolných voči konštantným teplotám. Na záver odborníci radia, aby sa príliš nerozrezali a potom sa ubezpečil, že vo váze zostáva voda vo veľmi dobrom stave, aby nedošlo k oxidácii.

Zoznámte sa s hortenziami!

Hydrangea plodiny sú nádherný pohľad. Vo Francúzsku sa najdôležitejšia zbierka nachádza vo Varengeville-sur-Mer, v Haute-Normandie, u Roberta a Corinne Malletovej. Ich jedinečná vlastnosť na svete spája všetky hortenzie z celého sveta - 2 000 rastlín vrátane 1 500 rôznych odrôd od roku 1984 (www.hortensias-hydrangea.com). Prekračujte hranice smerom k Belgicku a objavte tiež Arborétum vášní z Temže (www.pepinieredelathyle.com), kde ich môžete lepšie spoznať napríklad počas vzdelávacích návštev a kde ich môžete kúpiť najmä! Ďalšie adresy nájdete aj v prílohách k knihám Corinne Mallet a Thierry de Ryckel. Na internete nájdete ďalšie tipy a obdivujte fotografie na adrese //magicalfourseasons.com. A predovšetkým, keď si vyberiete svoje hortenzie v záhradnom centre, absolútne vezmite diela odborníkov, ako sú "Hydrangeas and other hydrangeas" od Thierry de Ryckel alebo "Hydrangeas and hydrangeas" od Corinne Mallet, obidva z vydaní Ulmer. Pri výbere vám budú veľmi nápomocní, pretože sa budete môcť poradiť s rôznymi podrobnými druhmi a vedieť, či zodpovedajú vašej záhrade ... Nevyhnutné, aby vaše hortenzie vydržali! Poďakovanie: Kees Eveleens z hydrangea.eu, Corinne Mallet, Thierry de Rykel, Holandský kvetinový úrad (www.lajoiedesfleurs.fr). Rezanie hortenzie Naše praktické záhradnícke videá