+
Užitočný

Nainštalujte plávajúce parkety

Nainštalujte plávajúce parkety

Lepené alebo plávajúce?

Lepená inštalácia sa používa hlavne na mozaikové dlaždice - ako aj na dosky s hrúbkou 15 mm. Vyžaduje si rovnú, pevnú a zdravú podporu. Lepidlo je možné nanášať buď na podlahu alebo ako podklad pre dlaždice. Plávajúca inštalácia je rýchlejšia - lepené sú iba drážky a chlopne - a umožňuje inštaláciu izolačnej vrstvy. Je vhodný pre lamely, dlhé alebo krátke a niektoré mozaikové dlaždice.

Dva typy parkiet

Na plávajúce položenie sú v zásade dva druhy parkiet. Dýhované lamináty pozostávajú z masívneho dreva prilepeného na nosiči z drevotriesky alebo drevotriesky. Drahšie a lepšie laminované lamináty majú spodnú vrstvu borovice, strednú vrstvu borovicového alebo jedľového pruhu a masívnu drevenú obklad; vykazujú pozoruhodnú odolnosť proti opuchom a deformáciám.

Nástroje a materiály

• Vŕtačka
ručná píla
Počítadlo píl
pravidlo
Tesárske námestie
falošne square
kladivo
skrutkovač
Náterový nôž -
Rýchlo tuhnúce lepidlo na drevo
Vyhladzujúci výrobok
Plniaca malta

Rozmery čepelí

Krátke dosky, ktoré sa používajú na pokládku rozbitými palicami alebo maďarským prešívaním, majú obvykle dĺžku 50 cm a šírku 12,5 cm. Hrúbka môže byť 9,5 mm alebo 14 mm. K dispozícii sú aj kratšie čepele (42 cm). Pre dlhé (v anglickom štýle) alebo s rezaním kameňa sú najbežnejšie dĺžky 120 cm, 132 cm a 139 cm. Balia sa v baleniach, ktoré spravidla zaberajú plochu približne 1 m². Cena za m² je nižšia, ak ju kúpite po 25 m².

Pózy

1 / Pri inštalácii so zlomenými tyčami, ktoré sú tu ponechané, sú čepele rovnako dlhé a konce sú rezané v pravom uhle: kĺby tvoria pravidelnú prerušovanú líniu. 2 / Na pokládku maďarských kĺbov (nazývame tiež „papraď“) sú vlysy rovnako dlhé a pravidelne naklonené, ich konce sú odrezané v pokosi: kĺby tvoria priamku. 3 / Anglické pokládanie je hospodárnejšie, pretože všetky dosky sú rovnobežné, kĺby sú umiestnené tak, ako prichádzajú (ale nikdy nie sú zarovnané z jedného radu do druhého). 4 / Pri rezaní kameňa sa používajú čepele rovnakej dĺžky a škáry sa pravidelne striedajú ako pri murive v kvádri.

Dilatačný spoj

Laminátové laminátové podlahy majú veľkú rozmerovú stabilitu. Je však potrebné zabezpečiť po celom obvode parkiet dilatačnú škáru - ktorá môže byť oveľa užšia ako pri inštalácii dosiek z tradičného masívneho dreva. Medzi koncami dosiek a murivom by mali byť na všetkých stranách medzera asi 10 mm, ktorá potom bude skrytá podstavcami alebo dokonca štvorhrannými prúžkami.

Prahová lišta

Aby ste kompenzovali rozdiel v úrovni prahu dverí - parketová podlaha musí byť prerušená uprostred drážky rámu - umiestnite prahovú lištu vyrobenú z dreva alebo hliníka, ktorá sa musí rezať ručnou pílkou. a skrutku. Know-how © La maison rustique - éditions Flammarion, 2005