Informácie

Domáce nehody: ako sa chrániť?

Domáce nehody: ako sa chrániť?We are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Každoročne je vo Francúzsku každoročne zapríčinených viac ako 20 000 úmrtí, čo je takmer päťkrát viac ako pri dopravných nehodách. Dodržiavaním jednoduchých pravidiel však bolo možné zabrániť väčšine týchto úmrtí. Doktor Jean Lavaud, detský lekár, predseda Národného výboru pre deti a partner Axa Santé pre prevenciu nehôd v každodennom živote, nám dáva niekoľko príkladov.

Ktoré populácie sú najviac postihnuté domácimi nehodami?

Deti mladšie ako päť rokov, ako aj starší ľudia. Celkovo najčastejšie hlásené nehody sú pády (60%), poranenia (33%), popáleniny (30%), náhodné šoky (29%), hryzenie a bodnutie (13%), otrava (5%), potom udusenie, udusenie, nehody spôsobené elektrickým prúdom, požiarom a utopením (každý po 3%).

Akým domácim nehodám čelia deti?

Hlavnou príčinou traumy u detí sú pády, otrasy, zranenia pri kontakte s ostrými alebo tupými predmetmi. Existuje tiež veľa poranení hlavy, malé deti často najprv padajú hlavou a uhryznú psom. Po nehodách sledujte otravu, najmä požitím drog, ale aj výrobkov pre domácnosť a priemyselných výrobkov. Až tri roky sa vyskytnú aj popáleniny. Čím je dieťa staršie, tým viac sa trauma prenáša na končatiny a tým viac vychádza z domu, najmä na voľný čas alebo na športové aktivity. Môžeme tiež citovať topenia, najmä vo vani, umývadle, vedre s vodou, rybníku, rybníku alebo súkromnom bazéne, ale zriedka v mori alebo v mestskom bazéne, kde je kúpanie pod dohľadom. Nakoniec dochádza k požitiu cudzích telies a k náhodnému nasávaniu časti arašidov v tracheobronchiáli alebo k manipulácii so strelnými zbraňami.

Ako predchádzať týmto domácim nehodám u malých detí?

Dom musí byť zabezpečený do 18 mesiacov, aby sa predišlo nehode. Napríklad, keď varíte, musíte zabrániť prístupu do kuchyne. Môžeme mať brány na schodoch, ochranné rohy na nábytku, systémy blokujúce zásuvky, skrinky a dvere chladničky. Ak napríklad dieťa nemá prístup k vonkajšiemu hraciemu zariadeniu, znamená to, že nie je dosť starý na to, aby tak urobil, a preto by mu nemalo byť dovolené.

Čo robiť na obmedzenie nehôd u detí starších ako 18 mesiacov?

Je potrebné dieťa neustále informovať a vzdelávať. Ukážte mu, ako správne rezať nožom s okrúhlym zakončením, naučte ho ísť dole po schodisku, vysvetlite mu, že lieky sa používajú na liečbu a nie sú to sladkosti. Vysvetlite, že bielidlo sa používa na pranie a že môžete byť veľmi chorý, ak ho prehltnete. Všetky aktivity môžu byť zámienkou pre vzdelávanie.

Aké nehody sú postihnuté dospelými?

Najčastejšie nehody súvisia s kutilstvom a športom. Ľudia sú často príležitostní údržbári a nie sú dobre vybavení. Nenoste rukavice, masky ani okuliare. Ich nástroje sú zle udržiavané, a preto sú hrdzavé alebo ohnuté. Okrem toho sa posúvajú bez lavice, napríklad na stoličke. Osvedčené postupy sa vyhnú nehode.

Aké sú najčastejšie nehody seniorov?

Je to hlavne o páde. Existuje viac ako 800 000 ročne. V 65 rokoch stále nespôsobuje príliš veľa škôd, ale po 75 rokoch pády spôsobia asi 10 000 úmrtí ročne. A keď nie sú smrtiaci, môžu zanechať odkaz. Okrem toho sa starší človek bojí a stáva sa plachým pri pohybe. Obmedzuje svoje činnosti, stráca svoje motorické zručnosti, a preto má stále menej spoločenského života. Seniori často užívajú lieky, ktoré môžu spôsobiť nepríjemné pocity alebo mdloby a spôsobiť pády, popáleniny alebo otravu.

Čo robiť, aby sa zabránilo pádom starších ľudí?

Musíme dom transformovať. Začneme odstránením nití ležiacich okolo, kobercov, ktoré sa odrazia, a odstránením kobercov schodov. Dali sme na toaletu rukoväť. Vaňu nahradíme sprchou a namontujeme rampu. Vyhýbame sa chôdzi v ponožkách, lezeniu po schodoch. Je tiež potrebné povzbudiť starších ľudí, aby hovorili napríklad nakupovaním pešo. Udržiavanie sa vo forme je dobrým štítom proti pádom.Viac informácií a zobrazenie miest prevencie: www.axasante.fr