Užitočný

Cork, materiál na viacnásobné použitie

Cork, materiál na viacnásobné použitieWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Korok, funkčný a vybavený novou estetikou je po dvadsiatich rokoch módy späť v našich domovoch. Franck Sellon, lesník špecializujúci sa na korkový dub a manažér obchodu s korkom, s nami hovorí o tomto materiáli, ktorý treba objaviť. Rozhovor: Bérangère Larivaud.

Čo je korok?

Korok je kôra korkového duba. Tento strom je jediný, ktorého kôru je možné odstrániť bez toho, aby zomrela. Kôra navyše regeneruje niekoľko milimetrov za rok, takže ju možno po pätnástich rokoch znova zozbierať. Korkový dub rastie v krajinách stredomorskej kotliny. Jeho kôra sa vyznačuje tiež ochranou pred ohňom.

Aké sú vlastnosti korku?

V prvom rade ide o mimoriadne efektívny tepelný a zvukový izolátor stien a podláh. Proti chladu pôsobí rovnako ako najlepší izolátor. Proti teplu je lepšia ako všetky výrobky na trhu. Nebojí sa hlodavcov, termitov ani vlhkosti. Nepohybuje sa v čase, neuspokojí sa. Je tiež jedinou 100% ekologickou izoláciou. Keď je korok tvarovaný na výrobu dosiek, pôsobí ako spojivo prírodná živica.

A aké sú nevýhody korku?

Možno cena. V priemere sa predáva za 2,50 EUR za kg, napríklad o niečo drahšie ako iné ekologické izolátory a oveľa viac ako napríklad minerálna vlna. Je pravda, že korok je izoláciou Rolls Royce. Osoba, ktorá sa rozhodne izolovať svoj dom korkom, je v priebehu času víťazom, pretože tento materiál môže trvať niekoľko generácií bez straty účinnosti.

Ako si korok nájde svoje miesto v interiérových dekoráciách?

Za posledných dvadsať rokov sa korok považuje za syrový. Vždy mala rovnakú estetiku a používala sa hlavne v kúpeľniach. Dnes vieme, ako pracovať korok, aby mu dal rôzne aspekty. Môžeme to zafarbiť, nalakovať, voskovať, vyhladiť ... Dokonca sa nám podarí dať dizajnovému aspektu, najmä pre podlahové krytiny, takmer rovnomerné zrno a pekné farby. Napríklad pri obkladaní stien môžeme hrať na rozdiely vo vzhľade medzi mužským korkom (prvá kôra stromu, všetky pľuzgiere) a ženským korkom (kôra, ktorá potom rastie späť). Vizuálne dokážeme robiť veľmi zaujímavé veci.

Môžeme vyrábať aj korky?

Áno. Často sú to objekty zakriveného tvaru, ako sú lampy, držiaky kvetináčov, misky ... Tiež ich vyrábame ako kvetináče pre rastliny. Je to tiež materiál, ktorý sa bežne používa na výrobu korytnačiek a plazov, alebo dokonca hniezdne boxy pre vtáky.

Kde si môžete kúpiť korok?

Existuje pomerne málo predajcov. Predajne materiálu ich nepredávajú. Najlepšie je obrátiť sa na odborníkov, ako sme my, ktorých nájdeme napríklad pri vyhľadávaní na internete. Čím menej sprostredkovateľov, tým nižšia je konečná predajná cena. Ak chcete zistiť viac alebo kúpiť korok: www.afleurdeliege.fr