Komentáre

Stáže na otvorenie penziónov

Stáže na otvorenie penziónov

Predtým, ako sa pustíte do dobrodružstva nocľahu s raňajkami, je lepšie poznať všetky nástrahy a obmedzenia. Spoločnosť Samedi Midi ponúka realistické a konkrétne kurzy, ktoré vám pomôžu ponoriť sa ... alebo nie. Režisér a hostiteľ Patrice Lejeune odpovedajú na naše otázky.

Prečo ste išli na stáže na raňajky?

Súvisí to s mojím osobným príbehom. Som odborníkom na agronómiu so špecializáciou na marketing. V 70. a 80. rokoch som pomáhal vytvárať ubytovanie vo vidieckych oblastiach v Drôme a Ardèche. Bolo to v čase, keď sa mladí obyvatelia mesta vracali do zeme. Potom som vytvoril reklamnú a komunikačnú agentúru Samedi Midi a spustil som kolekciu tematických sprievodcov pre penzióny. Jedného dňa som si povedal: prečo neponúknuť svoje vlastné stáže, kde môžem hovoriť bez jazyka dreva, s množstvom realizmu? Tieto kurzy okamžite pritiahli ľudí. Teraz ponúkame najmenej jeden mesiac. V júli sú tri.

Aký je profil účastníkov týchto kurzov nocľahov s raňajkami?

Väčšinou ide o páry. Majú 35 až 55 rokov, ale 70% z nich má 50 až 55 rokov. Sú to buď ľudia v predčasnom dôchodku, ktorých manželský partner je mladší, alebo dôchodcovia, ktorí si nevedia predstaviť pobyt bez toho, aby niečo urobili a ktorí chcú doplniť svoj dôchodok, alebo ľudia vo veku 40 alebo 45 rokov, ktorí majú kľúčové postavenie v podnikania a už nemôže znášať tlak. Predstavujú novú generáciu. Pre nich je nocľah s raňajkami ekonomickým projektom a chcú na ňom žiť.

Čo sa konkrétne naučíme na stážach v penziónoch?

Začneme tým, že hovoríme o mieste, ktoré je nevyhnutné pre úspech. Je pravdepodobnejšie, že bude pracovať, ak sa nachádzate v blízkosti výjazdu z diaľnice, golfového ihriska, historického miesta, vinárskeho regiónu atď. V niektorých regiónoch, ako napríklad v štvrti South-Sst, je priveľa penziónov, kde inde je nedostatok. Ale kde zarobíte najviac peňazí a najrýchlejšie, je to v meste. Najlepším spôsobom, ako v penziónoch rýchlo zarobiť peniaze, je dnes kúpiť firmu, ktorá je už v prevádzke. Potom hovoríme o kritériách rozloženia a ziskovosti: najprv náklady na čistenie a pranie bielizne, potom na raňajky. Potom hovoríme o usporiadaní spální a kúpeľní. Za posledných päť rokov sa úroveň kvality zvýšila, niekedy až príliš.

Učíte nájsť hostí pre penzióny?

Samozrejme. To je to, čo študujeme druhý deň. Zdôrazňujem význam etablovania sa v miestnej štruktúre. Hovoríme tiež o značení, dizajne webových stránok a odkazovaní na to, ako sa správca webu nechať oklamať ...

Na konci, aké percento účastníkov skutočne otvára penzióny?

Iba veľká tretina sa nakoniec usadí, v priemere o jeden alebo dva roky neskôr. Ostatní opúšťajú projekt z rôznych dôvodov: najmä z finančných dôvodov, alebo preto, že na konci stáže si uvedomujú, že to nie je pre nich alebo preto, že nemôžu nájsť dom ich sny.

Je prevádzka penziónov skutočnou prácou?

Na strane recepcie je to veľmi príjemné zamestnanie. Ale v zákulisí je to veľmi nevďačná práca. Mnoho ľudí sa kvôli tomu zastaví. Na konci leta, keď idete spať každú noc o polnoci alebo jednej ráno, a vstávať o 7:00 ráno, aby ste pripravili raňajky, musíte vyčistiť izby, pranie, žehlenie je únavné. Máme nárok na maximálne päť izieb. Odporúčam ľuďom, aby urobili maximum dva alebo tri a do zvyšku radšej urobili ubytovanie, ktoré je oveľa menej reštriktívne. Práve teraz sú to najlepšie gity, najmä tie pre dvojice alebo štvorčlenné rodiny.

Môžeme prevádzkovať penzióny dlhodobo?

Je to skutočná voľba životného štýlu, ale keď nadšenie prechádza, musíte sa zastaviť. Momentálne vidíme veľa krásnych adries otvorených v rokoch 2002 až 2005, ktoré sú v predaji. Prečo? Pretože je to príliš veľa práce, pretože im pár neodolával, pretože nie je dostatočne ziskový. Povedal by som, že po 7 až 10 rokoch, keď už nebudete mať „niaka“, musíte prestať. Preto je nevyhnutné zvoliť túto činnosť predovšetkým pre zábavu a nie pre podnikanie.

Kde a ako sa zaregistrujete na prenocovanie?

Registrujete sa prostredníctvom stránky www.samedimidi.com, na ktorej je online formulár. Stáže sa konajú v našich priestoroch, 18 rue d'Enghien, v druhom obvode v Lyone. Trvajú dva dni, približne od 9:00 do 17:00. Vítam maximálne 12 až 13 ľudí na stáž. Cena je 210 € pre jednu osobu a 330 € pre pár.

Ak sa chcete dozvedieť viac:

www.samedimidi.com