Ostatné

Ktorý koberec si vybrať?

Ktorý koberec si vybrať?

Výber koberca nie je tak jednoduchý, pokiaľ ide o splnenie estetických kritérií, ale aj o pohodlie a údržbu. To je to, čo potrebujete vedieť, aby ste si vybrali ten správny koberec.

Prírodný alebo syntetický koberec?

Prírodnými vláknami , máme na mysli hlavne vlnu. To ponúka vlastnosti tepla, pohodlia a odolnosti. Je to tiež vynikajúci tepelný a zvukový izolátor. Okrem toho je antistatický a dobre odoláva ohňu. Nakoniec si vlna dlhodobo zachováva svoje farby a svoj nový aspekt. Syntetické vlákna sú vyrobené z polypropylénu, polyamidu alebo polyesteru. Čím je drôt jemnejší, tým ľahšie sa po drvení vráti do pôvodného tvaru. Syntetické vlákna dobre odolávajú opotrebeniu a ľahko sa o ne stará. Na druhej strane ponúkajú horšiu odolnosť ako vlna, čo znamená, že ťažké predmety a nábytok majú tendenciu bodovať. Polyamid je odolnejší voči rozdrveniu a zafarbeniu ako polypropylén. Pokiaľ ide o polyester, krehkejší ako ostatné dva, sa používa v spálňach a kúpeľniach v zmesi s polyamidom. Prírodné a syntetické vlákna neváhajte kombinovať, aby ste využili výhody každého z nich.

Velvet, slučka, štruktúrovaný koberec ...

K dispozícii máte niekoľko povrchových úprav kobercov: - Slučkový koberec : kobercové vlákna sú pripevnené priamo k operadlu a vytvárajú súvislé kučery. Slučkové koberce sú odolnejšie proti opotrebeniu ako ostatné. - Vyrezaný koberec : kučery sa odrežú a oholia, aby sa dosiahol hladký povrch, jemnejší vzhľad a dotyk. Nazýva sa zamatový koberec. - Saský koberec : je to krájaný zamat vyrobený zo spojenej priadze strednej veľkosti, ktorá jej dodáva zmiešaný vzhľad. - Kučeravý koberec : je to pomerne hrubý zamatový zamat, ktorého vlákna sú zvlnené, aby vytvorili povrchový efekt. - Štruktúrovaný koberec : kombinuje strihané a slučkové vlákna, čím vytvára vzory reliéfu.