Tipy

Lovci nehnuteľností hľadajú dom svojich snov

Lovci nehnuteľností hľadajú dom svojich snov

Začiatkom dvadsiatych rokov sa narodilo nové povolanie: povolanie poľovníka majetku. Cieľ: nahradiť kupujúceho a nájsť byt alebo dom na kúpu. Catherine Catenacci, prezidentka Francúzskej federácie lovcov nehnuteľností (FFCI), nám hovorí všetko, čo potrebujete vedieť.

Boli ste prvým poľovníkom s nehnuteľnosťami vo Francúzsku. Ako ste získali tento nápad?

Ako realitný agent som videl, že realitné kancelárie boli primárne zamerané na služby pre predajcov. Buď je tovar na predaj vhodný pre zákazníkov, alebo sa bude pozerať inde. V roku 2001 som vytvoril prvú agentúru pre poľovníctvo v oblasti nehnuteľností na strane kupujúceho, aby som kupujúcim ponúkol skutočnú službu, ktorá zohľadňuje ich kritériá. Od tej doby sa povolanie emulovalo, z ktorých niektoré nemajú profesijný preukaz. Francúzska federácia lovcov majetku bola založená v roku 2007 s cieľom regulovať toto povolanie. Stanovuje najmä, že karta profesionálneho realitného agenta je povinná.

Akú službu presne poskytuje poľovník na nehnuteľnosti?

Lovec nehnuteľnosti nahrádza kupujúceho, ktorý nemá čas hľadať nehnuteľnosť na kúpu. Stretáva sa s klientom, rozpráva sa s ním v maximálnej miere, aby plne porozumel tomu, ako žije a presne definoval jeho očakávania. Potom sa poľovník snaží zistiť: vydáva oznámenia od realitných kancelárií a najmä od jednotlivcov, ale konzultuje aj s predajcami nehnuteľností, správcami majetku, správcami majetku atď. Navštívi nehnuteľnosti a pre tých, ktorí s tým môžu súhlasiť, fotí: diely, objemy, okolie, praskliny, chyby ... Dozvie sa o okolí, doprave, obchodoch, službách. Klient potom urobí výber z toho, čo mu je predložené a navštívi ho. Potom je tu samozrejme subjektívna stránka, ktorú človek nedokáže zvládnuť.

Môže poľovnícky majiteľ poskytnúť technický názor?

Áno, pretože má záujem o technické znalosti, ale aj o financie. Môže vám poradiť o štruktúre domu, o byte, o urbanistickom plánovaní. Okrem toho je ako držiteľ karty realitného agenta zvyknutý rokovať a niekedy môže získať nehnuteľnosť za lepšiu cenu, ako by urobila jednotlivec.

Môže sa realitný poľovač zaoberať predajom bývania kupujúceho?

Áno, pretože je realitný agent. Je preto držiteľom profesionálnej transakčnej karty nehnuteľností. To sa často stáva. Vedie predaj súčasného majetku a hľadanie budúceho bývania, čo bráni klientovi v tom, aby si mohol kúpiť nehnuteľnosť, pretože ešte nepreniesol svoj byt alebo dom.

Aký je profil klientov, ktorí používajú poľovníka na nehnuteľnosti?

Vo všeobecnosti to sú ľudia, ktorí žijú mimo oblasti výskumu: ľudia, ktorí sú profesionálne presúvaní, alebo ktorí si chcú kúpiť druhý dom, alebo budúci dôchodcovia, ktorí sa chcú usadiť niekde po odchode do dôchodku. Ďalšou dobre zastúpenou kategóriou klientov sú prepracovaní ľudia, často vedúci pracovníci alebo podnikatelia. Nakoniec sú tu aj prví kupujúci, ktorí sa boja začať svoj prvý nákup.

Môže lovec nehnuteľností hľadať nehnuteľnosť na predaj v inom regióne, ako je ten, v ktorom je inštalovaný?

A priori nie, pretože nemôže byť odborníkom vo všetkých mestách a vo všetkých regiónoch. Na druhej strane, ak ide o franšízu, ako je to v prípade kupujúceho, môžeme zákazníka nasmerovať na franšízora v regióne, v ktorom chce kúpiť.

Ako dlho trvá nájdenie ideálnej nehnuteľnosti priemernému poľovníkovi v oblasti nehnuteľností?

Závisí to od špecifikácií klienta. Napríklad nájdenie bytu s výťahom a terasou na Marais bude trvať oveľa dlhšie ako v 15. obvode. V najlepšom prípade výskum trvá 15 dní, ale môže trvať až 6 mesiacov. V súčasnosti je výskum niekedy príliš dlhý, pretože na trhu je nedostatok tovaru na predaj.

Koľko stojí služba poľovníka na nehnuteľnosť?

Výsledok je vyplatený iba vtedy, ak nájde tovar, a iba vtedy, keď je podpísaný konečný akt. Poplatky sú bezplatné, zvyčajne sa pohybujú od 3 do 5% z kúpnej ceny nehnuteľnosti. Lovci nehnuteľností, ktorí sa pripoja k FFCI, nemajú nárok na správne poplatky.

Na čo by ste sa mali pozerať pri rozhovore s poľovníkom na nehnuteľnosti?

Klient musí zabezpečiť, aby mal poľovnícky majiteľ profesijný preukaz a aby nedostal žiadne poplatky za registráciu ani za hlásenie, ktoré sú prísne zakázané zákonom. Všetci poľovníci, ktorí sú členmi FFCI, sa zaviazali, že budú dodržiavať platné predpisy a nebudú vyberať žiadne poplatky pred podpísaním konečného aktu.

Ak sa chcete dozvedieť viac:

www.federation-chasseurs-immobiliers.com