Ostatné

Keramické kachle: ekológia a tradícia

Keramické kachle: ekológia a tradícia

Keramická pec alebo kachľová pec, ktorá sa narodila pred niekoľkými storočiami, má s rozvojom energie dreva viac než kedykoľvek predtým svetlú budúcnosť. Marcel Lantz, generálny riaditeľ spoločnosti Oliger, nám všetko vysvetľuje. Rozhovor: Bérangère Larivaud

Aký je pôvod keramických pecí?

Keramické kachle, známe tiež ako kachľové kachle, sa narodili v Rakúsku v 14. storočí. Pochádzajú z prvej zasklenej terakoty. V Alsasku sa ich výroba začala v 18. storočí. Veľmi zdobené a sofistikované, to boli kachle bohatých. Najkrajšie boli v hradoch. Chudobní boli spokojní s liatinovými kachľami. Keramické pece sa vyvíjali až do začiatku druhej svetovej vojny. Ale s príchodom vykurovacieho oleja a elektrického vykurovania sa ich výroba takmer zastavila. Ropný šok v 70. rokoch prinútil remeselníkov a spoločnosti ako sme my, Oliger, aby pokračovali vo výrobe týchto tradičných kachlí.

Aký je princíp fungovania keramických pecí?

Existujú dva typy keramických pecí. Zotrvačné alebo nepretržité pece. Je to najviac vyrobená kategória. 40% uvoľneného tepla pochádza z horúceho vzduchu produkovaného v čase zapálenia a 60% pochádza z tepla nahromadeného v kameninovej nádobe, ktorá sa potom obnoví ožarovaním v miestnosti na tucet hodín. Veľkou výhodou týchto zotrvačníkových pecí je to, že si môžete upraviť ich intenzitu podľa potrieb dňa. Masové kachle alebo kachle, ktoré pochádzajú zo severských krajín, sa zohrievajú iba žiarením. Máme dobré ohnisko na jednu až tri hodiny. Teplo sa ukladá v hmote kachlí, ktoré potom uvoľňujú teplo na tucet hodín. Ale tento typ kachlí je veľmi ťažký a objemný a nie je možné nastaviť jeho intenzitu.

Ako vyzerajú tieto kachle?

Sú vyrobené zo 6 cm hrubej terakoty, ktorej vzorec sa líši v závislosti od výrobcu. Masové pece sú hrubšie. Tradičné keramické pece sú pokryté farebnými a štruktúrovanými kameninovými prvkami, reliéfmi a dutinami a ozdobnými vzormi, najmä kvetmi, ale aj figúrkami. Zákazníci si môžu zvoliť farbu podľa svojho interiéru. Dnes ponúkame aj keramické kachle so súčasnými linkami. Sú hladšie, štvorcové a majú menšie reliéfy.

Aká je cena keramického sporáka?

V prípade zotrvačníkových pecí trvá priemerne 5 000 pozícií vrátane, a teda s DPH 5,5%. Pri masových peciach je priemer okolo 10 000 EUR, opäť vrátane inštalácie. Kachle sú vyrábané v továrni a montované v priestoroch zákazníka za jeden deň.

Využívajú keramické kachle daňový úver?

Áno, ak majú štítok Green Flame alebo sú v súlade s normou EN - NF 13 240. V roku 2009 bol daňový úver 40%. V roku 2010 sa zvýšila na 25%. Ak to však Senát potvrdí, mal by zostať na úrovni 40%, pretože ide o výmenu existujúcich kachlí.Ak sa chcete dozvedieť viac: www.oliger.com