Užitočný

Predám palivové drevo do krbu

Predám palivové drevo do krbu

Práve ste si kúpili alebo nechali postaviť dom s krbom. Je to skvelé, ale ako postupujete pri nákupe dreva, keď ste v predmete noví? Yann Fortunato, manažér Woodyflam, odpovedá na všetky naše otázky.

Aká je prvá otázka, ktorú treba položiť pri nákupe palivového dreva?

Prvá vec je, či chcete suché alebo polosuché drevo. Polosuché drevo je lacnejšie, pretože sušenie nedozrelo. Musíte si ju kúpiť pár mesiacov vopred, na jar a mať priestor na jej uloženie. Ak chcete drevo ihneď použiť, kupujte suché drevo s obsahom vlhkosti menej ako 20%. Spaľovanie bude teda dokonalé: nevydá príliš veľa dymu, a preto skleníkové plyny a jeho výhrevnosť budú optimálne.

Aké druhy dreva by ste si mali kúpiť?

Najlepšie druhy sú dub, buk, jaseň a hrab, čo sú dreviny tvrdé. Každá z nich má rovnakú výhrevnú hodnotu, je však konzumovaná inak. Buk a hrab horia pomerne rýchlo a sú ideálne na prepuknutie potešenia a okamžitý pocit tepla. Dub a popol vytvárajú menšie plamene, ale horia pomalšie, čo je dobré pre nepretržitý oheň.

Existujú normy pre palivové drevo?

Existuje norma NF, ktorá zaručuje niekoľko vecí: určité množstvo, predovšetkým. Inými slovami, ak si objednáte štyri kubické metre dreva, dodajú sa štyri kubické metre; rešpektovanie esencií; a nakoniec dobrá „suchosť“, to znamená dobrá úroveň sušenia. Norma NF na palivové drevo je preto zárukou aj zárukou. Niektorí dodávatelia ponúkajú svoje drevo podľa zmluvy, je to však vlastné vyhlásenie. Záruka preto nie je rovnaká. Okrem toho je lepšie kúpiť drevo s označením FSC alebo PEFC, čo zaručuje, že pochádza z lesov obhospodarovaných trvalo udržateľným spôsobom.

Ako si môžete byť istí, že jednáte s dobrým odborníkom na palivové drevo?

Začatím zaistením jeho známosti. Predovšetkým vám musí seriózny odborník poskytnúť faktúru. V prípade problému je nevyhnutné vrátiť sa dodávateľovi a prípadne sa obrátiť na združenia spotrebiteľov. Trh s palivovým drevom je veľmi dezorganizovaný a existuje veľa nespoľahlivých dodávateľov, ktorí neváhajú predať nízku kvalitu, mokré drevo a zlé druhy. Spotrebitelia musia byť veľmi ostražití. Nákupom dreva podľa normy NF má zákazník záruku.

Kde si môžete kúpiť palivové drevo?

Priamo na profesionálov, uistite sa, že oslovujete vážne spoločnosti, ktoré majú silnú povesť a viditeľnosť. Vo všeobecnosti sú spoločnosti, ktoré majú webovú stránku, vážne, pretože sú vystavené. Neváhajte však obrátiť sa na dodávateľa. Vo svojom sklade musí mať nevyhnutne zásoby. Drevo si môžete kúpiť aj na čerpacích staniciach a supermarketoch, ale musíte skontrolovať zdroj dreva. Na udržanie čistej energie dreva je potrebné uprednostniť francúzske drevo.

K dispozícii je tiež lisované drevo. Čo je to presne?

Piliny sa získavajú z pilín a potom sa zhutňujú. Pri rovnakom objeme je jeho výhrevná hodnota trikrát až štyrikrát vyššia ako pri prirodzenom protokole. Stlačené guľatiny, tiež nazývané zahustené guľatiny, sú obzvlášť vhodné pre kachle na drevo a veľmi praktické pri bývaní v meste, pretože na zohrievanie paliva je potrebné menej paliva. Okrem toho vytvára počas skladovania menej prachu. Na druhej strane vytvárajú menej plameňov a praskajú menej ako prírodné guľatiny.

Pripomeňte nám, ako urobiť komínový oheň v pravidlách umenia?

Začneme tým, že zlikvidujeme noviny, klietku a malé drevo, potom umiestnime guľatinu z buka alebo hrabu. Zapaľujeme zdola. Po peknom ohnisku pridáme dubové alebo jaseňové guľatiny. Môžete si tiež kúpiť hotové požiarne štartéry, ktoré uprednostňujú ekologické výrobky, ako sú kamienky zhutnených a parafínových pilín alebo parafínových zväzkov. Vyvarujte sa ropných produktov, ktoré sú škodlivé pre životné prostredie.

Ako skladujete polosuché drevo na budúce použitie?

Ak je to možné, skladujte ho v interiéri na suchom a vetranom mieste. Ak sa uchováva vonku, ponechá sa pár mesiacov nezakrytý, aby sa mohol prať v daždi. Štrnásť dní pred konzumáciou, okolo októbra, ju pokrývame tak, aby zaschla. Mali by ste vedieť, že vlhkosť dažďa zostáva na povrchu a je odvádzaná oveľa rýchlejšie ako prirodzená vlhkosť, ktorá leží v srdci dreva.

Aká je cena palivového dreva?

Cena závisí od niekoľkých prvkov: ak ste blízko alebo ďaleko od lesa, či je drevo suché alebo polosuché, či ste vo vidieckych alebo mestských oblastiach, či ho kupujete v malom alebo veľkom množstve. Pre suchú guľatinu s priemerom 50 cm je to v zásade 55 až 65 EUR na meter kubický vo vidieckych oblastiach a 65 až 85 EUR v mestských oblastiach. Ale guľatina 33 cm na použitie v kachliach alebo na malých krboch, na ktorých trhu rastie, stojí viac ako 50 cm guľatiny, pretože náklady na krájanie a stratu materiálu sú vyššie. Nákup dreva na internete: www.lemarchedubois.com. Je to portál, na ktorom sa stretávajú odborníci na palivové drevo s výkladom vrátane Woodyflam. Všetky vám vystavia faktúru.