Tipy

Plevelenie vašej záhrady: to, čo potrebujete vedieť

Plevelenie vašej záhrady: to, čo potrebujete vedieťWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Médiá démonizátory buriny v poľnohospodárstve natoľko démonizovali, že už nevieme, ako odstrániť burinu z našej záhrady. Aktuálne informácie o realite produktov a osvedčených postupoch, ktoré sa majú prijať, patrí Patrickovi Mioulaneovi, prezidentovi Promojardin a novinárovi záhrady.

Čo sú dnes zabíjače buriny na amatérskom záhradníckom trhu?

Existujú hlavne chemické látky na ničenie buriny. Lídrom je Roundup, ktorého koncentrácia aktívnej zložky je v porovnaní s výrobkami používanými v poľnohospodárskej oblasti extrémne nízka. Chlorečnan sodný sa používa už dlhú dobu, ale začína sa zakázať, pretože sa môže používať ako derivát (poznámka: môže sa používať na výrobu bômb).

Sú chemické látky na ničenie buriny skutočne nebezpečné pre životné prostredie?

Dnešné zabíjače buriny obsahujú desaťkrát menej toxické molekuly ako pred 20 rokmi, aby sa ešte zvýšila ich účinnosť. A to sa bude ďalej zlepšovať, ako chémia pokračuje v pokroku. Čo vás nezastaví, aby ste boli opatrný. Ak produkt nie je nadmerne koncentrovaný, miesto nebude znečistené. Musia sa však dodržiavať určité pravidlá: nepoužívajte ho v blízkosti vodnej oblasti alebo na veľmi poréznej pôde, napríklad v piesku, pretože v prípade silného dažďa produkt vnikne hlbšie do pôdy až po hladinu vody. Zabráňte tiež striekaniu nepriepustného povrchu pomocou zabíjača burín. V tomto prípade produkt skutočne steká a koncentruje sa tam, kde to nie je potrebné. Ďalšia vec, ktorú by ste mali vedieť: je lepšie vyhnúť sa burinám pomocou kanvy a uprednostniť postrekovač, ktorý dekoncentruje asi 20-krát produkt.

Sú tepelné buriny a buriny s teplou vodou dobrými alternatívami?

Tepelné zabíjače burín sa musia používať správne, aby sa spálila iba rastlina a nie povrchová vrstva pôdy. Za týmto účelom prejdite horák hornou časťou listov, asi 10 cm od zeme. Je to účinný prostriedok, ale napriek tomu nie je úprimne ekologický. V skutočnosti ropný plyn vyžaduje veľa energie, ktorá sa musí vyrobiť a potom prepraviť. Okrem toho pri spaľovaní generuje CO2. Ekologická stopa tepelného buriny je preto významná. Pokiaľ ide napríklad o burinu s horúcou vodou, s horúcou vodou zo zemiakov, ktoré boli práve uvarené, používa sa iba na neobrábaných plochách. Horúca voda v skutočnosti ničí všetku mikrofaunu prítomnú v prvých vrstvách pôdy, ktoré sú veľmi dôležité pre úrodnosť zeme.

Aké sú najekologickejšie spôsoby buriny?

Na motyku, pazde alebo burinovom noži nič neprekonáva. Očakávame, že vo Francúzsku bude schválený prípravok na zabíjanie buriny, Finalsan, ktorý je vyrobený z juhoafrického pelargónia. Už sa predáva v Belgicku, Luxembursku a Nemecku. Výhodou je rozklad na molekuly mastných kyselín, ktoré sa prirodzene vyskytujú v prírode. Tento produkt preto nemá škodlivé účinky na životné prostredie. Aby však boli účinné, musia sa urobiť dva alebo tri prechody, ktoré zvyšujú náklady na burinu. Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť burine, je prevencia mulčovania. Táto metóda spočíva v nanášaní vrstiev rôznych materiálov na zem. Môže to byť organický kompost, založený na komposte, kôre, ľanových alebo konopných vločkách alebo kakaových škrupinách. Alebo minerálny kompost na báze bridlice, drveného bridlice alebo pemzy. Rozprestiera sa v lineárnej vrstve s hrúbkou 5 až 7 cm a vytvára veľmi účinný potah buriny.

Aké ďalšie rady by ste dali amatérskemu záhradníkovi v súvislosti s burinou?

Nikdy predávkujte a rešpektujte dávkovanie uvedené na obale. Vždy dodržiavajte podmienky použitia. Pri odstraňovaní buriny používajte pracovné oblečenie. Ak v postrekovači zostal nejaký produkt, na rastliny žehlite druhú vrstvu skôr, ako ho hodíte drezom alebo odkvapom. Majte postrekovač vyhradený na odstránenie buriny. Ak používate selektívny odstraňovač buriny, napríklad na trávniku, nechodte po tráve pol dňa, aby ste zabránili prevozu buriny inde cez chodidlo. A tiež nikdy burinu s mydlovou vodou, ktorá znečisťuje omnoho viac ako akákoľvek komerčná chemikália. Ak chcete položiť svoje konkrétne otázky: www.promojardin.com