Komentáre

Aký druh vykurovania mám zvoliť pre svoju kúpeľňu?

Aký druh vykurovania mám zvoliť pre svoju kúpeľňu?

V skupine „typ kúrenia“ by som rád ... Konvektor, sušič uterákov, zotrvačník, sálavý panel, dúchadlo ...? Ste stratení! V tejto veľmi vlhkej miestnosti, podľa prievanu, čo je kúpeľňa, si vykurovací systém zaslúži myslenie. Mali by sme zvoliť elektrické vykurovanie? Na základe akých kritérií zvoliť radiátor? Všetky naše tipy nájdete tu!
  1. Ktorý systém: ústredné kúrenie alebo elektrické kúrenie?
  2. Vyberte si radiátor: konvektor, zotrvačník, sálavý panel atď.
  3. Ďalšie možnosti: radiátor uterákov, podlahové kúrenie, stenové kúrenie, dúchadlo ...
  4. Naše obľúbené: keramické kúrenie a časovač pre jemné teplo
  5. Kúrenie v kúpeľni: šetrí energiu!

1. Ktorý systém: ústredné kúrenie alebo elektrické kúrenie?

* Ak máte kotol alebo tepelné čerpadlo, môže byť vhodné nainštalovať do vašej kúpeľne radiátor na teplú vodu. Spravidla je vyrobená z liatiny, hliníka alebo ocele a je spojená s centrálnym systémom potrubiami a rozptyľuje mierne teplo do celej miestnosti. Je to ekonomické riešenie, ale s nevýhodou: keď je kotol vypnutý, nie je kúrenie! Najmä v polovici sezóny však trochu tepla nie je luxusné ... * Elektrický ohrievač sa dá kedykoľvek zapnúť. Zostáva si vybrať, ktorý z nich je, pretože existuje veľa systémov: k tomu sa vrátime! * Pokiaľ nezvolíte odpoveď C: zmiešaný radiátor! Ak je pripojený k ústrednému kúreniu, je tiež pripojený prostredníctvom elektrickej zásuvky, aby pracoval, keď je kotol vypnutý, a jeho zapálenie môže byť programované pomocou časovača. Zmiešaný radiátor preto kombinuje účinnosť sálavého panela a silu konvektora, pričom tieto dva procesy vyvažuje pre maximálne pohodlie. V tejto poslednej vete ste nerozumeli všetkému? Rozdiel vysvetlíme hneď potom. Posledný bod: počas inštalácie dodržujte bezpečnostné opatrenia! Mokré miestnosti, ako je kúpeľňa, podliehajú veľmi prísnym bezpečnostným normám, ktoré platia pre elektrické a vykurovacie zariadenia. Všetky elektrické inštalácie musia byť preto uzemnené. Zariadenie musí byť označené symbolom NF-Electricity, musí patriť do triedy II a musí byť inštalované najmenej 60 centimetrov od sprchy alebo vane. V malej kúpeľni, kde nemáte možnosť premiestniť zariadenie preč od vodných miest, musíte bezpodmienečne nainštalovať teplovodný radiátor pripojený k ústrednému kúreniu.

2. Vyberte radiátor: konvektor, zotrvačník, sálavý panel atď.© Castorama Akonáhle sa druh vykurovania zastaví, vyvstáva otázka výberu samotného radiátora. Zjednodušene povedané, existujú tri hlavné kategórie radiátorov: * Elektrický konvektor: tento radiátor je založený na princípe horúceho vzduchu, ktorý stúpa. Studený vzduch vstupuje do konvektora spodným vstupom. Zahrieva sa odporom a potom stúpa so zvyšovaním teploty. Toto riešenie je lacné a ľahko sa inštaluje, ale jeho výhody sa zastavujú: konvektory majú nízke výťažky, čo ich robí veľmi energeticky náročnými, a preto ich použitie drahé! A čo viac, vysúšajú vzduch a veľmi nepravidelne vykurujú miestnosť s pocitom chladu na podlahe. Konvektor stojí od 25 do 300 €, v závislosti od modelu. * Zotrvačník (suchý alebo tekutý): v tomto systéme je odpor obklopený materiálom, ktorý ukladá teplo, pevné látky (keramika, sopečný kameň, liatina, tehla atď.) Alebo tekutinu (olej, voda). Tieto radiátory produkujú mierne teplo, podobné teplu, ktoré produkuje systém ústredného kúrenia. Aj keď je radiátor vypnutý, pokračuje v zahrievaní miestnosti zotrvačnosťou. Pamätajte, že sú ťažké a drahé: ceny sa pohybujú od 100 do 2 000 €! * Sálavý panel (alebo sálavý panel): tento radiátor reprodukuje pôsobenie slnečných lúčov. Jeho odpor v skutočnosti vyžaruje skôr infračervené lúče, ktoré ohrievajú objekty, s ktorými sa stretávajú (alebo ľudia, steny ...), a nie okolitý vzduch. Radiálny panel, ktorý je pohodlnejší ako konvektor, umožňuje rýchle zvýšenie teploty a rozptyľuje jemné teplo. Je ideálny pre ľudí s alergiami alebo astmou, pretože sa nespolieha na cirkuláciu vzduchu! Niektoré modely obsahujú časovač na programovanie vykurovania v najvhodnejších časoch. Montáž je ľahšia a ľahšia ako inerciálny radiátor, ale o niečo menej účinná. Spočítajte okolo 900 € (priemerná cena).

© Obchod PKE

3. Ďalšie možnosti: radiátor uterákov, podlahové kúrenie, stenové kúrenie, dúchadlo ...

V mnohých kúpeľniach nájdeme radiátor uterákov, či už elektrický alebo pripojený na ústredné kúrenie. Podobne ako rebrík sa skladá z dvoch vertikálnych rúrok spojených horizontálnymi rúrkami. Kvapalina alebo materiál na prenos tepla rozptyľuje teplo v miestnosti. Sušič uterákov je vyrobený tak, aby vyhovoval kúpelnej bielizni a županom. Preto ju milujeme: nič príjemnejšie, ako sa zabaliť do teplej uteráka po tom, ako vyšiel zo sprchy alebo vane! Niektorí majú dúchadlo, ktoré rozptyľuje teplo rýchlejšie, ale uvedomte si, že toto riešenie spotrebúva energiu. Takéto zariadenie stojí medzi 70 a 1 000 eurami.

© Thermor Uvedomte si, že koniec koncov nemusíte na vykurovanie kúpeľne pripevňovať radiátory na stenu. Existujú aj ďalšie možnosti: * Podlahové vykurovanie: Podlahové vykurovanie rozptyľuje mäkké a homogénne teplo, ale trvá trochu času na zahrievanie, ako v prípade akéhokoľvek systému s nízkou teplotou. Veľmi pohodlné, ale jeho inštalácia je o niečo drahšia: okolo 50 EUR na m2 vyhrievanej podlahy. * Nástenné vykurovanie: vo Francúzsku málo známe, je kompatibilné s ústredným kúrením. Horúca voda cirkuluje v potrubiach umiestnených v stene. Inštalácia je jednoduchšia ako podlaha a tiež sa zahrieva rýchlejšie, ale je oveľa drahšia: počítať 100 € za m2! Škandinávske krajiny majú radi stropné vykurovanie, ktoré funguje ako podlahové vykurovanie. Napriek jeho ľahkej údržbe je toto riešenie vo Francúzsku stále nedostatočne vyvinuté. Riešenia ako halogénový žiarič (ktorý sa dá aktivovať pomocou vyťahovacieho jazýčka) alebo ohrievač ventilátora by sa mali ponechať ako záložné riešenia. Veľmi hladní, riskujú rýchle vybuchnutie vášho účtu za elektrinu.

4. Naše obľúbené: keramické vykurovanie a časovač pre jemné teplo

Zo všetkých uvedených riešení sú inertné radiátory energeticky najúčinnejšie, pretože obnovujú teplo po dlhú dobu. Medzi možné materiály patrí najmä keramika, ktorej zotrvačnosť je omnoho lepšia ako tekutina na prenos tepla. Keramické vykurovanie je jedným z najlepších vďaka veľmi vysokej akumulačnej energii. To sa potom obnovuje postupne a homogénne, napríklad pre oveľa väčšie pohodlie ako pri konvektore! Účinnosť keramického ohrievača je vynikajúca a tento materiál je ľahší ako liatina.

© Espace Aubade Keďže nárast teploty je pomerne pomalý, ideálne je mať termostat s časovačom. Ak váš radiátor nemá, nainštalujte ho! Umožní vám naplánovať spustenie vykurovania 30 minút alebo dokonca hodinu pred použitím kúpeľne a automaticky ho zastaviť, keď ho už nepotrebujete. Kľúč k zníženiu spotreby energie!

5. Vykurovanie kúpeľne: šetrite energiu!

Vaše potreby kúrenia nebudú rovnaké v závislosti od veku vášho ubytovania, povrchu vašej kúpeľne atď. Ak je izolácia zlá, je renovácia vynikajúci nápad. Vedzte, že ťažia z veľkého množstva pomôcok (pôžička s nulovou úrokovou sadzbou, daňový úver atď.) A že vám prinesú významné úspory. Túto možnosť sa oplatí zvážiť! Ak máte kotol, zvážte jeho výmenu každých 15 rokov a starostlivo ho udržiavajte počas celej jeho životnosti. Výmena tohto zariadenia je príležitosťou rozhodnúť sa pre efektívnejší typ vykurovania, a tým znížiť váš účet za energiu. Pred zapnutím radiátorov na sezónu ich zaprášte a / alebo ich vyčistite, aby sa zvýšila ich účinnosť. Vybavte ich termostatickým ventilom proti prehriatiu a pomocou časovača naprogramujte činnosť zariadenia. Ak nie ste v miestnosti alebo ju nepoužívate, nie je potrebné vykurovať miestnosť! Zvyčajne ste pripravení sa dobre vybaviť. Je to len na vás!