Tipy

Zeleninový štvorec: ako začať?

Zeleninový štvorec: ako začať?

Ako estetická, tak praktická sa rastlinná náplasť stretla s pozoruhodným úspechom. Vďaka svojim mnohým výhodám dobyl začínajúcich záhradníkov aj tých menej skúsených! A z dobrého dôvodu, s trochou vôle a lásky, vám umožňuje ľahko a rýchlo vytvoriť svoje vlastné plodiny! Nehovoriac o jeho malej veľkosti, ktorá umožňuje inštaláciu na záhrade ako na balkón alebo na terasu ... Je to jednoduché, nepovažujeme to za chybu! Aby ste vám pomohli začať, objavte, ako pripraviť, kultivovať a udržiavať zeleninovú náplast!

1. Čo je to zeleninová náplasť?

Preslávte sa vďaka práci amerického záhradníka „Square Foot Gardening“ („Square Foot Gardening“), Mel Bartholomew. Táto kultivačná technika spočíva v záhradníctve na vyvýšených štvorcoch, ktorých rozmery sú 1,20 m na stranu. Štvorec je potom rozdelený na 16 malých štvorcov, ktoré ponúkajú 16 miest pestovania. Ak sa preslávila na celom svete, má to veľa výhod. Jeho hlavným prínosom zostáva jeho malá veľkosť. Kým zeleninové záhrady boli predtým vyhradené pre záhrady vidieckych domov, teraz investuje do mestskej krajiny. Keďže to nezaberá veľa miesta, umožňuje obyvateľom mesta so slnečnou terasou a balkónom vytvoriť si vlastnú zeleninovú škvrnu. Zeleninová náplasť je tiež ideálna na pestovanie bez hnojív a pesticídov, pretože je to užívateľ, ktorý udržuje kontrolu nad pôdou. A konečne, každý môže začať (deti aj dospelí), pretože to nevyhnutne nevyžaduje zelený palec. Pokiaľ rešpektujete rozkvet rastlín a doňho vkladáte celé svoje srdce ... Zrejme!

2. Zostavte si zeleninovú náplasť© Ready to Gardener Tradičná (americká) zeleninová záplata ponúka priestory s rozmermi 30 cm x 30 cm. Existuje však aj francúzska metóda, ktorá ponúka verziu zeleninovej náplasti s 9 polohami 40 cm x 40 cm. Každopádne máte na výber: kúpte hotovú zeleninovú náplast alebo si ju urobte sami. Ak začnete, znova (objavte) náš tutoriál na výrobu drevených náplastí bez klincov alebo skrutiek! Všetky formy sú samozrejme povolené, všetko záleží na vašej fantázii! Keď je vaša zeleninová náplasť pripravená, môžete do spodnej časti umiestniť geotextilnú plsť, aby ste zabránili rastu buriny a roztiahli hlinené žlče na zavlažovanie vodou. Všetko, čo musíte urobiť, je pridať zalievaciu pôdu obohatenú o kompost a zasadiť svoje ovocie, zeleninu a aromatické rastliny! Môžete nainštalovať zeleninovú náplasť na zem alebo ju zvýšiť pomocou drevených kolíkov. Vo všetkých prípadoch nezabudnite, že na kvitnutie rastlín je potrebných najmenej 6 hodín slnečného svitu denne.

3. Čo sa tam pestuje?

Teoreticky môžete pestovať čokoľvek, čo chcete, do štvorcovej záplaty. Musíte však vziať do úvahy veľkosť svojich rastlín, aby ste nevyvážili svoju úrodu. Inými slovami, je vhodné vyhnúť sa príliš objemným odrodám, ako je rebarbora, zemiaky alebo dokonca artičoky, ktoré pravdepodobne napadnú iné rastliny. Tu je niekoľko druhov zeleniny, ktoré sú ideálne na štvorcové pestovanie:

  • šaláty,
  • reďkovky,
  • špenát,
  • paradajky,
  • hrach;
  • kapusta,
  • aromatické bylinky…

Ideálne je zistiť podmienky pre kvitnutie každej rastliny. Pretože rastlinná náplasť umožňuje rastlinám - ak sa študujú minimálne - využívať výhody iných odrôd. Napríklad tekvica môže využívať dusík, ktorý fazuľa vytvára v pôde. Pokiaľ ide o ich veľké listy, budú tieňovať šaláty. Stručne povedané, pochopíte, že každý druh môže pomôcť rastu iného. Len to viem!

4. Ako udržiavať zeleninovú náplast?© Leroy Merlin Kvôli svojej malej veľkosti vyžaduje záplata zeleniny menej vody ako tradičné záplaty zeleniny. Ale opäť bude zalievanie závisieť od špecifických potrieb každej z vašich rastlín. Pozorujte pôdu na každom štvorci a vodu, ak je na povrchu suchá (najmä ak je slnko vonku!). Všeobecne platí, že nezabudnite pravidelne okopávať a odstrániť burinu. Naše ekologické tipy na ochranu vašej zeleninovej náplasti pred hmyzom: Aj keď je riziko nákazy v rastlinnej náplasti menej časté, nie ste imunitný voči parazitom. To je dobré, existujú prírodné riešenia, ako sa toho zbaviť. Pretože by bola škoda pestovať si vlastné a používať chemikálie, však? Môžete napríklad použiť kávové usadeniny, aby ste zabránili škodcom alebo dokonca odložili mulčovanie borovicovými ihlami, aby ste zabránili slimákom nájsť útočisko vo svojich plantážach. Na čo teda čakáte?