Užitočný

6 otázok, ktoré by ste si mali položiť pred zakúpením parkiet

6 otázok, ktoré by ste si mali položiť pred zakúpením parkiet

Bleskali ste na parketovej podlahe, ktorú chcete položiť doma. Ale pýtali ste sa, či je vaša podlaha vhodná na parkety? Médéric de Beauchaine, obchodný zástupca spoločnosti Emois & Bois, vám pomôže klásť správne otázky, aby vaše parkety boli úspešné.

Môžem inštalovať parkety s podlahovým kúrením?

Áno, ale nielen parkety. Pre masívne parkety sú potrebné dosky s malou šírkou. DUT (Unified Technical Document) určuje, že čepele nesmú byť širšie ako 9 cm. V praxi sa zdá, že môžeme ísť až do 12 cm. Ak absolútne chcete široké dosky, je lepšie zvoliť laminátové parkety. Mali by ste tiež vedieť, že v budovách postavených do začiatku 60. rokov bolo podlahové kúrenie vysoké. V takom prípade je nevyhnutné položiť parkety veľmi malými doskami, inak nebude odolať.

Na akú podporu môžeme položiť parkety?

Parkety môžete položiť na akúkoľvek tvrdú podložku. Na betónovú, dlaždicovú alebo mramorovú podlahu najskôr naneste lepiaci základný náter tak, aby lepidlo (v prípade lepenej inštalácie) dobre priľnulo. V prípade drevenej podpery, či už ide o drevotrieskovú dosku alebo staré parkety, sa nové parkety prilepia priamo na ňu. Bez ohľadu na podporu musí byť podklad dostatočne vyrovnaný. Nemal by presahovať iba rozdiel v úrovni 3 mm po dĺžke 2 metrov. Ak nie je pôda dostatočne rovná, podlahu podľa možnosti brúste alebo ju vyrovnajte. Vyhladzovanie stojí viac a potom počkajte 5 až 10 dní, až bude úplne suchá. Ďalšia vec, ktorú by ste mali vedieť: ak v miestnosti nie je žiadny priestor na lezenie a je vlhký, bude potrebné pred položením parkiet ošetriť živicu živicou a je to drahé.

Ako odhlučniť parketovú podlahu?

V hromadnej bytovej budove platí pravidlo, že nová krytina nesmie byť hlučnejšia ako stará. Ak vymeníte koberec za parkety, bude potrebné nainštalovať zvukovú izoláciu. V prípade lepených parkiet použijeme korok. Pri plávajúcej inštalácii sa potom nainštaluje podkladová vrstva, ktorá bude napríklad vyrobená z drevených vlákien. Okrem toho sa vyhnite položeniu parkiet na koberec. V prvom rade to nie je hygienické. Hromada kobercov má potom smer a parkety sa budú vždy rozširovať v rovnakom smere, pričom hrozí, že sa nakoniec dotknete steny. Jedinou výnimkou je koberec ihly, ktorý nemá zmysel pre hromadu. Koberec však nikdy nebude taký izolačný ako podklad.

Aké sú spôsoby lepenia parkiet?

Lepidlo nanášame buď „plné“ špachtľou, alebo lepidlo „na šnúru“ pomocou pištole. Táto druhá metóda je rýchlejšia, ale lepenie je menej účinné, najmä pri širokých doskách a parkety rezonujú viac.

V ktorom prípade urobíme pribitý postoj?

Tento spôsob inštalácie požadujú najmä ľudia, ktorí rešpektujú starú tradíciu. Na prikrývanie parkiet potrebujete masívne drevo s hrúbkou minimálne 20 mm. Pribité parkety ponúkajú o niečo flexibilnejšie pohodlie, ale nakoniec to bude pískať. Je to trochu otázka vkusu.

Môžeme znovu použiť podporu starých parkiet?

Áno, to je to, čo niekedy robíme pri renováciách. Ak je parketa veľmi poškodená a nedá sa obrúsiť, začíname ju odtrhávať. Potom máme na výber medzi pribitím novej podlahy na staré nosníky (niekedy meniace niekoľko použitých nosníkov), musíme priskrutkovať drevotrieskovú dosku, na ktorú potom položíme parkety, ktoré chceme a ako chceme.