Tipy

Kúzlo cementových dlaždíc

Kúzlo cementových dlaždíc

Cementová taška: 160 rokov histórie

Cementová taška sa vyrába okolo roku 1850 vo Viviers, v Ardèche, blízko prvej francúzskej cementárne. Táto dlaždica veľmi rýchlo zvíťazila svojimi technickými a estetickými vlastnosťami. Výroba sa potom rozvinula, najmä okolo Marseille a Avignonu.

Pôvodne určený pre buržoáziu sa rýchlo stal produktom, ktorý sa používa v populárnych domoch. Rýchlo sa rozšírila v Európe a jej kolóniách až po Latinskú Ameriku. Ale v konkurencii priemyselnej glazovanej keramiky jej výroba v Európe v 70. rokoch minulého storočia vymrela.

Maroko zostáva v súčasnosti hlavným výrobcom cementových dlaždíc na svete.

Plne manuálna výrobaVýroba cementových dlaždíc sa vykonáva ručne. Vo forme sa naleje veľmi jemná tekutá malta pomocou lievika zloženého zo zmesi pigmentov, mramorového prášku a sivého alebo bieleho cementu podľa požadovaného odtieňa.

Ak si to chceme uvedomiť vzorované dlaždicesa do formy umiestni delič, ktorý je akýmsi mosadzným vzorníkom, ktorý sa skladá z toľkých polí, koľko vzorov a farieb môže tečúť. Farebné zmesi sa vyrábajú v malom množstve, aby sa zabránilo ich tvrdnutiu, pretože sa musia použiť do hodiny pred začiatkom tvrdnutia.

Pod touto prvou vrstvou 4 až 5 mm, nazývanou nosná vrstva, sa potom vytvorí konštrukčná vrstva, ktorá slúži ako opora a dáva hrúbku. Je vyrobený zo sivého cementu, piesku a štrku. Takto vyplnená forma prechádza lisom, potom sa dlaždica ručne rozloží. 24 hodín po demontáži sa dlaždice ponoria na niekoľko hodín do vody, kde sa uskutoční konečné nastavenie. Dlaždice musia byť pred balením a prepravou minimálne tri týždne suché.

Počet manipulácií, ktoré sa pri obkladoch vyskytujú, nevyhnutne spôsobuje mierne chyby na rozdiel od priemyselných procesov, ktoré spôsobujú rovnomerný vzhľad obkladov, bez nuansy povrchu alebo farby. Práve tieto malé chyby spôsobené remeselnou výrobou robia kúzlo celku, keď sú dlaždice položené.

Štýl, štýly cementových dlaždíc

Cementové dlaždice majú zvláštnosť, že nikdy nie sú úplne zjednotení. Ich surový vzhľad im umožňuje integrovať sa bez šokov do starých interiérov, kde sa zdá, že tam vždy boli, ako aj do súčasných interiérov. Existujú dlaždice s geometrickými vzormi, kópie starých dlaždíc, ale aj marocké vzory, ktorých farby boli niekedy prispôsobené svetlu Západu.

Vzory sú často okrasné az rôznych kultúr, aby nakoniec boli veľmi aktuálne. Dlaždice „pracujú“ samotné alebo sa dajú kombinovať dvoma, tromi alebo viacerými, aby vytvorili komplexný a ešte pôsobivejší vzor. Rôzne riešenia sú preto takmer nekonečné a umožňujú vám vytvárať úplne personalizované dekory. Cementová dlaždica žije a získava svoju krásu, ako starne, na rozdiel od vitrifikovaných dlaždíc, na ktoré nie je nikdy vytlačená známka času.

Niekoľko tipov na kladenie cementových dlaždícDlaždice musia byť umiestnené prakticky od seba po okraj s maximálnym spojom 1 mm. Väčší kĺb im dodáva rustikálnejší vzhľad.

Začnite mastením vo veľmi tenkej vrstve pomocou handričky povrch dlaždíc priesvitným rastlinným olejom (arašid alebo slnečnica) niekoľko hodín pred injektážou, aby ste zabránili vniknutiu injektážneho produktu do mierne pórovitý povrch a závoj cementu, neviditeľný, pokiaľ je mokrý, potom povrch pošpiní.

Tesne pred injektážou zvlhčite dlaždice a škáry „odmietnutím“ vodou. To je nevyhnutné pre vyplnenie tenkých škár. Používajte veľmi tekutú škárovaciu maltu, nikdy pastu.

Potom pokračujte v dvojitom lepení (na podlahu alebo stenu a na zadnú stranu dlaždice). Jemné doladenie cementové dlaždice tlakom dlane na ruku: Medzi položenou dlaždicou a jej bezprostrednými susedmi by nemal byť rozdiel vo výške viac ako jeden milimeter.

Dlaždice po injektáži dôkladne očistite vodou pridanou do domácnosti bez chlóru a kyselín

Ošetrite a udržujte cementové dlaždiceRaz ročne liečiť cementové dlaždice za účelom ich ochrany, vodotesnosti a vylepšenia a satinovania ich farieb. Je lepšie vykonávať túto liečbu v lete, keď sú dlaždice veľmi suché. Ošetrenie na mokrej pôde môže spôsobiť veľmi malé čierne škvrny, ktoré však o niekoľko mesiacov neskôr zmiznú.

Najskôr odstráňte škvrny pomocou veľmi jemného abrazíva a potom zotrite všetky zvyšky prachu. Umyte mopom a Marseille mydlom. Nepoužívajte najmä bielidlo.

Existuje niekoľko rôznych procedúr, ktoré si môžete vybrať podľa svojich predstáv a možností:

  • S voskom: Je to ideálne ošetrenie bez ohľadu na farby, veľkosť a tvar dlaždíc. Aplikujeme štedré množstvo tekutého a bezfarebného mramorového vosku. Vosk hydroizoluje cement a dodáva mu saténový lesk.
  • S ľanovým olejom: Ideálne na hydroizoláciu podlahy. Mierne žltnúcu farbu však mení farbu dlaždíc, najmä bielej a pastelovej. Pôda potom nadobudne rustikálny vzhľad.
  • Ústne slovo: Podľa pokynov výrobcu nanášajte štetcom alebo špongiou v 2 až 3 vrstvách. Tesniaca vrstva je vodotesná a chráni dlaždice pred škvrnami.
  • Kryštalizáciou: Môže to urobiť iba skúsený odborník. To robí cementové dlaždice žiariace ako smalt.