Informácie

LED novej generácie

LED novej generácieWe are searching data for your request:

Forums and discussions:
Manuals and reference books:
Data from registers:
Wait the end of the search in all databases.
Upon completion, a link will appear to access the found materials.

Svetelné diódy, ktoré sa používajú už dlho v elektronike, by mohli dobre nahradiť tradičné žiarovky. Inzerujú možnú životnosť 50 000 hodín, aj keď momentálne nedovoľujú rozptyľovať dostatočne silné svetlo na každodenné osvetlenie. Ako časopis hovorí Vedy a budúcnosť v dokumentácii zo svojho júnového čísla venovaného žiarovkám novej generácie výskumné laboratóriá vrátane Svetelného klastra v Lyone pracujú na získaní bieleho svetla zmiešaním niekoľkých odtieňov svetla a výrobou LED diód v úspornejších materiáloch, ako je napríklad čistý kremík alebo oxid zinočnatý. Nakoniec by sa mali objaviť organické diódy s hrúbkou menej ako 1 mm. Kým sa na trh nedostanú vysokovýkonné diódy, dva dedičia bojujú o postupnosť tradičnej žiarovky, halogénových žiaroviek a kompaktných žiariviek. Medzi experimentmi a implementáciou výrobkov na trh je však toto obdobie niekedy príliš krátke na to, aby sa zaručila platná odbornosť.

Halogénové žiarovky

Táto technológia je už nainštalovaná na trhu a zdokonaľuje sa. Atómy plynu získavajú atómy volfrámu odtrhnuté elektrickým prúdom, a tým vytvárajú svetlo. Táto technológia im zaručuje dlhú životnosť od 30 000 do 40 000 hodín (v porovnaní s 1 000 pre žiarovky). Absencia právnych predpisov pred rokom 2010 umožňuje, aby boli označené ako „energeticky účinné“, aj keď veľké množstvo tepla, ktoré vydávajú, takéto označenie neoprávňuje.

Kompaktné žiarivky

Nesprávne nazývané „neónové“ vytvárajú viditeľné UV svetlo premietaním cez stenu pokrytú žiarivkovým práškom. Tieto žiarovky majú životnosť 6 000 až 12 000 hodín a produkujú menej tepla ako halogénové žiarovky. Na trhu existuje veľa modelov tohto typu, ale právne predpisy takmer neexistujú. Mnohé štítky sú preto klamlivé a propagujú chybný výkon. Ďalším sporným bodom je, že tieto žiarovky obsahujú ortuť, jed, ktorý sa musí recyklovať. Nakoniec elektromagnetické polia, ktoré vydávajú, sú predmetom kontroverzie.

Svetelné diódy

Ak ešte nenašli svoje miesto ako skutočný zdroj osvetlenia v dome, ich použitie v dekoratívnom osvetlení je v plnom prúde. Rozptyľujú jasné farby, viac dekoratívne ako funkčné. Až do definitívneho zániku našich súčasných žiaroviek plánovaných v európskom kalendári a do objavenia sa jasných štandardov si môžete prečítať sprievodcu „topten“ najekologickejších produktov implementované spoločnosťami WWF a L'Ademe. www.guide-topten.com

Dôležité dátumy na odstránenie žiaroviek v kalendári:


-30. júna 2009 : stiahnutie z predaja konvenčných žiaroviek vo Francúzsku -1. september 2009 : Toto opatrenie sa uplatňuje na iné krajiny únie -31. decembra 2009 : stiahnutie klasických žiaroviek vo Francúzsku od 75 W-1. september 2010 : Svetlé halogénové žiarovky s výkonom 60 W sú v Európe zakázané, ako aj tradičné žiarovky s výkonom 60 W -1. september 2011: Halogénové žiarovky 40 W sú zakázané -1. september 2012 : 25 W halogénové žiarovky sú zase zakázané ako aj bežné žiarovky-1. september 2013 : zákaz takzvaných nezvyčajných základných svetiel -1. september 2016 : Európa zakazuje žiarovky triedy C