Užitočný

Mokré miestnosti: akú farbu si vybrať pre svoju kúpeľňu?

Mokré miestnosti: akú farbu si vybrať pre svoju kúpeľňu?

Napriek svojej často menšej ploche ako iné izby v našom dome je kúpeľňa plná problémov, ktoré si zaslúžia našu plnú pozornosť: Ktorú farbu steny použiť? Vyžaduje sa špeciálna farba na mokré miestnosti alebo bude viacnásobná podpora? Postačí monovrstva na zakrytie trhlín a iných tvrdých stôp plesní alebo je nevyhnutná podsada? Je použitie škvrny nevyhnutné, aby bolo všetko vodotesné? Vďaka našej rade, dobrej príprave a vhodnému zariadeniu budete potrebovať iba niekoľko hodín, aby ste z tejto miestnosti urobili zdravé miesto na život, aby ste si mohli oddýchnuť a relaxovať.

  1. Nájdite si čas na (znovu) objavenie vašej kúpeľne
  2. Pripravte povrchy na správne maľovanie
  3. Vyberte si farbu podľa špecifík vašej kúpeľne
  4. Prírodné farby: sú vhodné do vlhkých miestností?
  5. Farebná schéma: zabudnite na obmedzenia, ošetrujte sa!

1. Nájdite si čas na (znovu) objavenie vašej kúpeľne

Máte už veľmi presnú predstavu o farbe, v ktorej chcete prekresliť svoju kúpeľňu? Perfektné! Pred spustením do najbližšej predajne pre domácich majstrov si však dajte pozor, aby ste si všimli svoju miestnosť a povrchy, ktoré chcete natrieť. Začnite so všeobecným stavom svojej izby skôr, ako sa zameráte na jej špecifiká: * Je to dobre vetraná miestnosť alebo sa rýchlo hromadí kondenzácia? * Je svetlý alebo tmavý, malý alebo veľký? * Aké sú povrchy, ktoré sa majú natrieť: maliarsky papier, tehly, kamenina, sadra ...? * Všimli ste si prasklín alebo plesní? Ak ide o projekt obnovy kúpeľne, skontrolujte druh farby, ktorá je práve na vašich stenách: ak ide o glycerolovú farbu, nebudete mať na výber '' rozhodnúť sa pre rovnaký typ farby alebo odstrániť predchádzajúcu farbu. Použilo sa na natierací papier? Zvážte šťastie! Výber bude ľahší. Na druhú stranu budete musieť prestať s tým, že budete musieť pripravovať svoju stenu s osobitnou starostlivosťou alebo ju dokonca znova čalúniť. Napriek tomu, že to vyžaduje trochu dlhšiu dobu prípravy, odporúčame toto druhé riešenie. Olejová farba, aj keď je odolnejšia ako akrylová farba, je skutočne dôležitým faktorom znečistenia vnútorných priestorov. Spochybňuje to slávny Biely lieh, ktorý obsahuje: riedidlo zložené z rozpúšťadiel škodlivých pre vaše zdravie, ako aj pre životné prostredie.

© Caitlin Wilson

2. Pripravte si povrchy na maľovanie

Akonáhle je táto prvá fáza pozorovania dokončená, môžete pokračovať do prípravnej fázy: * Vyzbrojte sa veľmi odolnou stavebnou špongiou a začnite poprášením a umytím všetkých povrchov, ktoré sa majú natrieť. * Ak je prítomná pleseň, odstráňte ju jednoduchou handrou namočenou v bielom octe. Počas tejto fázy nezabudnite chrániť svoj nos a ústa a dobre vetrať svoju izbu, pretože v prípade narušenia môžu huby emitovať spóry, ktoré dráždia dýchacie cesty. * Všetky trhliny vyplňte aj náterom. Akonáhle je suchý, obrúste ho jemne zrnitým brúsnym papierom. Dôrazne sa odporúča použitie podkladovej vrstvy, a to a fortiori v miestnosti vystavenej extrémnym podmienkam (vlhkosť, kondenzácia, zmeny teploty), ako je kúpeľňa. Táto podsada umožní lepšiu priľnavosť vašej farby. Natierate už farebnú stenu? Vyberte si to nepriehľadné! V závislosti od povrchu, ktorý sa má natrieť, môže byť potrebný špeciálny podkladový náter, napríklad špeciálny obkladový alebo podlahový podklad. Vo všetkých prípadoch sa musí dodržať doba schnutia uvedená výrobcom.

© Caro a Kingi

3. Vyberte si farbu podľa špecifík vašej kúpeľne

Mnoho značiek farieb ponúka rady „špeciálnych kúpeľní“. Znamená to, že „klasické“ farby alebo dokonca „viacnásobné“ farby musia byť z našich vodných plôch zakázané? Špeciálne farby pre mokré miestnosti sú odolnejšie ako bežné farby na steny. Uisťujeme vás však, že ak nenájdete to, čo hľadáte, vyberte si kvalitný klasický nástenný obraz. Vo všetkých prípadoch bude odolnejšia a krytejšia ako špeciálna lacná kúpeľňa. Nech už si vyberiete akýkoľvek druh farby, vyberte matný a matný povrch. Táto vrstva má na rozdiel od matnej povrchovej úpravy konečnú vrstvu odolnú voči vode. Ak je vaša kúpeľňa už náchylná ku kondenzácii a plesniam, bude nevyhnutná kvalitná farba so saténovou povrchovou úpravou. Zabudnite aj na jednovrstvové farby vo vlhkých miestnostiach, ako sú kúpeľne a kuchyne. Aplikácia dvoch vrstiev vám umožní získať jednotnejší a trvalejší konečný výsledok. Nakoniec nezabudnite, že strop môžete úplne natrieť rovnakým náterom, aký ste použili na steny. Táto voľba je obzvlášť rozumná, ak vaša kúpeľňa má nízky strop. Použitie rovnakej farby alebo podobnej farby, ale mierne svetlejšej, napríklad výberom odtieňov rovnakej farby, bude skutočne pôsobiť dojmom, že strop vašej izby bude vyšší.

© H Dizajn

4. Prírodné farby: sú vhodné do vlhkých miestností?

Farby a prírodné nátery sú v súčasnosti stále viac na trhu a ponúkajú širokú škálu farieb. Ich cenové rozpätie, o niečo vyššie ako niektoré veľké značky klasických farieb, je opodstatnené dobrou krycou schopnosťou a takmer žiadnymi výparmi VOC. Niektoré z nich sú dokonca vyrobené zo 100% prírodných produktov. Medzi týmito prírodnými farbami je jedna z nich zvlášť vhodná na použitie vo vlhkých miestnostiach vďaka svojmu zloženiu na báze vápna, prírodného materiálu s hygroregulačnou schopnosťou: Tadelakt. Tento tradičný vápenný náter s vodou a prírodnými pigmentmi, lesklý a vodotesný, pochádza z Maroka, kde sa používa najmä v hammamoch. Vďaka svojej veľkej odolnosti a veľmi silnej schopnosti odolávať vysokej úrovni vlhkosti sa dá aplikovať od podlahy po strop, cez steny a dokonca aj sprchové zásteny. Veľmi dekoratívny, má mäkký a teplý vzhľad a prispôsobuje sa všetkým štýlom dekorácie, od najmodernejších po najtradičnejšie. Hlavné značky farieb teraz ponúkajú výrobky, ktoré sú veľmi podobné tradičnému Tadelakt za prijateľné ceny, ktoré môžete uplatniť sami. Vďaka svojim ekologickým, estetickým a hygroregulačným vlastnostiam, ako aj prístupnosti a odolnosti je Tadelakt jedným z našich obľúbených výrobkov z hľadiska renovácie kúpeľní!

© Farrow a Ball

5. Farebná schéma: zabudnite na obmedzenia, ošetrujte sa!

Všetky obmedzenia spojené s renováciou kúpeľne by vás však nemali prinútiť stratiť zo zreteľa svoj hlavný cieľ: vytvoriť teplé miesto, kde si po dlhom dni budete môcť oddýchnuť. Okrem všetkých týchto technických aspektov je preto farba nevyhnutným prvkom vášho projektu! Vieme, že to hrá dôležitú úlohu v tom, ako vnímame naše prostredie, a že to zasa ovplyvňuje množstvo a typ svetla, ktoré prijíma. Je vaša kúpeľňa dosť tmavá, otočená na sever alebo má málo alebo žiadne prirodzené svetlo? K dispozícii sú vám dve riešenia: využite čo najviac tejto kokónovej strany stávkovaním na tmavšie a teplejšie farby alebo sa snažte získať maximálny možný jas výberom svetlých odtieňov. Ak vyberiete druhú možnosť, vyberte farby založené na žltej farbe, ktorá zachytí a odráža maximum svetla v miestnosti. Na strane osvetlenia žiarovky vyžarujúce biele svetlo umožnia vašim farbám zachovať si pôvodné odtiene. Kúpeľne, ktoré naopak využívajú významné množstvo svetla, majú širokú škálu farieb, pokiaľ ide o farby. Môžete si tiež zahrať viac o textúrnych efektoch výberom efektových farieb: kovový, pieskovaný, voskovaný betón, trblietky, perleťové ... Nechajte svoju fantáziu divoko!