Užitočný

Zelené strechy: zelené pľúca v meste

Zelené strechy: zelené pľúca v meste

Zelené strechy sú dokonalým riešením pre spojenie estetiky a ekológie v mestách aj na vidieku. Koncept, ktorý vo Francúzsku prekvitá, ale stále nie je známy širokej verejnosti.

Na čo je to?

Strecha pokrytá vegetáciou ponúka množstvo environmentálnych výhod. Vďaka svojej schopnosti zadržiavať vodu obmedzuje riziko povodní v meste. V lete osviežuje budovu, ktorú pokrýva. Zlepšuje tiež tepelné a akustické vlastnosti budovy a chráni ju pred chladom, teplom a hlukom. Ďalší významný záujem: rastliny filtrujú častice znečistenia, čistia vzduch v meste.

Ako to funguje?

Zelená strecha sa skladá z niekoľkých vrstiev. Na strechu (betón, drevo, oceľ alebo iný materiál) najskôr nainštalujte tepelnoizolačný komponent a potom hydroizolačný náter, ktorý zabraňuje prenikaniu koreňov. Hore sme aplikovali drenážnu vrstvu, filtračnú vrstvu, vrstvu substrátu a nakoniec rastlinnú vrstvu. To sa dosahuje výsevom, výsadbou alebo predkultivovanými prvkami (v kotúčoch alebo doštičkách). Rastliny sú najčastejšie sedumy (Acre, Album, Floriferum, Reflexum, Sexangulare, Spurum), pochádzajúce zo sukulentnej rodiny. Jedná sa o skalky, ktoré majú zvláštnosť ukladania vody do listov.

Aj vo Francúzsku?

Ak sa o ňu Nemecko a Švajčiarsko už niekoľko rokov zaujímajú, platí to len o Francúzsku už 5 rokov, ktoré sa dnes snažia dobehnúť. Na dôkaz toho počet m² zelených striech medzi rokmi 2007 a 2008 vyskočil o 50%. Od roku 2002 sa tak ich počet zvýšil z 65 000 na 300 000 m², pričom v nových lokalitách bolo 90% stavenísk. Fenomén, ktorý ilustruje environmentálne povedomie.

Ktoré systémy?

Vo Francúzsku existujú tri rôzne systémy: - Intenzívna revegetácia, inak nazývaná tradičná záhradná strešná terasa. Na strechu transponujeme prvky záhrady tak, ako ju nájdeme na zemi: veľká hrúbka ornice, vysoké rastliny, stromy. Údržba je rovnaká ako na zemi. Tento systém môže byť inštalovaný iba na betónovú podperu a so sklonom menším ako 5%. - Polointenzívna vegetácia, ktorá je vylepšenou záhradnou terasou vzhľadom na výber pestovateľských materiálov (rastliny prízemia, trvalky, kríky atď.). Údržba je menej dôležitá ako pri tradičnej záhradnej streche. - Rozsiahla revegetácia, ktorá sa najčastejšie používa na strechách. Už to nie je záhrada, ale rastlinný koberec. Kultivačné materiály sú tenké a starostlivo vybrané. Pretože je hmotnosť obmedzená, tento systém umožňuje pestovanie ľahkých podpier, najmä existujúcich terás, dokonca aj na svahoch (do 20%). Údržba je jednoduchá a obmedzená na maximálne tri pasáže ročne.

Pre koho je určený?

Od okamihu je strecha technicky vhodná a mesto povoľuje zelené strechy. Môže to byť súkromná osoba pre svoj dom, ale v súčasnosti sú v bytových domoch väčšinou zelené strechy. Niektoré mestá, ako je Paríž, sú veľmi výhodné pre ich založenie.

Koľko to stojí?

Všetko záleží na povahe strechy (čím viac je sklonená a zložitejšia a drahšia), veku budovy (drahšia je staršia ako nová) a geografickej polohe. v porovnaní s dodávateľom. Ceny sú v priemere medzi 50 a 120 € za m² vrátane inštalácie, okrem hydroizolačnej a izolačnej membrány. Niektoré regióny ako Hauts-de-Seine a región Ile-de-France udeľujú granty za určitých podmienok. > Zistite viac: Adivet (Združenie pre vývoj a inovácie v rozsiahlej ekologizácii striech): www.adivet.net Soprema: www.sopranature.com