+
Tipy

Terasy ponúkajú pekné nátery

Terasy ponúkajú pekné nátery

Uvažujete o (opätovnom) zostavení terasy? Do hry vstupujú dve kritériá: rozpočet a vzhľad. Vedieť, že prvý môže podmieniť druhý. Aké vonkajšie podlahové krytiny máte k dispozícii? Hovoríme vám všetko.

Drevená terasa

Drevo je ušľachtilý a teplý materiál. Nehorí chodidla ani na horúcom slnku. Umožňuje to tiež vytvárať zaujímavé vizuálne efekty, pretože dosky sa môžu ukladať niekoľkými spôsobmi: zvislo, vodorovne, pod uhlom ... Drevo sa dá relatívne ľahko položiť a umožňuje vytvoriť nestabilnú alebo strmú zem. Borovica sa nachádza od 15 EUR za m_, často však starne zle a netrvá dlhšie ako desať rokov. Cena dreva prudko stúpa, keď si vyberiete exotickú odrodu odolnú proti hnilobe, ako je teak, padúck alebo ipé (od 100 do 300 € vrátane m m pózy), ktorá môže trvať niekoľko desaťročí bez pohybu. Dajte si pozor na lacné a nekvalitné exotické lesy, u ktorých existuje riziko, že sa rýchlo deformujú. Vo všetkých prípadoch nakupujte drevo z lesov obhospodarovaných trvalo udržateľným spôsobom, podľa možnosti s označením FSC alebo PEFC. Užitočné informácie: exotické drevo časom zafarbí. Fenomén, ktorému sa dá každý rok vyhnúť prechodom cez vrstvu saturátora. Malá rada: vyvarujte sa skrutkovacích nožov kvôli oxidácii skrutiek. Preferujte zostavy podložky alebo zástrčky.

Terasa z prírodného kameňa

Je to ušľachtilý materiál par excellence. Našťastie jej cena výrazne klesla. Teraz sme zistili, že začína na € 35 za meter štvorcový pre jednoduchý kameň, ako je Burgundský kameň. Prírodný kameň je rovnako odolný voči otrasom a škvrnám ako UV žiareniu a môže trvať stovky rokov, ak sa vyhnete príliš jemným kameňom (ktoré sa môžu nakoniec rozbiť). Nachádzajú sa vo všetkých tvaroch a veľkostiach. Je to dobre zladené s architektonickým štýlom domu a dáva mu navyše pekáč. Kameň zadržiava slnečné teplo bez toho, aby sa niekedy zohrialo. Vo večerných hodinách zostane vlažná po dlhú dobu, vďaka čomu je obzvlášť príjemná pre letné večery. Ďalšou výhodou av neposlednom rade je, že prírodný kameň si nevyžaduje čas od času takmer žiadnu údržbu, okrem štetca a mydlovej vody. Kameň je často kefovaný alebo pruhovaný alebo dokonca škvrnitý, aby bol nekĺzavý. Všetky kamene neodolajú mrazu, preto sa pýtajte skôr. Podobne aj niektoré porézne kamene starnú. Ak sa vám páčia, použite tesniaci tmel.

Zrekonštruovaná kamenná terasa

Rekonštituovaný kameň je vyrobený z prírodných prvkov, ktoré boli rozdrvené a následne upravené. Pokiaľ sa rekonštituovaný kameň nepovažuje za ušľachtilý materiál, prináša vďaka spojivám, ktoré obsahuje, zaujímavé vlastnosti. Napríklad rekonštituované kamenné dosky môžu mať vzhľad vápenca bez toho, aby mali nevýhody pórovitosti vápenca. Časti tvarované, nájdeme dosky podobajúce sa omylu skutočného kameňa, terakoty alebo dokonca dreva. S kameňom napodobňujúcim teak už nevzniká žiadny problém svedomia v súvislosti s problémami odlesňovania, ktoré poznáme. Okrem toho je oveľa lacnejšia (od 45 EUR za m2). Rekonštituovaný kameň sa dá ľahko položiť na poter alebo malý štrk. Zedník alebo obkladač to dokáže ľahko.

Terakotová dlažba

Terakota sa používa na terasy krátko. Aby však bola menej krehká a menej pórovitá, musí sa variť pri veľmi vysokej teplote, čo jej dodáva tmavší odtieň. Vonkajšia terakota odoláva mrazu a nepriaznivému počasiu. Vyrobené vo veľkej hrúbke, starnú v priebehu času bez opotrebovania a vydržia sa, zdá sa, po stáročia! Na rozdiel od obkladov sú prirodzene nekĺzavé a majú tiež výhodu, že pri slnečnom počasí nie sú oslnené, ale môžu byť veľmi horúce. Existujú priemyselné terakotové dlaždice od 30 EUR za m2, ale pozor na ich kvalitu. Trochu viac upscale, mechanické dlaždice (od 40 €). Najvyššie zostávajúce tradičné dlaždice sa varili pri drevenom ohni (od 60 €). Dajte si pozor na dlaždice dovážané z južných krajín: nie sú navrhnuté tak, aby odolali mrazu. Pre inštaláciu zavolajte odborníka.

Betónová terasa

Deaktivovaný betón obohatený o farebné kamenivo, minerálne pigmenty a rôzne prísady dnes umožňuje vizuálne zaujímavé vonkajšie podlahy. Je to najlacnejší materiál na trhu (od 55 € za m_ inštalácie v cene). K dispozícii je obrovská paleta farieb a zŕn, ideálna na vytvorenie personalizovanej terasy. Veľmi prispôsobivý, dá sa používať bez kosenia aj na strmom svahu. Existujú dva rôzne procesy: tlačený betón, ktorý obnovuje omietku kameňa, a stenciled betón, ideálny na prispôsobenie vašej podlahy. Rady: použite betón, aby bol betón vodotesný a chránil ho pred škvrnami. Ktokoľvek nemôže improvizovať ako murár. Nesprávne umiestnený betón nakoniec praskne. Zavolajte odborníka.

Niekoľko tipov na výber

Všimnite si, že čím väčšie sú dlaždice, tým viac priestoru dajú. Čím sú menšie, tým intímnejšia bude vaša terasa. Expozícia terasy môže tiež podmieniť váš výber. Niektoré materiály (napríklad bridlica) ukladajú toľko tepla, že je ťažké chodiť naboso na priamom slnečnom svetle. V tieni sa vyhnite exotickému drevu, ak sa vám nepáči, keď sa drevo začne intoxikovať. Venujte pozornosť kvalite dreva. Ošetrená borovica, ktorá je príliš lacná, napríklad riskuje, že bude plná triesok a že sa jej dosky po niekoľkých rokoch budú krútiť. Ak sami nie ste kutil, zavolajte skúseného remeselníka, ktorý vám poradí. Vyhnite sa tým, ktorí nie sú zvyknutí na terasy. Nemožno to improvizovať.

Je dobré vedieť

Ak je vaša terasa zvýšená nad 60 cm nad zemou, je potrebné stavebné povolenie. Výstavba terasy môže zvýšiť koeficient dane z bývania domu. Ak zmeníte materiál terasy alebo zrekonštruujete existujúcu podlahu, uplatňuje sa 5,5% DPH. Na druhej strane pri stavbe novej terasy alebo pri rozšírení existujúcej terasy, vám nebude uniknúť DPH vo výške 19,6%.