Užitočný

Ako nainštalovať obklady do kúpeľne?

Ako nainštalovať obklady do kúpeľne?

Ak chcete vylepšiť svoju kúpeľňu, rozhodli ste sa nahradiť obklad stien obkladmi alebo staré obkladačky nahradiť novým. Skvelý nápad: robustný a odolný, je to jeden z najvhodnejších materiálov na úpravu stien vlhkých miestností. Ale pre pózu ... Bojíš sa, že ti vytiahnu vlasy. Neprepadajte panike! Obklad stien vašej kúpeľne je relatívne ľahký a prístupný aj pre začiatočníkov. Postupujte podľa pokynov!
  1. Vyberte si obklady do kúpeľne: obklady alebo porcelánové kameniny?
  2. Lepidlo na dlaždice, príchytka, priečky: základný materiál
  3. Pripravte svoju podporu na kladenie obkladov
  4. Úspešná inštalácia obkladu: kroky
  5. Dbajte na povrchové úpravy: položenie dlaždice

1. Vyberte si obklady do kúpeľne: obklady alebo porcelánové kameniny?

Obklady chránia vaše steny pred nárazmi a poškriabaním. Jeho farby vynikajú časom a údržba je veľmi jednoduchá. Rozsah je veľmi široký, so širokou škálou textúr a povrchových úprav, ako aj formátov. Stručne povedané, má čo potešiť. Ale ktorý z nich si vybrať? Do kúpeľne sa vyvarujte poréznych dlaždíc, ako je terakota alebo pieskovec, ktoré by mohli spôsobiť prenikanie a oddeľovanie dlaždíc. Nezabudnite na výnimku: porcelánové kameniny, táto keramika na báze hliny sa často používa na obklady. Je veľmi odolný, nebojí sa otrasy, poškriabania alebo škvrny, dokonale napodobňuje prírodný kameň alebo iné textúry a má veľmi nízku pórovitosť, a to aj bez osobitného ošetrenia. Okrem toho je údržba veľmi jednoduchá! Je preto ideálnym doplnkom na vylepšenie vašej kúpeľne. Ďalšia možnosť: kamenina! Ak je príliš krehká na podlahu, je ideálna na obklady stien. Odolný, ľahko sa čistí. Obkladačky sú nádherné vlys, na celú časť steny alebo do určitého rohu, ako je sprchový kút. Ale ak ste fanúšik, prečo nie celá miestnosť? Pamätajte, že môžete použiť aj sklenenú pastu na výrobu mozaík alebo prírodného kameňa pre autentickú atmosféru. Pri kúpe dlaždíc si naplánujte dostatočné množstvo: z dôvodu bezpečnosti pridajte k súčtu 5%, aby ste predvídali možné chyby alebo poškodenia. Na výpočet potrebného množstva dlaždíc existuje veľa online nástrojov, ktoré vás žiadajú iba o rozmery miestnosti a rozmerov vybratých dlaždíc. Ak chcete dlaždice, dajte si pozor na rozdiely vo farbe medzi šaržami. Pred začatím prác otvorte všetky balenia a premiešajte dlaždice, aby ste dosiahli harmonický výsledok.

© Lapeyre

2. Lepidlo na dlaždice, lišty, priečky: základný materiál

Vybrali ste si obklady: aký materiál potrebujete? So správnym vybavením je obkladanie dlaždíc prístupné všetkým vrátane začínajúcich domácich majstrov. Preto budete potrebovať: * Úroveň bubliniek * Jeden meter * Ceruzku (na vyznačenie značiek) * Drevené lišty alebo kliny * Špeciálne lepidlo na obklady stien: na omietnuté steny preferujte lepidlo pasta alebo tenká malta; pre tehlové alebo cementové steny zvoľte lepiacu maltu. Všimnite si, že jeden kilogram lepidla pokrýva približne 1 m2 dláždeného povrchu. * Zúbkovaná stierka (nevyhnutná na kreslenie drážok v lepidle) * Výstuhy pre obkladové škáry * Spárovacia malta (zmes cementu a kameniva) * Stierka (na roztieranie malty) * Gumová palička ( poklepaním na dlaždicu a zdokonalením lepenia) * Rezačka na dlaždice alebo dlaždice (na priame rezy) * Kliešte na papagáje (pre zaoblené rezy) Ak nemáte všetky tieto nástroje po ruke, neváhajte sa spýtať pred tým, ako sa ponáhľate do kutilstva. Kamarát alebo sused vám môže pomôcť!

© Saint-Maclou

3. Pripravte si podporu pri kladení obkladov

Pred začatím práce sú nevyhnutné niektoré predpoklady. Najskôr si umyte podporu: opatrne odstráňte tapetu alebo akýkoľvek iný povrch steny (morenie, piesok, vyhladenie a odstránenie všetkých zvyškov). Ak položíte dlaždice na predchádzajúcu, poškriabajte ich pomocou brúsky. Potom naneste prípravok, lepiaci základný náter, aby ste ešte viac posilnili priľnavosť držiaka steny. Potom zaistite hydroizoláciu svojich stien: ak majú praskliny dlhšie ako 3 alebo 4 mm , vyplňte ich omietkou alebo omietkou. Aby ste predišli problémom s infiltráciou, môžete na svoje steny aplikovať špeciálne ošetrenie. V prípade sprchových obkladačiek odporúčame inštaláciu vodoodpudivých dosiek na ochranu stien pred odtokom a vlhkosťou. Lepšie známe pod názvom „placo“ je kartónová podpera, na ktorej je natiahnutá omietka, ktorá sa nalepuje alebo ktorá priskrutkuje na stenu. Dbajte na to, aby ste si vybrali maltu, lepidlá, omietky a škáry, ktoré tiež musia dokonale odolávať vlhkosti. Nakoniec si pripravte plán kladenia (alebo rozloženie). Pri pokladaní obkladov na stenu by mali byť prvé dlaždice správne umiestnené, pretože na nej budú zarovnané nasledujúce. Ak sa nakláňajú, viete si predstaviť, že je to katamarán! Pretože uhly steny sú zriedka štvorcové a podlaha nie je nikdy úplne rovná, je lepšie začať lepením alebo zoskrutkovaním vodorovného pruhu (skontrolujte na vodováhe), na ktorom budete mať vyznačené značky: čiara pre šírku dlaždice, ku ktorej sa pridá hrúbka škáry. Druhá zarážka, zvislá a dokonale kolmá na prvú, určuje výšku dlaždíc. Potom pomocou štvorca nakreslite vodorovné značky. Ak máte naplánované vizuálne efekty, ako napríklad freska, šachovnica alebo konkrétny spôsob inštalácie (diagonálny, krokev, atď.), Zrejme to zohľadnite. Prvý štvorec je umiestnený na priesečníku dvoch líšt, potom postupujeme zdola nahor a zľava doprava. Dobrý plán pokládky je nevyhnutný pre úspešnú inštaláciu, a to tak z estetického, ako aj ekonomického hľadiska. Je skutočne hanbou kupovať dlaždice, pretože ste sa mýlili! Aj keď sú úspechy úspešné, sú škrty zjavne menej estetické ako plné dlaždice, takže ich odložte na najmenej viditeľné miesta. Očakávajte a urobte svoje malé výpočty, aby ste dosiahli čo najmenšie množstvo rezania.

© Leroy Merlin

4. Úspešná inštalácia obkladu: kroky

Ste pripravení? Poďme! Tu je postup: * Lepidlo: na povrch ekvivalentný 3-4 dlaždiciam, roztiahnite lepidlo vodorovne v jednom prechode a natrite ho zhora nadol pomocou vrúbkovanej špachtle tak, aby ste získali drážok. Ak sú vaše dlaždice skutočne veľké, prilepte ich tiež na chrbát. * Položte prvú líniu: prvú z vašich dlaždíc umiestnite v uhle, ktorý tvorí váš príchytka a stena, a pokračujte vodorovne, zľava doprava a nezabudnite umiestniť kríž medzi každú dlaždicu pre škáry dlaždíc. Pevne pritlačte dlaždice na stenu, aby ste lepidlo dobre rozložili, poklepte gumovou paličkou a odstráňte pretečené stierky. * Skontrolujte, či ste dlaždice rovno: pravidelne sa uistite, že vaša koláž je vodorovná a rovná, pomocou vodováhy. Nakláňa sa obkladačka? Nezáleží na tom, pomocou paličky ju postavte rovno. * Pokračujte v pokládke, vždy od ľavého príchytky alebo po čiaru, ktorú ste nakreslili zvislo. Na vonkajších rohoch môžete nalepiť dokončovacie profily. Tieto zaoblené konzoly uľahčujú vašu prácu a sú veľmi estetické. * Odstráňte všetky rovnátka. * Nechajte schnúť 24 hodín. * Odstráňte zarážky a položte prvý rad dlaždíc, ten, ktorý je v jednej rovine so zemou. Ak neuveriteľné šťastie, budete musieť rezať dlaždice. V takom prípade odmerajte dostupný priestor, z ktorého odstránite dve hrúbky škáry, označte na dlaždici rez ceruzkou a použite elektrickú dlaždicu. Možno budete musieť urobiť okrúhle rezy, aby ste obišli umývadlo, faucet ... V tomto prípade použite kliešte na papagáje. Čo keď potrubie dosiahne stred tabule? V takom prípade budete potrebovať špirálovú pílu a urobte rez na rovnom povrchu, aby ste zabránili jej rozbitiu. * Pred vyschnutím lepidla dôkladne vyčistite všetko vybavenie vlhkou špongiou!

5. Postarajte sa o povrchové úpravy: položenie dlaždice© Leroy Merlin Pred riešením povrchovej úpravy nechajte dlaždice dobre zaschnúť. Pri príprave spojovacej malty sa riaďte pokynmi na použitie uvedenými v liste a rešpektujte dávky. Nepoužívajte príliš veľa malty naraz, pretože veľmi rýchlo schne. Ponorte lopatku do vedra a naneste na medzery peknú vrstvu malty. Stierkou niekoľkokrát prejdite cez dlaždice, aby ste vyplnili škáry a odstráňte prebytočnú maltu. Ak chcete vyhladiť škáry dlaždíc, jemne naň prejdite prstom. Každú štvrťhodinu vyčistite oblasť, ktorú ste práve pracovali, vlhkou špongiou. Ak budete čakať príliš dlho, malta sa vyschne a zvyšok bude veľmi ťažké odstrániť, preto net'ahajte! Po dokončení očistite celý povrch špongiou a handrou a prípadne na svoje dlaždice naneste prípravok proti plesniam, aby ste ho ochránili pred útokmi vlhkosti. Po úspešnom položení dlaždíc sa údržba vykonáva s mydlovou vodou a niekedy s trochou teplého bieleho octu, aby sa odstránili stopy vápna. Jednoduché!