Informácie

Kúpeľňa: sprcha alebo vaňa, čo si vybrať?

Kúpeľňa: sprcha alebo vaňa, čo si vybrať?

Vaňa na kopyto, japonská, rohová, vstavaná, vírivka, voľne stojaca, sprchovací kút, sprchovací kút, hammam, kombinovaná ... Doteraz zložitá voľba medzi vaňou a sprchou sa v posledných rokoch stala ešte zložitejšou. s príchodom nových výrobkov na trh. Vane už nie sú vyhradené len pre priestranné domy a sú ľahko dostupné aj v kúpeľniach so skromnejšími rozmermi. Podobne sú tu aj sprchy ponúkajúce veľký komfort a dizajn hodný najlepších kúpeľných salónov. Vaňa alebo sprcha? déco.fr vám dnes ponúka prehľad rôznych riešení a pomôže vám vybrať to najlepšie, ktoré najlepšie vyhovuje vašim potrebám a želaniam!

  1. Komfort: kúpeľňa Zen
  2. Úspora miesta: malé maximálne wellness zóny
  3. Estetika: naše nápady pre elegantnú kúpeľňu s nízkym rozpočtom
  4. Spotreba vody: náklady, ktoré treba zohľadniť
  5. Stále nerozhodnuté? Vyberte si kúpeľňu so sprchou a vaňou

1. Komfort: kúpeľňa Zen© Cosentino Ak je vaňa už dlho umiestnená ako jediné „komfortné“ riešenie, dnes to už neplatí. Aj keď zostáva nepopierateľným majstrom chvíľ odpočinku a relaxácie, vstavaná sprcha, hammamová sprcha alebo hydromasážna sprcha sú vynikajúcimi alternatívami, ktoré sú omnoho vhodnejšie okrem iného pre malé priestory. Ale pozor, to, čo sa dnes môže ukázať ako pohodlnejšie riešenie, nemusí byť za pár rokov také! Nezabudnite preto zvážiť svoj vývoj alebo svoju renováciu z dlhodobého hľadiska: vaňa, ktorá môže byť veľmi užitočná pre rodinu s deťmi, je v skutočnosti oveľa menej bezpečná pre seniorov alebo ľudí s fyzickým stavom umožňujúcim prístup k kúpeľ. Potom budú uprednostňovať sprchu s integrovaným sedadlom alebo veľkú sprchu so sprchovacím kútom, ktorá sa ľahko zmestí do kresla. Tí z vás, ktorí chcú vytvoriť kúpeľňu s odhodlane zenovým duchom, nájdu v japonskej vani riešenie vane vhodné aj pre malé priestory. Vďaka svojim priemerom od 80 do viac ako 200 cm, tieto tradičné japonské kúpele, všetko v dreve, dodajú vašej kúpeľni veľmi autentickú atmosféru, priamo v dekoratívnom trende „wabi-sabi“.

2. Úspora miesta: malé maximálne wellness zóny© Hayley Kessner Minimálna veľkosť sprchy je 80 x 80 cm v prípade sprchovej sprchy alebo klasickej sprchovej kúty. Existujú aj modely s rozmermi 70 x 70 cm, ktoré však veľmi obmedzujú rozsah pohybu, a preto sa rýchlo stávajú nepohodlnými. V porovnaní s tým je tradičná veľkosť vane 80 x 170 cm, hoci stále viac a viac modelov má rozmery 80 x 180 cm. Ale na rozdiel od všeobecného presvedčenia sa v dlhej kúpeľni dá ľahko umiestniť aj sprchovací kút alebo vaňa. Ten si skutočne môže ľahko nájsť svoje miesto v šírke miestnosti, v jej spodnej časti. Ďalšie tipy na optimalizáciu malých priestorov: uprednostňujte márnosť pred pracovnými doskami a kúpeľňové zrkadlá s úložným priestorom integrovaným do jednotlivých zrkadiel. Nebudete musieť investovať do ďalšej úložnej jednotky, a tak šetriť vzácny priestor, ktorý môžete venovať svojej sprche alebo vani. Môžete si tiež „vyzdobiť“ dekor svojej kúpeľne zlatými alebo medenými kovaniami, ktoré jej napriek malej veľkosti poskytnú všetok vzduch veľkého. Ide o najlepší účinok na obklady stien s hlbokými odtieňmi.

3. Štýl: naše nápady pre elegantnú kúpeľňu s nízkym rozpočtom

Poznáme to, vkus a farby, o ktorých sa nedá hovoriť. Existuje však niekoľko jednoduchých kritérií, ktoré nám umožňujú rozhodnúť sa medzi sprchou a vaňou z hľadiska estetiky: Veľký výber materiálov a farieb: ak je váš projekt projektom obnovy, bude pre vás oveľa jednoduchšie prispôsobiť ho štýl vašej sprchy a najmä sprchy so vstavanou časťou zvyšku vašej dekorácie. Na steny budete mať široký výber materiálov: sklo, mozaika, kamenina, kamienky, prírodné nátery ako Tadelakt, voskovaný betón atď. Pri rovnakom rozpočte bude oveľa ťažšie nájsť originálnu vaňu alebo vaňu vyrobenú z iného materiálu ako akrylu. Vodovodné batérie a príslušenstvo: vodovodné batérie sa tiež hodia všetkým fanúšikom: integrovaná, medená, chrómová, zlatá, čierna ... Prispôsobí sa a ľahšie sa spojí s vašou dekoráciou. Pokiaľ ide o vysoký formát jabĺk, výber je tiež veľmi rozmanitý: pevná, ručná sprcha, všetkých tvarov, s rôznymi prúdmi, osvetlená LED diódami atď. Dojem z objemu: premýšľali ste o tom? Vaša izba bude skutočne vyzerať oveľa väčšia a viac dýchať s krásnou sprchovacím kútom, úplne otvoreným alebo vybaveným sklenenými stenami, s podlahou zhodnou so zvyškom vašej izby, ako s vaňou, oveľa masívnejšou. Sprchovací kút je tiež vhodnejší pre moderný štýl kúpeľne.

4. Spotreba vody: náklady, ktoré je potrebné zohľadniť© Angus Fergusson / Amber Interiors Vane majú kapacitu od 120 do 200 litrov vody, v závislosti od modelu. Na porovnanie, päťminútová sprcha spotrebuje medzi 40 a 60 litrami vody. Podľa údajov za rok to zodpovedá 27 300 litrom vody pre malú kúpeľňu s objemom 150 litrov každé dva dni oproti 18 250 litrom pre dennú sprchu. V priebehu roka to predstavuje priemernú cenu 271,50 EUR bez prevádzky vášho ohrievača vody (na tečúcu vodu s priemernou cenou 3 centy / liter vo Francúzsku). Niektoré vysoké sprchovacie hlavice sú tiež vybavené mechanizmom šetriacim vodu, ktorý vám umožní ďalšie úspory. Systém „sprchovej zarážky“, ktorý sa jednoducho priskrutkuje medzi hadicu a vysokú hlavu alebo sprchovú hlavicu a nevyžaduje žiadnu zmenu kohútikov, vám umožňuje vypnúť vodu, zatiaľ čo mydlíte, a nájsť ju presne rovnakým prietokom a pri jej opätovnom otvorení pri rovnakej teplote. Tieto riešenia samozrejme nie sú kompatibilné s princípom vane.

5. Stále nerozhodnuté? Vyberte si kúpeľňu so sprchou a vaňou© Smith Hanes Napriek výhodám sprchy nad vaňou, pokiaľ ide o úspory, priestor a estetiku, nie ste pripravení vzdať sa občasného kúpeľa a chcete zariadiť kúpeľňu. so sprchou a vaňou? Tieto dve izby nie sú nekompatibilné a je celkom možné si predstaviť kúpeľňový plán so sprchou a vaňou, aby ste si mohli užiť výhody oboch. Je na to vaša kúpeľňa príliš malá? Potom môžete nainštalovať sprchový stĺp s vysokou sprchovou hlavicou alebo ručnú sprchu na vaňu. Potom premýšľajte o vybavení sprchovacím závesom alebo sklenenou stenou, aby ste obmedzili postriekanie. Pre vaše pohodlie a bezpečnosť tiež poskytnite malú stoličku, ktorá ľahšie prekročí okraj vášho kúpeľa, a protišmykovú podložku umiestnite na dno vášho umývadla. Napokon si uvedomte, že existujú aj kombinácie vane a sprchy s rozmermi 80 x 115 cm, ich výhoda oproti skutočnej vstavanej sprche s integrovaným sedadlom však zostáva otázna. Vybrali ste si teda sprchovací kút alebo vaňu? Pokiaľ ide o mňa, čas na reflexiu nebol príliš dlhý: moja kúpeľňa prešla časťou nosnej steny, ktorú nebolo možné zraziť v celom rozsahu, rozhodli sme sa toto obmedzenie presmerovať na štruktúrujúci prvok našej izby. vody. V tomto malom rohu sa teraz nachádza veľká sprchovací kút s tmavými stenami pre útulnú a uvoľňujúcu atmosféru, ktorá je ideálna na úplné odpojenie na konci dňa!