Informácie

Ľan, ekologický materiál zajtrajška

Ľan, ekologický materiál zajtrajška

Obliečky sú najstaršou textíliou. Dokonca sme našli tkaniny v tkanej bielizni pochádzajúcej zo starého Egypta. Vo Francúzsku sa používal vo veľkých množstvách od stredoveku. Ľan je dnes materiálom plným zdrojov, keďže jeho použitie je rozmanité: napríklad v textilnom priemysle, ale aj v stavebníctve. Zajtra objavíme nepochybne ďalšie cnosti a nové aplikácie.

Zrejmé cnosti pohody

Mnoho štúdií preukázalo výhody ľanu na rôznych úrovniach. Bolo dokázané, že použitie ľanu namiesto bavlnených dosiek ovplyvňuje spánok. Spíme rýchlejšie, spíme hlbšie, menej sa pohybujeme a prebúdzame sa v lepšej nálade. Veľmi príjemný na dotyk, podporuje fyzickú a duševnú relaxáciu ako antistres. Ľan nespôsobuje podráždenie, chráni pokožku a reguluje telesnú teplotu. Má tiež antialergické a antibakteriálne vlastnosti. Môže dokonca urýchliť hojenie určitých stavov pokožky.

Ekologická rastlina od prírody

Ľan je veľmi rýchlo rastúca jednoročná rastlina. Je odtrhnutá alebo odrezaná veľmi krátka, aby nedošlo k poškodeniu vlákien a aby bola najväčšia dĺžka neporušená. Zostane na zemi asi mesiac. Táto fáza sa nazýva „máčanie“, počas ktorého sa macerujú rastliny. Vláknitá kôra sa tak prirodzene oddeľuje od kmeňa. Potom je tento proces mechanicky ukončený. Je to „škrabanie“. Ľan sa potom transformuje na vedľajšie produkty. s mnohými rôznymi spôsobmi použitia: zafarbený ľan pre textilný priemysel, kúdeľ (vláknitý materiál) pre kancelárske potreby a šnúry, pazderie (zvyšky kôry) na výrobu izolácie, osivá pre potraviny ... Uhlíková stopa ľan je obzvlášť obmedzený. Jeho pestovanie si vyžaduje len málo fytosanitárnych úprav (5-krát menej ako bavlna). Na prímes vlákien nie je potrebný žiadny chemický proces, a to vďaka prirodzenému javu máčania. , všetko je dobré.

Materiál budúcnosti

Viac ako polovica ľanu sa používa na výrobu odevov a takmer 20% na výrobu bielizne pre domácnosť. Zvyšok prechádza do zloženia papiera a lana, alebo sa mení na izolačnú vlnu (je to veľmi dobrý tepelný a zvukový izolátor) alebo na palivo. Používa sa tiež pri výrobe bankoviek, plachtovín a dokonca aj dverí. Zajtra bude bielizeň vstupovať do zloženia vysokovýkonných kompozitov (ktoré tlmia nárazy, znižujú vibrácie a odolávajú teplu) na výrobu bicyklov, automobilov a lodí.