Ostatné

Sedem typov vstupných dverí

Sedem typov vstupných dverí

Vchodové dvere sú prvým dekoratívnym prvkom, ktorý vás privíta do domu. Ako si však vyberiete správnu veľkosť, správny materiál, správnu farbu, správnu bezpečnosť? Malé kolo otázky urobiť dobrý výber.

Drevené dvere

Drevo je bezpečná stávka. Ak sa exotické lesy (tauari, moabi, movingui ...) stále viac využívajú pre svoju odolnosť a estetické vlastnosti, dub (od 600 EUR) zostáva ušľachtilým materiálom par excellence. Jeho zrno je nevyrovnané a je veľmi trvanlivé. Je však menej odolný voči agresiám podnebia. Tesné rozpočty budú uprednostňovať jedle (od 59 EUR), pripravené na farbenie alebo maľovanie. Drevené dvere sú najelegantnejšie. Poskytujú neporovnateľnú úľavu a prirodzené teplo, ale z hľadiska údržby sú reštriktívne. V závislosti na expozícii by sa mal v priemere každých päť až desať rokov vyžehliť škvrna alebo farba.

Kovové dvere

Výhodou kovu je to, že vydrží všeobecne zlé počasie a útok a nevyžaduje údržbu. Výrobcovia často používajú oceľ pre štandardné dvere (od 85 eur). Výber z hľadiska farieb a modelov je obmedzený. Je však odolný, odolný voči ohňu a vyžaduje malú údržbu. Hliník (od 700 €), viac upscale, je moderný a dizajn. Nehrdzavie. Menej pevná ako oceľ, je menej bezpečná. Je to materiál s malou izoláciou. Preto je lepšie zvoliť dvere s „tepelnou prestávkou“. Na vonkajšej strane sú dvere z kompozitu, hliník pre odolnosť a drevené vnútri na teplo.

Dvere zo sklenených vlákien (alebo kompozitné)

Sklolaminát (od 1 000 eur) je veľmi odolný voči otrasom a nepriaznivému počasiu, je odolný proti hnilobe a veľmi dobre izoluje od chladu. Okrem toho hovorí so špongiou. Je menej elegantný ako drevo, napriek tomu ho veľmi dobre napodobňuje.

Sklenené dvere

Vstupné dvere sú zriedka vyrobené zo 100% skla. Spravidla sa kombinuje s drevom alebo kovom. Sklenené dvere sú veľmi dekoratívne a vnášajú svetlo do interiéru domu. So sklom odolným proti vlámaniu (3 úrovne bezpečnosti) a dvojitým alebo trojitým zasklením je ťažké ich rozbiť a dobre izolovať. Dajte si pozor na odtlačky prstov.

PVC dvere

Nakoniec sa PVC (od 500 EUR) prispôsobuje mnohým architektonickým štýlom, je však menej ušľachtilý a umožňuje menej rozmanité výlisky ako drevo. Má veľmi dobrý mechanický výkon a tepelnú izoláciu. Aby sa predišlo deformácii v priebehu času, ideálne je zvoliť dvere s kovovými výstužami. Dobre odoláva klimatickým agresiám, ale je citlivý na oheň a vlámanie (pokiaľ nie je zosilnené). Nevyžaduje sa žiadna údržba.

Aká bezpečnosť?

75% zlodejov prechádza prednými dverami. Lúpež trvá menej ako 10 minút a zlodeji zriedka trvajú dlhšie ako 3 minúty pred odporovými dverami. Hlavnou funkciou vstupných dverí je preto bezpečnosť. Inštalácia zámku odolného proti vlámaniu je prvá vec, ktorú treba urobiť. Existuje niekoľko stupňov klasifikácie podľa času odporu zámku (A2P1: 5 minút, A2P2: 10 minút, A2P3: 15 minút). Najbezpečnejším riešením je kúpiť pancierový dverový blok. Jedná sa o dvere, ktorých krídla a rám (časť utesnená v murive) sú spojené, aby tvorili iba jeden prvok. Nevýhoda: dverové klátiky nemožno merať. Pri renováciách môžete tiež ozbrojiť existujúce dvere priskrutkovaním na oceľový plech alebo kovový rám, ku ktorému sa pridávajú protisvetlové uhly a zosilnené pánty.

A čo požiarne dvere?

Protipožiarne dvere sa často volia ako vstupné dvere, pretože sú navrhnuté tak, aby odolávali plameňom a bránili ich šíreniu do zvyšku domu. Vďaka svojej hrúbke sú tiež dobrým tepelným a zvukovým izolátorom. Existujú dva typy požiarnych dverí: odpor 30 minút alebo 1 hod. Protipožiarne dvere musia byť v čase nákupu ako také schválené poisťovateľom.