Tipy

Oprava intarzie

Oprava intarzie

Vložky, malé dyhy z tenkých listov rezaného dreva a prilepené na stolársku tvorbu dekoratívnych vzorov sa veľmi obávajú vlhkosti.

Budete potrebovať:

- vystužovacie listy, - ceruzka, - dyha podľa obnovenej intarzie, - rezačka veľmi dobre nabrúsená, - vrstva brúsneho papiera 00, - handra, lepidlo na drevo a železo, - Lak a škvrny.

Krok za krokom

1 Na oblasť, ktorá sa má obnoviť, pripevnite trasovaciu plachtu a držte ju lepiacou páskou. 2 Pomocou ceruzky reprodukujte poškodený vzor na pauzovacej fólii. Zopakujte operáciu s každým z opakovaných vzorov. 3 Preneste časť, ktorá sa má opraviť, na rubovú stranu dyhy. 4 Obrysy dielca odrežte priebežne pomocou vodidla (okrúhle sklo, pravítko, kresliaca pištoľ atď.), Aby ste zabránili opakovaniu rezov.5 S malým kúskom brúsneho papiera okraje jemne obrúste, aby ste ich zjemnili. 6 Poškodený intarzovaný kúsok odstráňte veľmi jemne pomocou klinca alebo sekáča na drevo a bez poškodenia ostatných vzorov. Zoškriabte zvyšok lepidla a zľahka obrúste povrch, na ktorý sa kus zmestí. 7 Plochu, ktorá sa má obnoviť, prilepte rovnomerne, aby ste predišli otrekom. 8 Zadnú časť lepidla prilepte kefou bez toho, aby ste si vytvorili ďalšiu hrúbku, a počkajte niekoľko minút. Položte kúsok na miesto a pevne stlačte dlaň. 9 Zľahka navlhčenou handričkou odstráňte všetky zvyšky lepidla. 10 Pred prípravou zmesi na morenie dreva na vodnej báze, ktorá vám umožní čo najpresnejšie reprodukovať farby použité na diele, nechajte ho dobre vyschnúť. Vždy vykonávajte predbežné testy na šrotu. 11 Tieň jemne naneste jemným štetcom alebo vatovým tampónom. Ak je to potrebné, pred ďalším pokusom nechajte uschnúť, aby ste dosiahli správnu farbu. 12 Po výmene všetkých častí použite špeciálny lak na drevo, ktorý vyrovná celok.Profesionálna rada

Oblasti, ktoré je potrebné obnoviť, sú zvyčajne malé, urobte si malú špachtľu, ktorá sa prilepí na kúsok kartónu alebo pruhu z pružného plastu.

Je dobré vedieť

Povrch určitých kúskov dreva môže byť niekedy mierne stlačený, najmä ak bol na intarziu pravidelne alebo dlhý čas položený ťažký predmet. V takom prípade pripravte pattemouille čistou handričkou, to znamená mierne navlhčite látku, zložte ju na zapustenú oblasť tak, že ju necháte vyčnievať široko a na krátku dobu ju položte na žehličku. Para produkovaná železom prenikne do drevných vlákien a vráti ich pôvodný objem. Operáciu opakujte niekoľkokrát a nikdy nenechajte žehličku na handričku dlhšie ako niekoľko sekúnd. Know-how - domáci dekor © La maison rustique - éditions Flammarion, 2006