Tipy

Maľujte vápnom

Maľujte vápnom

Používa sa po tisícročia pre svoje hygienické, hygienické a estetické vlastnosti. Vápno sa môže mierne riediť vodou na zakrytie stien vášho domu. Táto stopercentná ekologická a prírodná látka, ktorá upcháva mikrotrhliny, doháňa niektoré drsné miesta a necháva steny „dýchať“, je okrem veľmi jednoduchej práce.

Prípravky z vápenného mlieka

Pri tradičnom vápnení, aké sa stále používa v poľnohospodárskych budovách, zmiešajte 1 objem vápna s 1 objemom vody a múdro počkajte 24 hodín. Vápno sa používa neutrálne alebo tónované. V druhom prípade by ste mali svoje pigmenty riediť malým množstvom tekutého lepidla na tapety a následne ich zmiešať iba s mierne zriedeným vápnom. Ak chcete, aby sa vaša farba „udržala“, pridajte 2 fixačné uzávery na 10 litrov prípravku. Pred namočením kefy ju nechajte dobre sedieť a vždy namiešajte vápno. Táto hrubá krycia pasta sa nanáša štetcom, ktorého priechod zanecháva stopy. Od tejto fázy preto môžete hrať na viac či menej zvýraznený efekt „štetcom“. Nepoužívajte valec, inak uvidíte, že sa po celom dome rozlieha vápno! Vápno sa môže použiť na všetky surové, pórovité, vodu neodpudzujúce substráty, ktoré nemajú trvalé škvrny od vlhkosti. Nevzťahuje sa na farby na báze syntetických živíc ani na cementové povlaky. Môžete ho aplikovať v suteréne alebo v šokových oblastiach, ak súhlasíte so žehlením vrstvy o niekoľko rokov.

Príprava substrátu

Rovnako ako u iných typov farieb je to dôležitý krok. Nezabudnite rozšíriť a zaplniť trhliny, najlepšie výrobkom na báze vápna. Steny dôkladne vyčistite stenou, aby ste odstránili prach a prachové prvky a celý povrch umyte veľkým množstvom vody, aby ste odstránili nečistoty. Ak je vaša podlaha bezpečná, vyberte vysokotlakový čistič. Deň pred aplikáciou veľkoryso zvlhčite steny, čo uľahčí priľnavosť vápna.

Obraz

Prejdite najmenej dvoma vrstvami v priečnych priechodoch ... alebo viac, v závislosti od požadovaného konečného vzhľadu. Ak ste spokojní s dvoma vrstvami, prejdite prvou vodorovne, počkajte na úplné vysušenie a potom druhú vertikálne. Pigmenty majú nepríjemný sklon padať na dno nádoby ... preto sa pravidelne miešajte. Nepoužívajte „ťahanie“ ako pri nátere ... To znamená, že nepreťažujte: lepšiu ďalšiu vrstvu ako dve silné vrstvy. Po vysušení sa môžu objaviť „duchovia“ alebo „prízraky“. Neprepadajte panike! Všeobecne sa jedná o spojovacie línie kameňov alebo tehál, odtieňov kvôli nedostatočnej zmesi pigmentov alebo predčasným ťahom štetca. Zvyčajne stačí na tento povrch prejsť jednu alebo dve ďalšie vrstvy vápna, aby ste videli, ako tieto značky zmizli.

Profesionálna rada

Rovnako ako všetky prírodné materiály, aj vápno má svoje malé požiadavky. Nenasýtujte mlieko viac ako 25% prírodných pigmentov a 10 až 15% oxidu, mohlo by sa stať, že vaša farba bude mať múčku. Pracujte v miestnosti, ktorá nie je príliš horúca ani príliš studená (medzi 10 a 18 ° C) a predovšetkým dajte si pozor na vietor, ktorý po rýchlom vyschnutí podpery a farby spôsobuje nedostatočnú priľnavosť a vytvára farbu múky.

Know-how - domáci dekor © La maison rustique - éditions Flammarion, 2006