Užitočný

Zamerajte sa na vzorované rastliny

Zamerajte sa na vzorované rastliny

Už vás nebaví monotónnosť vašich zelených rastlín? Vzorované odrody, ktoré sú populárne na Instagrame a Pintereste, sú novou šik, ktorá je tento rok zlosťou. Veľmi dekoratívne, ich listy zdobia prekvapujúce vzory s tak úžasnými tvarmi, že by ste si mysleli, že boli ručne maľované! Zelené, fialové, strieborné a dokonca ružové sa opovažujeme za neočakávané. V niektorých mestských interiéroch prinesie trochu sladkosti kyslík a dokonca pre niektorých znečišťuje. Naše tipy a obľúbené položky pre farebný interiér!

Prečo vzory?© Rockledge Gardens

Všetky štýly sú v prírode!

Rastliny pochádzajúce z hustých tropických lesov sú vo voľnej prírode pomerne zriedkavé. Rastú blízko k zemi v rohoch, ktoré sú málo vystavené svetlu, a preto ich atypická pigmentácia. Menej účinné pri výrobe energie fotosyntézou ako ich zelené bratrance, majú však výhodu. Rovnako ako niektoré živočíšne druhy používajú maskovaciu techniku ​​na ochranu pred dravcami. Tieto rastliny nie sú hlúpe!

A čo údržba?© Anna-Malin / Krásny neporiadok

Trochu údržby, ale predovšetkým veľa lásky!

Pestrofarebné odrody sú zvyčajne o niečo krehkejšie ako ich bratranci. To je tiež dôvodom ich jemného kúzla. Nič dramatického však nie je! Mnoho druhov sa dokonale prispôsobilo mestskému životu. V našich zemepisných šírkach sa nezabudnite riadiť týmito tipmi. * Venujte pozornosť jasu! Aj keď to váš malý zázrak nepopierateľne potrebuje, prebytok alebo nedostatok svetla by na druhej strane mohli poškodiť jeho pekné kresby. Priamym slnečným lúčom sa treba vyhnúť! Na začiatku neváhame vykonať niekoľko lokalizačných testov, aby sme zistili, ako sa rastlina správa. * Ďalší dôležitý bod: teplota. Venujeme pozornosť variáciám a prievanom a vyhýbame sa ich umiestneniu na spodok radiátora. * Pokiaľ ide o zalievanie, konáme striedmo! Sú to rastliny, ktoré nemajú radi sucho, ale nie je to ani o ich utopení. Čakáme, kým sa zemský povrch nevysuší medzi dvoma zdrojmi vody a čas od času striekame jeho listy. V ideálnom prípade ich umiestnite do kúpeľne, pretože majú radi vlhkosť. * Posledný bod, rozmaznávame ich! Počas obdobia rastu im malé zásoby hnojív dvakrát mesačne v porovnaní so zimou urobia to najlepšie.

Calathea, nový fikus© Allan Torp / Bakker / Rastliny v krabici

Calathea, hviezda vzorovaných rastlín.

Rodina Calatheas ponúka širokú škálu druhov. Tvrdá voľba pre tých, ktorí si chcú ponúknuť nový chránič! Podlhovasté listy pre niektoré, pre ostatných okrúhle. Kúzelné vzory a farby: medzi odtieňmi zelenej, žltej alebo striebornej a fialovej rubovej. Navyše je ich kvitnutie niekedy farebné! Naše obľúbené: štrkáč Calathéa, pre jeho dlhé vlnité listy, a Calathéa Orbifolia pre jeho zaoblenosť a pruhy.

Maranta, spiaca krása© Caroline a Jayden Lee / Nádherný neporiadok / Dragana_Gordic

Maranta Leucomera s neuveriteľným listom (ale pravda!).

Uhádli ste, sú bratrancami Calathéovcov ! Podobne ako oni, genetická zvláštnosť umožňuje listom klesať počas dňa a zotavovať sa večer. Z tohto dôvodu sa nazývajú „modlitebné rastliny“ alebo „pražce“. Maranty sú o niečo robustnejšie ako kaly, ale často sú menšie. Naše obľúbené: Maranta Leucomera, veľmi elegantné. Jeho zaoblené listy a červené žilkovanie kontrastujú s pravidelnosťou zelených vzorov. Tu je rastlina, ktorá ako taká dodá vášmu interiéru štýl! A pre majiteľov domácich miláčikov sú dobré správy: maranty nie sú toxické. Absorbujú formaldehyd a dokonca odmasťujú. Nie je dôvod na to, aby ste sa pripravili.

Alocasia, uši slonov© Balkónová záhrada / Pepřové maslo

Alocasia, rastlina, ktorá vyzerá skvele.

Alocasia, veľmi populárna v 50-tych rokoch, je dnes opäť v centre pozornosti vo svojej grafickej verzii. To je tiež známe ako sloní ucho kvôli veľkosti jeho listov. Vďaka výške stoniek, ktoré vyrastajú z hľúz, zostáva táto krásna rastlina elegantná a vzdušná. Jeho lístie, zvyčajne tmavo zelené s veľmi grafickými striebornými žilami, z neho robí veľmi populárny druh. Páčilo sa nám tiež v jeho kompaktnejšej verzii „Black Velvet“ s intenzívnou farbou. Pre záznam by bola alokaziou rastlina zastúpená v ilustráciách príbehu „Jacques a magic bean“, symbol možností, ktoré je potrebné využiť. Na čo teda čakáte?

Tradescantia Zebrina, vtipná zebra© Mango a soľ / nie na hlavnej ulici

Ideálna rastlina pre vaše celkom závesné svetlá.

Jeho listy so zelenými prízvukmi a fialovými pruhmi striebra spojené s klesajúcou stranou kabátu ho zdvihnú priamo do našich obľúbených. Táto závesná rastlina, známa tiež ako bieda, sa rýchlo rozmnožuje. Milujeme jeho mäkké lístie, ktoré rastie v kľukatej oblasti. Takmer nezničiteľné, Tradescantia je rastlina, ktorá ľahko odpúšťa zabudnutie na vodu. Aj keď nie je súčasťou šťavnatej rodiny, jej stonky mu umožňujú ukladať dobré množstvo vody. Matka príroda je určite vynikajúca!

Monstera variegata, majstrovské dielo© Linda's Leaves / Blog o mestskej džungli

Jackson Pollock si musí dať pozor!

Tiež sa volá Variegated Monstera, tu je dvojfarebná verzia verzie, ktorú už poznáme pre svoje veľké prepichnuté listy a tropický vzhľad. Vyhľadávaný jedinečný charakter každého listu je jeho tvar štíhly a elegantný. S listami niekedy pigmentovanými bielou, niekedy škvrnitou zelenou farbou, Prisahal by si, že tam bol maliar. Niekedy ťažšie nájsť na trhu, tieto vinice s mramorovanými vzormi dokonale ladia s vintage škandinávskym nábytkom. Aké rozdiely s jeho veľkou zelenou sestrou? Z hľadiska údržby sa postaráme o to, aby sme vám ponúkli trochu menej svetla a trochu vody. Malý trik, aby ste vedeli, ako sa rastlina cíti: pozeráme sa na jeho nové listy, čím väčšie a väčšie rezy, tým lepšie.

Peperomia Argyreia, ovocný vzhľad© Poradenstvo pre záhradníkov / Tanetahi

Zoberiete si späť nejaký melón?

Pozrite sa na lístie Peperomia Argyreia a budete presne vedieť, prečo sa volá prezývka Peperomia melónu ! Šedé a tmavo zelené pruhy, tmavo červené stonky: môžeme povedať, že s ovocím sú určité podobnosti. Kompaktný a originálny, ideálny pre izbovú rastlinu! Ak vám bude povedané, že sa dá ľahko udržiavať, veríte nám?

Fittonia, hviezda farby© Krásny neporiadok / Tropics doma

Krásne farebné žily.

Priťahuje všetky oči pestrými a rebrovanými farbami listov. Od tmavozelenej po horiacu červenú až svetloružovú, sú jej variácie niekedy veľmi prekvapujúce. Mali by ste mať na výber! Buďte opatrní, Fittonia sa bojí chladu! Dobrý nápad: pestujte ju vo fľaši alebo teráriu , aby sa udržala stabilná teplota a vlhká atmosféra.

Begonia Maculata, hrach je biely© Zadajte moje podkrovie / vonkajšie kúzlo

Begonia maculata a jeho listy boli rozmazané bielymi škvrnami.

Vďaka svojej listovej škvrne s bielymi bodkami je jej šaty veľmi vymyslené. Nazýva sa tiež bambusová begónia alebo tamaya, ktoré nemožno zmeškať z veľkých asymetrických listov. S ním nie je potrebné zarobiť ich veľa: stačí minimalistický hrniec na jeho vylepšenie. Čerešnička na torte je v lete zdobená ružovými alebo bielymi kvetmi. Takže sa držíme 100%.

Niektoré výnimky idú ďalej© Gralon / Obsah v chate

Vľavo odolná Haworthia Fasciata a vpravo Sarracenia Leucophylla.

Niektoré rodiny rastlín, ktoré sú často doménou nepriateľského prostredia, si tiež osvojili obranu. Pokiaľ ide o ich údržbu, dávajte pozor, aby ste ich nezamieňali! V rodine sukulentov môžeme citovať túto odrodu Haworthia Fasciata z dôvodu originality dôvodov. Na rozdiel od tropických rastlín je veľmi odolný voči suchu. Myslíme tiež na Sarracenia Leucophylla , krásny mäsožravec, ktorý deti milujú. Jeho veľké biele urny sú jemne vyrezávané zelenou farbou a niekedy dokonca červenou farbou. Skutočná mozaika! Takže ste pripravení znova vytvoriť skutočnú vzorovanú botanickú záhradu vo svojom útulnom malom hniezde?