Informácie

Stena: skvelý návrat výliskov

Stena: skvelý návrat výliskov

Nástenné dekorácie, ktoré sa datujú dodnes

Aj keď výlisky existujú už od obdobia staroveku Grécka a Ríma, boli počas renesancie veľmi úspešné. Ako symbol bohatstva ich bohaté rodiny používali na označenie svojej spoločenskej triedy. Následne sa s príchodom hnutia Art Deco radikálne zmenili. Chcú byť elegantnejší, striedmejší a geometrickejší. Inými slovami, výlisky sa objavujú a používajú na obklad stien, aby dávali kontrast a charakter všetkým interiérom 20. rokov 20. storočia, Art Deco otvorí dvere súčasnej dekorácii a výlisky majú nakoniec zostal priestor pre hladšie steny.

Molding vs Art Deco: víťazné duo© Graham Brown

Ak v roku 2018 dôjde k veľkému návratu vnútorných líšt, je to tým, že vhodne sprevádzajú oživenie Art Deco. Hnutie Art Deco, ktoré je symbolom hučiacich dvadsiatych rokov, sa vyznačuje:

  • ušľachtilé materiály,
  • symetrické a / alebo geometrické vzory,
  • zlatenie,
  • nábytok s čistými líniami,
  • a samozrejme lišty na stenách a / alebo strope!

Tento rok sa však štýl Art Deco modernizuje. Vytlačíme na ňu niektoré základné prvky minulosti a spájame ich s aktuálnejším dekorom. V praxi sa vyhnite celkovému vzhľadu a radšej stavte na doplnky v malom dotyku. Predstavujeme si napríklad lišty v suteréne spojené s tapetou ako je tento model v čiernej a zlate, ktorá dáva tejto obývacej izbe veľkolepý rozmer. Pokiaľ ide o dekoráciu, pridajte niekoľko mosadzných zrkadiel, prívesky s opálovým svetlom, škvrnitý nábytok s gurmánmi a rafinovanými čiarami a zamatové vankúše!

Renovujte staré lišty© Gubi

Je známe, že je ťažké ho udržiavať, a preto je potrebné pravidelne čistiť lišty. V skutočnosti sú to skutočné prachové hniezda, najmä ak sú na strope! Ak máte to šťastie, že ich máte doma, nechajte sa rozmaznávať. Keď sa prach zhromažďuje, utrite ho handričkou z mikrovlákna. Pamätajte, že ak chcete svoj majetok jedného dňa ďalej predať, budú vaše výlisky (ak sú v dobrom stave) ziskom z predaja! Kúpili ste si domové hodinky a lišty neboli správne udržiavané? Na hĺbkové čistenie a odstránenie maximálneho množstva prachu (najmä ak sa snažíte maľovať) budete musieť použiť kefu (alebo kefku na zlacenie). Ak sa chcete dozvedieť tipy na čistenie bez poškodenia výliskov, prečítajte si článok o tejto téme. Ak sú lišty poškodené alebo dokonca poškodené, odporúča sa zavolať odbornému pracovníkovi-ornemanistovi a opraviť ich.

A čo farba na formovanie?© Ferm Living

Niektorí ľudia si myslia, že je to svätý kríž. Ak odporučíme fanúšikom starej dekorácie, aby maľovali dobové lišty (maľovanie má tendenciu zmenšovať reliéf), fanúšikovia dobovej výzdoby si môžu dovoliť viac fantázií. Najmä preto, že maľovanie umožňuje vizuálne zväčšiť alebo zmenšiť miestnosť. Vyberáme napríklad farbu steny a jej líšt v rovnakej farbe a ponechanie stropu bieleho, aby poskytli ilúziu väčšej miestnosti. Naopak, môžete maľovať strop vysokého stropu miestnosti, aby ste štruktúrovali a znížili pocit priestoru.

Dekoratívne lišty© Tikamoon

Snívate o obývacej izbe, kde samotné výlisky dodávajú miestnosti jej charakter? Prečo nehrať ilúziu s ozdobnými lištami? Falošné lišty sa zvyčajne dodávajú v niekoľkých materiáloch. Tu je charakteristika každej z nich:

  • Omietka: je to najdrahší materiál na navrhovanie ozdobných líšt. Jeho kvalita je však výnimočná, pretože omietka umožňuje vyrábať vzory s veľkou presnosťou a vyrábať na mieru!
  • Polystyrén: na rozdiel od omietky je polystyrén najúspornejším materiálom. Povrchové úpravy sú nevyhnutne menej rafinované. Výhodou? Inštalácia je ľahká a ľahká!
  • Polyuretán: skôr lacný materiál, je kvalitatívnejší ako polystyrén, ale pred inštaláciou musí byť potiahnutý a brúsený.
  • Drevo: zriedkavejšie je vidieť drevené lišty, pretože je to ťažký materiál, ktorý vyžaduje minimum odborných znalostí. Vďaka svojej hmotnosti ho nie je možné inštalovať kdekoľvek (zabudnite napríklad na drevené lišty na strope).