Tipy

Ako udržiavať aromatické rastliny v kuchyni?

Ako udržiavať aromatické rastliny v kuchyni?

Vrátite sa z nakupovania, veľmi radi, že ste do svojej kuchyne priniesli aromatické rastliny do kvetináčov. Uplynie jeden alebo dva týždne a je to tragédia: vaše rastliny vyzerajú sivo a nakoniec skončia, opäť v koši! Aromatické rastliny zelené alebo nie sú však ľahko pestovateľné. A aj keď to vyžaduje trochu pozornosti, je možné, aby boli posledné. Polievanie, odrody, slnečné žiarenie, hnojivá a zber ... Poskytujeme vám radu, ako udržiavať aromatické rastliny vo vnútri a byť v konečnom dôsledku konečne prínosom!

1. Jedna nádoba na aromatickú rastlinu

Nie je vždy ľahké nájsť miestnosť na pestovanie aromatických rastlín v interiéri. A veľmi často máme sklon veriť - nesprávne -, že umiestnenie viacerých odrôd do jedného kvetináča nie je problém. Ale v skutočnosti každá aromatická rastlina vyžaduje špecifické podmienky vývoja. Aby sme tomu porozumeli, stačí sa pozrieť na hlavné rodiny aromatických rastlín: * trvalé aromatické rastliny: stredomorského pôvodu sú to väčšinou aromatické rastliny, ktoré najviac odolávajú ročným obdobiam, a preto sa pokladajú za známe kvôli ich odolnosti. * Ročné alebo dvojročné aromatické rastliny: majú životný cyklus, ktorý sa pohybuje od jedného do dvoch rokov a na rozvoj sa vyžaduje pravidelná údržba. * Frost aromatické rastliny: priamo z teplých krajín, tieto rastliny nemôžu vydržať chlad. Z tohto dôvodu by sa mali pestovať v zime počas zimy a mali by mať veľa svetla.

© pripravený tlačiť

Pripojená zeleninová záhrada Pripravená k rastu

Ak si chcete vychutnať vaše aromatické rastliny tak dlho, ako je to možné, potom je vo vašom najlepšom záujme definovať kvetináč pre každú z nich. Napríklad tymián má radi plné slnko, zatiaľ čo petržlen je naň citlivejší. Ak chcete pestovať oboje, budete ich musieť umiestniť na rôzne miesta. Pochopíte, že každá aromatická rastlina vyžaduje osobitnú údržbu, a preto je lepšie získať informácie od odborníkov skôr, ako začnete!

2. Dôležitosť svetla© Basac

Bacsac kvetináč

Aromatické rastliny vo všeobecnosti potrebujú, aby rozmnožili značné množstvo svetla. V ideálnom prípade si nájdu svoje miesto na parapete orientovanom na juh. Môžete ich však celkom umiestniť na poličku alebo na kus nábytku za predpokladu, že sa k nim dostane vonkajšie svetlo. Hovorí sa, že slnečné žiarenie trvá 6 až 8 hodín denne. Ale opäť to všetko záleží na odrodách, ktoré máte. Aromatické rastliny, ktoré vyžadujú silné slnečné svetlo, sú:

 • tymián
 • rozmarín
 • pikantné
 • šalvia
 • kôpor
 • oregano
 • koriander
 • pažítka
 • bazalka ...

Aromatické rastliny, ktoré uprednostňujú čiastočný tieň, sú:

 • petržlen
 • mäta
 • estragón
 • trebuľka ...

Tip na zapamätanie? Ak vidíte na listoch aromatických rastlín škvrny, je to preto, že sú vystavené nadmernému svetlu. Naopak, vaše aromatické rastliny prejavia nedostatok slnečného žiarenia zmršťovaním listov a predĺžením stoniek. V reakcii reagujte a presúvajte hrnce.

3. Kvalita pôdy© Miesto môjho vkusu

DIY vnútorná zeleninová záhrada Miesto môjho vkusu

Kto hovorí, že zdravé aromatické rastliny hovoria o kvalitnej pôde. Na to, aby sa mohli rozvíjať, musíte sa dozvedieť viac o potrebách vody a minerálov každej z nich. Vlhká a ílovitá pôda bude pre určité druhy úrodná, zatiaľ čo iná bude uprednostňovať odvodnenú pôdu dokonca aj vápenatú a piesočnatú. V každom prípade nezabudnite rozmnožiť aromatickú rastlinu hneď, ako ju kúpite. Pri presádzaní neváhajte priniesť nejaké hnojivá na podporu svojho rastu. Vyberte si prírodné a kompletné hnojivo, ktoré obsahuje dusík, fosfor a draslík.

4. Polievanie aromatických rastlín

Objem hrnca, ročné obdobie a počasie, druh odrody ... To všetko má dôsledky na zalievanie aromatických rastlín. Na jar sa im odporúča zalievať každý druhý deň, v lete by sa mali zalévať každý deň. Keď sa zima vracia, je lepšie vypratať zalievanie. Cieľom je udržiavať pôdu pomerne vlhkú. Ak sa pôdna kvetina začne vysychať na povrchu, musí sa znova zaliať. Ale to sú len odporúčania a nič bije pozorovať vaše aromatické rastliny pochopiť a spravovať množstvo vody, ktoré potrebujú. V každom prípade nezabudnite použiť perforované hrnce na uľahčenie odtoku a zabránenie stagnácie vody na dne.

5. Dajte si pozor na úrodu!© Ferm Living Ak chcete, aby vaše aromatické rastliny prekvitali, môžete ich pestovať. V praxi stačí odrezať odumreté alebo ťažko poškodené výhonky a prerezať lignifikované konáre. Týmto spôsobom umožňujete rast nových listov a tým aj ich obnovu. Dávajte pozor, aby ste neprerezali príliš krátky čas! Nemali by ste rezať viac ako dve tretiny rastliny a nikdy nerezať základňu rastliny, inak by ste ohrozili ďalší výrastok. Pri zbere vždy zbierajte listy z vrchu rastliny. To podporí vetvenie. Predovšetkým buďte trpezliví a rešpektujte prirodzený cyklus každej rastliny. Ak sa o nich staráte s láskou, vrátia vám láskavosť zväčšením všetkých vašich malých domácich pokrmov ...